Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Aký štýl záhrady si zvoliť?

SERVIS - Dom a záhrada | 27.4.2022, 23.52, reklamný článok

Záhrada je pre mnohých priestorom, na ktorom sa môžu venovať nielen záhradným prácam, ale aj vychutnávať si príjemný oddych. Prostredie, v ktorom sa nachádzame má výrazný vplyv na to, ako sa cítime. Záhrada nie je výnimkou. Vytvorte si zo záhrady harmonické miesto, na ktorom si môžete vychutnávať svoj voľný čas. Pomôcť vám s tým môže aj štýl, akým si záhradu zariadite. 

Aký štýl záhrady si zvoliť?

Ilustračné foto: Photographee.eu / Shutterstock.com


Záhrada je skvelým miestom na oddych. Jej výhoda spočíva v tom, že je univerzálnym miestom a môžete si ju prispôsobiť presne podľa vášho vkusu a preferencií. Nezáleží na tom, či máte veľkú záhradu, záhradku pri dome alebo v rekreačnej i záhradkárskej oblasti. 

 

Častou súčasťou záhrad sú aj záhradné stavby, či už je to záhradný domček, záhradný altánok alebo chatka.

 

Ak svoj záhradný domček či záhradný altánok doma máte, určite nám dáte za pravdu, že sú skvelým doplnkom, ktorý poskytuje miesto na oddych a záhradné posedenia a taktiež je aj skvelým praktickým pomocníkom – či už sa venujete záhradkárčeniu, alebo iným voľnočasovým aktivitám v záhrade.

 

Aj záhradný domček či záhradný altánok dokážu byť útulným priestorom, na ktorom sa budete cítiť ako na dovolenke a budete si tak môcť poriadne oddýchnuť.

 

Tip: Chceli by ste aj vy svoju záhradnú stavbu? Alebo plánujete zveľadiť tú svoju? Pozrite sa na tieto inšpiratívne záhradné stavby

 

Z každej záhrady a záhradnej stavby sa dá vytvoriť harmonický priestor s dokonalou atmosférou. Stačí vedieť, ako na to. Pozrite sa spolu s nami na niekoľko inšpiratívnych štýlov, ktoré môžete pri zveľaďovaní a zariaďovaní vašej záhrady využiť. 

 


Minimalistický štýl

Minimalistický štýl sa na prvý pohľad môže zdať ako nevýrazný či nudný. Avšak ako hovorí staré známe pravidlo – v jednoduchosti je krása. A tomu nie je inak ani v prípade minimalizmu v záhrade.

 

Ak máte radi jednoduchosť, priestrannosť a vzdušnosť, potom práve tento štýl je ten správny pre vás. V záhrade je základom minimalizmu dokonalý trávnik, ktorý je jej dominantou.

 

Nezabúdajte však na jeho pravidelné zavlažovanie a patričnú starostlivosť. V mnohých prípadoch je trávnik samotný ozdobou celej záhrady. Súčasťou minimalistickej záhrady sú aj okrasné dreviny.

 

Čo sa týka kvetín, zvoľte na jednoduchosť farieb. Záhradný domček i záhradný altánok a sedenie je tiež zariadené jednoducho, využívajú sa prírodné materiály vo svetlých farbách a častá je aj kombinácia tmavej a svetlej.

 

Záhradné sedenie môžete doplniť o hojdaciu sieť či kreslo.

 


Škandinávsky štýl

Tento severský štýl v sebe spája naturálnosť a harmóniu. Záhrada v škandinávskom štýle poskytuje pohodlie  a zároveň aj dostatok súkromia.

 

Cieľom je vytvoriť pohodlný priestor, v ktorom si môžete nerušene oddýchnuť. Typický je dostatok rastlín či kríkov, ktoré vám vytvoria zátišie a súkromie.

 

Pre škandinávsky štýl je typická zemitá škála farieb – béžová, zelená, hnedá, biela a aj kontrasty tmavších farieb, ako je čierna či tmavohnedá.

 

K škandinávskemu štýlu patria aj rôzne svetelné dekorácie či inštalácie, ako napríklad svetelné reťaze, ktoré vytvoria príjemnú atmosféru, najmä počas večerných posedení.

 


Japonský štýl

Japonský štýl v sebe ukrýva silu symboliky, vďaka ktorej sa dá vytvoriť harmonické prostredie. Všetky časti záhrady sa dajú chápať ako prvky prírody, ktoré sú vo vzájomnej harmónii.

 

Typická je tiež číselná symbolika a často sa využívajú číselné kombinácie záhradných prvkov nepárnych počtoch. Častá je kombinácia čísel 3, 5 a 7.

 

V japonských záhradách sa často využívajú prvky ako kameň, drevo a voda. Preto je častou súčasťou záhrad v tomto štýle práve jazierko s mostíkom, ale aj chodníčky vysypané štrkom.

 

Aj pri japonskom štýle ide o jednoduchosť, prirodzenosť a harmóniu.

 


Provensálsky štýl

S provensálskym štýlom sa úzko spája práve levanduľa, ktorá je rastlinou typickou pre tento štýl. Záhrada zariadené v provensálskom štýle pôsobí romanticky.

 

Typické sú svetlé a slnečné farby, akou je zlatá, ale využíva sa aj svetlá a tmavá zelená. Pre záhradné sedenie môžete zvoliť kovový nábytok s pohodlnými vankúšmi.

 

Typický je aj kontrast farieb – často môžete pri provensálskom štýle vidieť aj biely záhrady domček či záhradný altánok doplnený o tmavšie kontrastné doplnky a dekorácie.

 

Pri výbere štýlu do záhrady či záhradnej stavby sa určite zamerajte predovšetkým na vaše preferencie a váš vkus. Cieľom je vytvoriť si zo záhrady prostredie, ktoré lahodí vašim zmyslom.

 

Pri zariaďovaní záhrady sa tiež môžete inšpirovať týmito štýlmi a vytvoriť si miesto na oddych a rekreáciu s dokonalou atmosférou.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2022 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda plug in hybrid
reklama