Aký počítač vybrať pre študenta?
AKTUALITY - Firmy | 30.4.2022, 13.52, reklamný článok
Desktopové počítače a neskôr notebooky sa stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Aj keď s príchodom smartfónov a tabletov veľa ľudí začalo na prístup na internet a podobné záležitosti využívať práve mobilné zariadenia, pracovníci v kanceláriách sa minimálne na svojich pracoviskách stále stretávajú aj s počítačmi/notebookmi.
Ilustračné foto: l i g h t p o e t / Shutterstock.com
Procesor nemusí byť najnovší
Pandémia a s ňou spojené dištančné vzdelávanie však ukázali, že ani žiaci a študenti sa v prípade potreby nezaobídu len s tabletom, či smartfónom.
Spoľahlivé počítače pre študentov by tak mali byť „povinnou výbavou“ detských alebo skôr študentských izieb. A čo by mal počítač pre študenta spĺňať?
Nemusí to byť ultra-výkonná mašina, ale určite to nemôže byť ani najlacnejší počítač na trhu.
Čo sa procesora (CPU) týka, na trhu ich je veľké množstvo, takže vymenovať všetky vhodné by bolo skutočne nadlho. Vo všeobecnosti však platí, že v ideálnom prípade vyberajte počítač, ktorý nebude mať model CPU starší ako 4-5 rokov.
Iste, záleží aj od výkonu, ale napríklad najnovšia verzia operačného systému Windows podporuje práve CPU s takýmto vekom a mladšie.
Koľko gigabajtov?
Pri operačnej pamäti určite zvoľte minimálne 8 GB. To síce v súčasnosti nie je nič ohurujúce, ale na bežnejšie úlohy to stále postačuje.
Ak však vaše dieťa študuje na škole, kde bude potrebovať počítač dostatočne výkonný napríklad na editovanie videí, využije aj 16 GB, či dokonca 32 GB ak pôjde o videá v kvalite 4K, či vyššej.
Preto je potrebné vedieť, na čo konkrétne bude počítač používaný.
Výhodou pri operačnej pamäti je to, že je možné ju rozšíriť skutočne jednoducho, takmer ako vymeniť náplne do tlačiarne HP. To platí aj o disku.
Dôležité je, aby išlo o moderný SSD disk, ktoré sú podstatne rýchlejšie ako staré HDD. Kapacita by mala byť minimálne 512 GB, obzvlášť ak bude váš študent pracovať s väčšími súbormi.
Na záver ostáva grafická karta. Môžete vybrať počítač s grafickým čipom integrovaným v CPU alebo so samostatnou grafickou kartou.
Druhá možnosť je pochopiteľne lepšia, hlavne ak sa na počítači bude pracovať s grafickým softvérom. Veľakrát stačí aj lacná grafická karta s 2 GB pamäte, ale ak pôjde o náročnejšie úlohy, napríklad spomínané editovanie videa, potrebná bude grafická karta so 4 GB pamäťou a v prípade vysokej kvality spracúvaných súborov rovno 6 GB grafika.