Trnavské rybníky
reklama

Do Hvezdárne a planetária v Hlohovci chcú investovať milióny eur z eurofondov

AKTUALITY - Hlohovec | 29.4.2022, 15.25, prispievatelia

Z malej regionálnej inštitúcie by sa v prípade naplnenia zámeru mohlo stať jedno z najmodernejších astronomických pracovísk v strednej Európe.

Do Hvezdárne a planetária v Hlohovci chcú investovať milióny eur z eurofondov

Vizualizácia budúcej podoby Hvezdárne a planetária. Zdroj: TTSK

reklama

 

Z Hvezdárne a planetária Milana Rastislava Štefánika v Hlohovci sa po komplexnej obnove za 10 miliónov eur má stať jedno z najmodernejších astronomických pracovísk v strednej Európe.

 

Uviedol to predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič, ktorý plánovaný projekt modernizácie označil spomedzi župných za jeden z kľúčových v novom programovom období eurofondov.

 

Hvezdáreň a planetárium, ktorej zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj, má vypracovanú architektonická štúdiu na komplexnú rekonštrukciu budov a areálu hvezdárne vrátane novostavieb viacerých pavilónov.

Trnava - Kamenáč
reklama

 

Komplex je rozdelený na tri celky, ktoré spája návštevnícke centrum. V súčasnosti je v štádiu rozpracovanosti projektová dokumentácia na prvú etapu, v rámci ktorej sa počíta s novostavbou centrálnej vstupnej haly a rekonštrukciu administratívnej budovy v predpokladanej hodnote 800-tisíc eur.

 

Ďalšou fázou modernizácie areálu hvezdárne má byť novostavba pavilónu vesmíru, rekonštrukcia a prístavba rotundy s kupolou, novostavba pavilónu vedy, rekonštrukcia stavebnej a technologickej časti planetária.

 

Komplex sa stane multifunkčným, vhodným aj na konferencie. Súčasťou zámeru je aj úprava areálu hvezdárne vytvorením parčíka M. R. Štefánika so zážitkovým chodníkom a malým prírodným amfiteátrom, či vybudovanie parkovísk a infraštruktúry.

 

Hvezdáreň a planetárium M. R. Štefánika boli založené 1. januára 1972 ako Krajská hvezdáreň v Hlohovci pre vtedajší rozsiahly Západoslovenský kraj.

 

Jej vzniku predchádzalo 18-ročné úsilie členov astronomického krúžku a vznik ľudovej hvezdárne s veľkou, takmer šesťmetrovou kupolou na Závodnom klube Slovakofarmy.

 

Pozvánka na sobotný program

Pre širokú verejnosť pripravila hvezdáreň na sobotu 30. apríla 2022 celodenný program. Popoludní od 15:00 si môžu prísť návštevníci pozrieť obhliadku hvezdárne a astronomických prístrojov a zúčastniť sa na aj teleskopickom pozorovaní aktivity najbližšej hviezdy Slnka.

 

Následne o 17:00 pre mládež a dospelých sa budú premietať filmy s astronomickou tematikou a o 19:00 je na programe prednáška na astronomické témy.

 

Záver sobotného dňa bude v prípade priaznivého počasia o 21:00 hodine patriť teleskopickému pozorovaniu astronomických objektov na oblohe.

 

SITA, red

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda 3
reklama
Cisárky Sereď
reklama