Trnavské rybníky
reklama

NÁZORY: Potrebuje Trnava nové logo?

BLOG - Trnavskými očami | 7.5.2022, 08.46, prispievatelia

Začiatkom mája zverejnila trnavská radnica nové mestské logo. Táto správa vyvolala dosť búrlivú odozvu a diskusiu najmä na internetových sieťach. Mnohým sa nové logo nepáči, iným zasa áno, názory sa rôznia. Objavili sa dokonca nelichotivé obvinenia z plagiátu, pochybnosti o regulérnosti súťaže i návrhy na jej zopakovanie. K tomuto sa nemienim vyjadrovať, rovnako ako nechcem ani znevažovať rozhodnutie odbornej komisie. Verím, že zo zaslaných návrhov vybrala ten najlepší. Priznám sa, že ani mne sa nové logo nepáči.

NÁZORY: Potrebuje Trnava nové logo?

Pôvodný znak a nové logo Trnavy.

reklama

 

Prezentovanú novinku si viem síce predstaviť ako logo na firemnom papieri nejakého zlatníctva alebo výveske hotela, ale v žiadnom prípade nie je tým „rozpoznateľným vizuálnym symbolom, s ktorým sa budú domáci identifikovať“, ako si to môžeme prečítať v najnovších Novinkách z radnice. 


Ale postavme si otázku inak. Potrebuje naše mesto nové logo?

 

Veď Trnava má jedinečný a nádherný historický znak, ktorý ju reprezentuje už po stáročia. Je to šesťspicové koleso s Kristovou hlavou v prostriedku.

reklama

 

Nebudem tu teraz písať o jeho vzniku a súvislostiach, každý si môže zobrať do rúk Dejiny Trnavy a pozrieť si kapitolu Symboly mesta Trnava. Tam to nájde kompletné aj s patričnými obrázkami. 


Zrušiť pôvodný starý erb sa neodvážili ani súdruhovia za minulého režimu, i keď im vyobrazenie Krista prekážalo.

 

Vyriešili to tak, že „Podľa uznesenia Mestského národného výboru v Trnave č. 23 z 26. augusta 1976 znakom (erbom) mesta Trnava sa stalo zlaté (žlté) šesťspicové koleso na modrom štíte neskorogotického tvaru“.

 

Preložené do normálnej reči – zo znaku Trnavy sa vytratila Kristova hlava a zostalo len jednoduché koleso Šťasteny.

 

Tento krok neskôr potvrdilo aj uznesenie Mestského zastupiteľstva v máji 1995 i Heraldická komisia Ministerstva vnútra SR v roku 1999.

 


Mestské erby – Dejiny Trnavy, 1988

 

 

Trnave sa takto nevdojak podarilo predbehnúť iné mestá na Slovensku a stala sa doslova priekopníčkou dnes toľko ospevovanej vizuálnej identity. 


Malý erb Trnavy je vlastne grafický znak vo farbách mesta – logo, ktoré je originálne, jednoduché, moderné, graficky výrazné a dobre aplikovateľné a ak sa k nemu na dôvažok pridá aj zlatá kráľovská korunka ako to bolo pravidlom pri výročiach Trnavy, dokonale prepája históriu mesta so súčasnosťou.

 

Okrem toho, že spĺňa všetky heraldické i grafické pravidlá, čo nie je zanedbateľné, jeho použitie v uplynulých rokoch sa dokonale osvedčilo.

 

Nechápem prečo sa má teraz zameniť takýto jedinečný a krásny znak za niečo tuctové. Naše mesto si to nezaslúži.

 

Nové logo Trnavy.

 

 

Môže sa stať, že o pár rokov budeme nariekať, že nám z mesta zmizlo niečo vzácne, podobne ako to bolo s historickými budovami na námestí, starým cintorínom atď. 


Samozrejme trend je trend a s problémom mestského loga sa pasovali aj inde. Prezrel som si nové logá viacerých miest a musím povedať, že staré trnavské logo - malý znak mesta s kolesom Šťasteny, ktoré ponúka aj slogan „Mesto, kde žijú šťastní ľudia“ a so zlatou kráľovskou korunou sa pri nich nestratí.

 

Práve naopak, je originálnejšie, krajšie a elegantnejšie ako väčšina z nich. 

 

Logo s kráľovskou korunou na obálke publikácie, ktorá vyšla k 760. výročiu Trnavy.

 


Ak mi bude niekto vyčítať, že si pletiem erb, s logom, emblémom a značkou či znakom, nech si predtým aspoň klikne na vševediacu wikipédiu a pozrie si čo vlastne to moderne znejúce a zo starej gréčtiny prebraté slovíčko logo znamená.

 

A nezaškodí si kliknúť aj na jeho nemecký alebo anglický ekvivalent.

 

PETER RADVÁNYI

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama
Kúpele Smrdáky
reklama