Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Minister Doležal v Trnave: Na rozvoj cyklodopravy má Slovensko 200 miliónov eur

AKTUALITY - Trnava | 18.5.2022, 11.48, Ján Král

Ministerstvo dopravy pripraví v rôznych častiach Slovenska konferencie nielen o čerpaní prostriedkov, ale aj o tom, ako plánovať a budovať cyklotrasy.

Minister Doležal v Trnave: Na rozvoj cyklodopravy má Slovensko 200 miliónov eur

Andrej Doležal počas trnavskej konferencie. Foto: Pavol Machovič

reklama

 

Slovensko má podľa ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala k dispozícii 200 miliónov eur na rozvoj cyklodopravy.

 

Pri otvorení podujatia Cyklomestá 2022 v Trnave dodal, že samosprávy a ich rozpočtové organizácie budú môcť čerpať 105 miliónov z Plánu obnovy a odolnosti, ďalších približne 100 miliónov z nových štrukturálnych fondov.

 

Mestá a obce nad 20-tisíc obyvateľov, vyššie územné celky a ich organizácie sa môžu už teraz uchádzať o 36,5 milióna eur z financií z plánu obnovy.

Zemiansky dvor
reklama

 

Maximálna výška príspevku na jeden projekt nebola stanovená, oprávnené náklady na jeden kilometer však nemôžu presiahnuť 500-tisíc eur.

 

Doležal pripomenul, že ministerstvo dopravy nepostaví ani meter cyklotrasy, to budú musieť urobiť samosprávy a ďalší oprávnení žiadatelia.

 

„V troch rôznych častiach Slovenska pripravíme konferencie, kde sa dozvedia nielen o tom, ako čerpať prostriedky z plánu obnovy a eurofondov, ale hlavne chceme hovoriť o tom, ako plánovať a budovať cyklotrasy. Trendy z Holandska alebo Dánska ukazujú, že možno ísť aj cestou upokojovania motorovej dopravy v určitých častiach mesta, nielen betónovaním nových cyklokoridorov,“ povedal Doležal.

 

Zároveň vysvetlil, že mestá do 20-tisíc obyvateľov budú môcť žiadať o peniaze zo štandardných eurofondov.

 

Podujatie Cyklomestá 2022 s podtitulom konferencia o mobilite a kvalite života v mestách a obciach pripravila Cyklokoalícia.

 

Podľa prezidenta Cyklokoalície Dana Kollára má priniesť inšpirácie v oblasti udržateľnej mobility z domova aj zo zahraničia. Na konferencii vystúpia experti na cyklodopravu z Holandska, ale aj z miest Helsinki, Reykjavík a ďalších.

 

Medzi rečníkmi dvojdňového podujatia je aj primátor Trnavy Peter Bročka. Trnava patrí k tým slovenským mestám, ktoré veľmi efektívne čerpajú peniaze na cyklistickú infraštruktúru z eurofondov a podľa Bročku pripravujú projekty aj pre plán obnovy.

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2022 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda bonus 1200
reklama