V Štátnom archíve v Trnave otvoria unikátnu výstavu Za humorom do histórie
AKTUALITY - Trnava | 19.5.2022, 08.04, prispievatelia
Návštevníkov pobavia osobité pozvánky, reklamy, prihlášky, zaujímavé straty a nálezy, inzeráty a iné dokumenty, ktoré našli trnavskí archivári.

Ilustračná grafika: organizátori
V Štátnom archíve na Štefánikovej ulici v Trnave bude veselo vďaka netradičnej výstave Za humorom do histórie. Hlavnú úlohu na nej bude hrať humor a jeho podoby v minulosti.
Jej otvorenie sa koná vo štvrtok popoludní, výstava bude pre verejnosť sprístupnená až do 30. decembra.
Nápad vytvoriť výstavu na túto nevšednú tému vznikol podľa riaditeľky Štátneho archívu v Trnave Júlie Ragačovej ešte vo februári 2020.
Za dva roky sa trnavským archivárom podarilo nájsť úctyhodné množstvo archívnych dokumentov viažucich sa k tejto téme. Preskúmali ich viac ako 3 kilometre.
Výstava Za humorom do histórie je rozdelená do niekoľkých okruhov. Nejde o klasické obsahové rozdelenie podľa jednotlivých kategórií humoru, ale podľa tém.
A tak návštevníkov pobaví humor na politickú nôtu, osobité pozvánky, reklamy, prihlášky, zaujímavé straty a nálezy (napr. krádež čokoládovej svadobnej torty vo Veľkých Šúrovciach v roku 1932), humorné situácie z bežného života (napr. Gejza Dusík – falšovanie vysvedčenia v roku 1924), sťažnosti podpísané i anonymné (napr. anonymná sťažnosť na správanie straníkov KSS z júla 1960; anonymná sťažnosť na varenie v materskej škôlke z mája 1969).
Vtipné môžu byť aj prípady zo súdnej siene, politické vtipy, preklepy v dokumentoch, mená vo vtipnom kontexte (napr. žiadosť Adama Zajaca o likvidáciu premnožených králikov v roku 1932, inzeráty z prvej ČSR (napr. z roku 1933 - „Inteligentný Slovák 35 ročný, majiteľ auta s ročným príjmom 80 tisíc ožení sa s dámou s primeraným venom“) a iné.
Najstarší vtipný dokument pochádza zo 16. storočia, konkrétne z roku 1542. Poľný hajtman Moravského markgrófstva Henrich Meziřícky napísal list predstaviteľom Trnavy, aby pustili jeho vojakov z väzenia, ktorých zavreli kvôli naozaj kurióznej krádeži – v záhradách pri Ružindole pokradli Trnavčanom cibuľu.
Hajtman v liste konštatoval, že cibuľa a mrkva sa oddávna pokladajú za „maly vieczy“, preto apeloval na mesto, aby vojakov prepustili.
Nie všetky vtipy mali iba nevinnú dohru. Za niektoré politické sa ľudia dostali začiatkom 50. rokov 20. storočia do väzenia v Leopoldove.
Zvyčajne boli odsúdení na päť mesiacov väzenia a peňažnú pokutu za vtipy, v ktorých hanobili ústavných činiteľov. Aj túto neveselú časť našich dejín pripomenie výstava, o ktorej sa dá povedať, že taká tu ešte nebola.
(ts/pm)