Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Škrtel je pre Gašparíka i zdrojom taktických poznatkov, Spartak už rieši posily

ŠPORT - Futbal - Spartak | 20.5.2022, 16.00, Ján Král

Andeli sa budú snažiť priviesť v letnej prestávke nových hráčov na viaceré posty.

Škrtel je pre Gašparíka i zdrojom taktických poznatkov, Spartak už rieši posily

Michal Gašparík. Foto: Peter Kollár

reklama

 

Spartak odohrá v sobotu o 17:00 posledný zápas sezóny. Na Štadióne Antona Malatinského privíta Dunajskú Stredu. Duel bude špecifický pre Martina Škrtela, ktorý sa rozlúči s profesionálnou kariérou. Nielen o tom sme hovorili s trénerom Spartaka Michalom Gašparíkom. Pýtali sme sa aj na možné zmeny v tíme.

 

Martin Škrtel v sobotu ukončí aktívnu hráčsku kariéru. Ako vnímate túto persónu?
- Na jednej strane nám je ľúto, že končí, ale podľa mňa končí v správnom čase - na vrchole, keď má výbornú výkonnosť a po víťazstve v pohári. Všetko to do seba zapadlo. Je to obrovská osobnosť slovenského futbalu, sme radi, že spropagoval náš klub aj Fortuna ligu. Z pohľadu novodobej histórie si myslím, že je to najúspešnejší futbalista, aký obliekal trnavský dres. Nikto nemal takú hráčsku minulosť ako on.

 

Posunula vás spolupráca s ním aj po trénerskej stránke? Zobrali ste si od Škrtela niečo konkrétne?
- Hlavne na začiatku spolupráce som sa veľa pýtal, ako fungoval v iných kluboch, ako fungovali tréneri. Snažil som sa určité veci pochytiť, ktoré by sme mohli zmeniť, vylepšiť. Komunikovali sme aj o systémových veciach z pohľadu defenzívy. Viem, ako fungovali v iných kluboch, jeho poznatky ma obohatili. Veľa sme sa napr. bavili o obrannej štvorke, aký hlboký obranný blok držali v iných kluboch, ako vytláčali súpera, odsúvali, kedy líniu do poslednej chvíle držali, aby vystavili súperovho hráča do ofsajdu a pod.

REDNOD
reklama

 

Na oficiálnom webe má Spartak uvedené, že v symbolickej minúte zápasu s Dunajskou Stredou bude Martin Škrtel vystriedaný a nahradí ho predstaviteľ mladej generácie. Môžete o týchto plánoch povedať viac?
- Dohodli sme sa s Martinom, že z ihriska zíde symbolicky v 37. minúte (také číslo nosí hráč dlhodobo na drese, pozn. red.) a nahradí ho Marek Ujlaky mladší. Príde k symbolickej výmene generácií.

 

Ujlaky je vekom ešte dorastenec. V zápase už z pohľadu umiestnenia o nič nejde, uvažujete nasadiť aj ďalších juniorov?
- Už dávno by dostali viac šancí, len sme nechceli rozbíjať devätnástku, lebo v kategórii staršieho dorastu hrajú o titul. Preto sme chalanov do prvého tímu nevyťahovali.

 

Ristovski dostal voľno ešte pred stretnutím s DAC. Prečo?
- Dali sme mu pár dní dovolenky navyše, pretože ho čakajú reprezentačné povinnosti pri tíme Severného Macedónska. Potom bude mať týždeň navyše k dobru, aby si aspoň z časti odpočinul. Zo zdravotných dôvodov nám na duel s Dunajskou Stredou vypadli stopéri Tumma a Čurma. Boateng už pôjde po zranení prvýkrát na lavičku, je možné, že na pár minút zasiahne do stretnutia.

 

Čo je s Tummom a Čurmom?
- Tumma má dlhšie zápal v koleno, hral na tabletkách, musí si oddýchnúť. Čurma nastupoval na posledné zápasy s natrhnutými väzmi v členku, išiel do veľkého rizika, ale tejpoval si to a keď bolo možné, pomohol nám aj vo finále. Teraz už si zranenie doliečuje.

 

Čo vás ešte čaká v závere sezóny a ako bude vyzerať príprava na nový ročník?
- Martin Škrtel zvolal rozlúčkové posedenie. Po zápase a autogramiáde, ktorá bude nasledovať po dueli s DAC, ideme spolu s partnerkami na večeru. Potom nám začínajú dovolenky. Opäť sa stretneme 10. júna. Keďže v Trnave budú majstrovstvá Európy do 19 rokov, musíme na dva týždne opustiť štadión. V termíne od 20. do 30. júna absolvujeme herné sústredenie v Slovinsku, kde odohráme prípravné zápasy s Mariborom a Partizanom Belehrad. 

 

Fanúšikov zaujímajú zmeny v kádri. Prvou potvrdenou je odchod Ammara Ramadana. Prečo skončil v Trnave?
- Veľmi ťažká povaha. Napriek tomu, že ide o kvalitného futbalistu, väčšinu času bol urazený. S takým hráčom sa potom ťažko pracuje. Už sa mi minula trpezlivosť a zhodli sme sa v realizačnom tíme, že napriek tomu, že je šikovný a mladý, nebudeme sa ďalej o jeho služby zaujímať.

 

Brankár Rusov bude pre zranenie do konca kalendárneho roka mimo hry. Ako plánujete vyriešiť jeho výpadok?
- Najradšej by som bol, keby prišiel Trnavčan Martin Vantruba, ktorý nedostával šancu v Dunajskej Strede. Uvidíme, či to je možné a či sa to podarí. Možno v lete budeme riešiť aj ďalší otáznik. Ak príde na Dominika Takáča ponuka, ktorá bude lukratívna pre hráča aj pre klub, budeme v prípade jeho transferu potrebovať aj ďalšieho gólmana. Tréner brankárov Pavel Kamesch má pre tento prípad vytypovaných pár mien, ešte je ale o tom priskoro hovoriť.

 

Budú aj ďalšie odchody?
- Všetci hráči, ktorí pravidelne nastupovali, dostali ponuku na predĺženie zmluvy. Blízko pred podpisom kontraktu sme s Mikovičom, Kamenárom, Rusovom či Koštrnom. Jediný, kto vyzerá, že skončí v Trnave je Grič. Hoci by bol v mužstve jedným z najlepšie platených hráčov, chce čakať na inú možnosť. Uvidíme, ako sa toto vykryštalizuje. Otvorená je budúcnosť Jána Vlaska. 

 

Novou tvárou v kabíne je mladý stredopoliar z Nigérie Oseni. Zrejme však budete hľadať aj ďalšie posily...
- Budeme hľadať dvoch stredových hráčov, vynasnažíme sa priviesť do tímu trochu inú typológiu hráčov, aby sme v zápase dokázali vyzerať aj inak. V Žiline, keď sme postavili stred ofenzívnejší a kreatívnejší, vyzeralo to inak ako v ostatných zápasoch. Myslím si, že je pravdepodobné, že by mohol prísť ešte minimálne jeden krídelník. Po odchode Martina Škrtela musíme vyriešiť stopérsky post. Stále zostáva otvorená aj otázka obsadenia postu ľavonohého stopéra.

 

Po zimnej príprave ste si ponechali v tréningovom procese z dorastencov Ujlakyho a Karhana. V devätnástke bude túto sezónu končiť až 11 futbalistov. Dostanú príležitosť ukázať sa v letnej príprave aj niektorí ďalší z mladíkov?
- Chceme vytiahnuť do letnej prípravy ešte aj Timoteja Kudličku, Thomasa Kotlára a Michala Boledoviča, ktorí sú v doraste najvýraznejší a dokonale ich poznám, nakoľko som ich značný čas trénoval. Bude záležať na nich a na tom, ako bude vyzerať skladba mužstva, či zostanú alebo ich prípadne posunieme na hosťovanie. Chceme, aby zostali našimi hráčmi aj naďalej.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2022 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda ihneď
reklama