Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Kostol na Kopánke posvätili, saleziáni otvorili dvere do areálu všetkým

AKTUALITY - Trnava | 23.5.2022, 15.30, prispievatelia

Saleziáni plánujú ďalšie investície do infraštruktúry, ktorú na Kopánke spravujú.

Kostol na Kopánke posvätili, saleziáni otvorili dvere do areálu všetkým

Momentka z posviacky. Slávnosť viedol arcibiskup Ján Orosch. Foto: Peter Dravecký

reklama

 

Kostol Panny Márie Pomocnice kresťanov v trnavskej štvrti Kopánka v sobotu po dvojročnej komplexnej rekonštrukcii posvätil trnavský arcibiskup Ján Orosch.


Rehoľa Saleziánov don Bosca investovala do jeho prestavby približne 1,8 milióna eur. Až 600-tisíc eur pochádza z úveru, 200-tisíc eur poskytlo ústredie saleziánov, ďalšie peniaze poskytlo množstvo darcov.


Farnosť tiež organizovala pravidelné zbierky medzi veriacimi. Na prestavbu prispelo aj mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj.

reklama


Trnavské stredisko saleziánov o priebehu rekonštrukcie, ako aj o príjmoch a výdavkoch pravidelne informovalo na webovej stránke kopanka.sk.


Kostol bol prístupný pre veriacich už od vianočných sviatkov, keď dali do užívania jeho vnútorné priestory. Práce naďalej prebiehali na exteriéri či podzemnej sále, ktorá slúži aj pre spoločenský život.


Cez víkend zorganizovali saleziáni trojdňové oslavy 80. výročia pôsobenia saleziánov na Kopánke spojené s posviackou kostola.

 

Ján Orosch počas posviacky priestorov kostola. Foto: Peter Dravecký

 

 

Pripravené boli tiež viaceré aktivity pre celú rodinu, súťažno-zábavný večer, divadelné predstavenie pre deti či koncert kapely Bystrík banda. Nechýbala svätá omša pod holým nebom.


"Vyšlo nám počasie, do celých osláv sa zaangažovalo veľmi veľa ľudí a teší ma, že prišlo množstvo návštevníkov. Mňa osobne teší, že sme tu videli aj nové tváre, ktoré medzi nás nechodili, páčilo sa im v areáli a boli spokojní,“ povedal direktor saleziánskej komunity na trnavskej Kopánke Juraj Kovaľ.

 

Saleziánsky areál sa počas slávnostného víkendu zaplnil návštevníkmi. Foto: Peter Dravecký

 


S investíciami ešte saleziáni neskončili, po kostole plánujú ďalej zveľaďovať aj areál.


"Potrebujeme ešte dokončiť priestory a sálu pod kostolom, bar, úplne najviac ale prístavbu športových šatní, aby mohol fungovať náš futbalový klub. Budeme potrebovať riadne finančné injekcie, máme na krku ešte splátky za kostol. Už sme preinvestovali cez 1,8 milióna eur, pôvodný plán počítal asi s polovičnými nákladmi," pokračoval.

 

Pekné počasie využili aj na omšu pod holým nebom. Foto: Peter Dravecký

 


Mimochodom, Kovaľ bol v minulosti frontmanom dnes už neexistujúcej hudobnej skupiny Saleziáni. Počas koncertu Bystríka si zaspomínal na staré časy a s kapelou si na pódiu zaspieval gospelovú skladbu Da mihi Animas.


"Hrávali sme zhruba desať - dvanásť rokov dozadu, občas aj na festivale Lumen. Pesnička Da mihi Animas je veľký hit medzi mladými. S Bystrík bandou sme to nacvičili a spolu sme to zahrali na koncerte," usmial sa.

 

Juraj Kovaľ po rokoch vystúpil na pódium ako spevák, zahral si s Bystrík bandou. Foto: Peter Dravecký

 


Oslavy zakončil nedeľný futbalový turnaj, na ktorom sa zišli tímy poskladané z obyvateľov jednotlivých ulíc Kopánky, Pekného poľa a Zátvora. Podobný turnaj zorganizovali už v roku 2019, potom mal pre pandémiu vynútenú prestávku.


Víťazom druhého ročníka sa stal Team Hajdóczyho, druhí boli FC Víťazi z Dúhovej a tretí skončil Tím Hliny.

 

Momentka z finálového zápasu. Jozef Koricina (v bielom oproti zakončujúcemu hráčovi) bol najlepším strelcom turnaja. Foto: Peter Bielko

 


"Turnaj sa niesol vo výbornej atmosfére, ľudia si ho užili. Akcia bolo o komunite ľudí, ktorí žijú na Kopánke a v okolí. Chceli sme, aby utužili vzťahy, zažili priestor u saleziánov, ten je otvorený pre veriacich aj neveriacich. Futbal je prostriedok, akým sme chceli pozvať všetkých," uviedol organizátor futbalovej časti osláv Marián Kolenčík.


Ako dodal, podobný turnaj plánujú zorganizovať opäť aj o rok.

 

Víťazný tím turnaja bol z Hajdóczyho ulice. Na fotografii aj organizátori Juraj Kovaľ a Marián Kolenčík (úplne vpravo). Foto: Ján Král

 

(pm, krj)

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2022 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda plug in hybrid
reklama
JM 1
reklama