Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Zomrel Ján Zavarský, ktorý bol takmer 40 rokov spätý s trnavským divadlom

AKTUALITY - Trnava | 30.5.2022, 13.28, prispievatelia

V trnavskom Divadle Jána Palárika pôsobil takmer štyridsať rokov, spolupracoval aj s viacerými českými divadlami, podieľal sa na činoherných, bábkových, baletných, muzikálových a operných inscenáciách aj pre divadlá v Maďarsku, Nemecku, Švajčiarsku či USA.

Zomrel Ján Zavarský, ktorý bol takmer 40 rokov spätý s trnavským divadlom

Ján Zavarský. Foto: DJP

reklama

 

Významný slovenský scénograf, výtvarník a pedagóg Ján Zavarský zomrel v nedeľu 29. mája vo veku 73 rokov. Vytvoril stovky scénografií na Slovensku, v Česku i v zahraničí, za mnohé z nich získal ocenenia.

 

O jeho úmrtí informovalo Divadlo Jána Palárika v Trnave, kde Zavarský pôsobil takmer 40 rokov ako interný scénograf a istý čas aj ako umelecký šéf.

 

Ján Zavarský pochádzal z Banskej Bystrice, v roku 1974 ukončil štúdium na VŠMU v Bratislave pod vedením profesora Ladislava Vychodila.

reklama

 

Pôsobil v Divadle Andreja Bagara v Nitre, v Štátnom bábkovom divadle v Bratislave, ale najdlhšie v Divadle Jána Palárika v Trnave. Spolupracoval s viacerými českými divadlami, so Štátnou operou a Národným divadlom v Prahe, pravidelne s Divadlom Husa na provázku.

 

Pre Národnú operu vo Varšave pripravil výpravu pre operu Salome. Pracoval na činoherných, bábkových, baletných, muzikálových a operných inscenáciách aj pre divadlá v Maďarsku, Nemecku, Švajčiarsku alebo USA.

 

Prednášal na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. Ako pedagóg a scénograf sa zúčastnil na študijnom pobyte na Miami University.

 

Zavarský získal viaceré ocenenia na medzinárodných súťažných prehliadkach. Prezidentka Zuzana Čaputová mu minulý rok udelila Pribinov kríž III. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky.

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2022 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda plug in hybrid
reklama