Trnavské rybníky
reklama

Trnavské dni dizajnu ponúknu prednášky, besedy aj tvorivosť

AKTUALITY - Trnava | 14.6.2022, 09.33, prispievatelia

Centrom diania bude Nádvorie - priestor súčasnej kultúry.

Trnavské dni dizajnu ponúknu prednášky, besedy aj tvorivosť

Ilustračná fotografika: organizátori

Cukrovar
reklama

 

Od utorka 14. júna do soboty 18. júna môžete vďaka spoločnému projektu kultúrneho centra Malý Berlín a Zdravého mesta Trnava spoznávať slovenský dizajn.

 

V programe Trnavských dní dizajnu 2022 nájdete počas týždňa večerné prednášky a počas celej soboty zas tvorivé dielne, zaujímavé rozhovory aj obľúbený dizajnový trh.


Inovatívni dizajnéri aj interiérový dizajn, ktorý vás dobre naladí

Víno Tirnavia
reklama


Program odštartuje v utorok 14. júna prednáška dizajnéra Pavla Bálika o typografických experimentoch, ktoré narúšajú zabehané stereotypy a na ktoré ako pedagóg dohliada v ateliéri Typolab na Vysokej škole výtvarných umení.

 

Od založenia ateliéru v ňom vzniklo množstvo originálnych, ale aj úplne bizarných projektov, o ktoré by bola škoda sa nepodeliť. Prednáška sa koná o 19.00 h v Malom Berlíne so vstupným 2 eur.


O tom, ako si zariadiť (aj malú) domácnosť tak, aby ste sa v nej vždy cítili dobre, nám príde vo štvrtok 18. júna porozprávať dizajnérka Veronika Kotradyová.

 

Dlhodobo sa venuje navrhovaniu nábytku a interiérov s ohľadom na človeka a životné prostredie. Interiér okolo nás totiž ovplyvňuje našu náladu a pocity, a tým aj naše medziľudské vzťahy a zdravie.

 

Na prednáške sa dozviete, prečo je potrebné oddeľovať nočnú a dennú zónu, ako nábytok a doplnky vplývajú na vašu psychickú a fyzickú pohodu alebo aj to, ako zariadiť detskú izbu tak, aby ponúkala dostatok úkrytu aj stimulácie.

 

Aj táto prednáška sa koná o 19.00 h v Malom Berlíne so vstupným 2 eur.


Piatkový večer bude venovaný krátkym inšpiratívnym prezentáciám na PechaKucha Night Trnava vol. 36. Pod hlavičkou Trnavských dní dizajnu sa v Malom Berlíne predstaví hneď niekoľko celosvetovo známych módnych, produktových aj grafických dizajnérov.

 

Podujatie sa koná 17. júna o 19.00 h so vstupným 3 eur.

 


Tvorivé dielne, besedy a trh pod platanmi

S krásnym dizajnom, ktorý je navyše aj šetrný k prírode, môžete stráviť celý sobotný deň 18. júna.

 

Na Nádvorí pod tieňom košatých platanov sa bude konať po štvrtýkrát dizajnový trh, na ktorom nájdete oblečenie z prírodných materiálov, štýlovú keramiku do kuchyne, dizajnové doplnky do domácnosti, ale aj pre domácich miláčikov, vzdelávacie drevené hry pre deti a ručne robené šperky.


Jeden z najchutnejších produktov, ktoré nadizajnovala sama príroda, najmladším divákom predstaví ježko Jožko v divadielku Medová rozprávka. Tú si môžete prísť s celou rodinou pozrieť na Nádvorie o 10.00 h.


Program pokračuje o 14.00 h tvorivou dielňou pod záštitou sochárky Niny A. Šoškovej. S účastníkmi si bavlnkami vyšije pestré vzory do funkčných drevených hodín inšpirovaných Spišom.

 

Hodiny si, samozrejme, vezmete domov a budú vám nielen ukazovať čas, ale aj robiť radosť. Vstupné na túto dielňu je preto 5 eur.


O 15.00 h si predstavíme novú kartovú hru pre deti, ktorú vydalo Zdravé mesto Trnava. Na pódiu sa stretnú Petra Vráblová a Anna T. Marinkovičová z mesta, autorky projektu, a ilustrátor Filip Horník.

 

Spolu nám porozprávajú o tom, ako karty vznikali a aké výzvy pre zdravší a ekologickejší život na nich deti nájdu. Spolu s Filipom si potom budú môcť deti vytvoriť o 16.00 h na workshope kartu s vlastnou ilustráciou.


Sobotný program o 16.30 h uzavrie beseda s Danielou Laluhovou z iniciatívy Repairably. Kedysi sa výrobky a spotrebiče bežne opravovali, dnes je jednoduchšie kúpiť si celkom novú vec.

 

To však nie je šetrné ani k našej peňaženke a už vôbec nie k prírode, ktorej zdroje sa takto vyčerpávajú. Príďte zistiť, kde sú skryté kamene úrazu a prečo napríklad ani predĺžená záruka nemusí viesť k šetreniu zdrojov.


Trnavské dni dizajnu spolu organizujú kultúrne centrum Malý Berlín a Zdravé mesto Trnava. Program z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Mesto Trnava.

 

Za podporu organizátori ďakujú aj mediálnym partnerom trnavskyhlas.sk, trnava-live.sk, Trnavské rádio a Trnavsko.

 

(TS)

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama