Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Inšpiratívni a inovatívni dizajnéri vystúpia na PechaKucha Night

AKTUALITY - Trnava | 16.6.2022, 19.23, prispievatelia

V Malom Berlíne v Trnave sa bude hovoriť o umení rôzneho druhu.

Inšpiratívni a inovatívni dizajnéri vystúpia na PechaKucha Night

Martin Smatana uvedie svoju knihu Rok dobrých správ, z ktorej pochádza aj táto ilustrácia. Zdroj: Malý Berlín

reklama

 

Na podujatí PechaKucha Night Trnava sa predstaví hneď niekoľko zaujímavých umelcov, ktorí sú známi nielen doma, ale i vo svete. Tridsiate siedme vydanie sa uskutoční v piatok 17. júna o 19:00 v kultúrnom centre Malý Berlín.


PechaKucha Night má veľmi jednoduché pravidlá, organizuje sa vo formáte 20 × 20 – to znamená 20 obrázkov a na každý jeden je vymedzený čas 20 sekúnd.

 

Prezentujúci stoja pred neľahkou úlohou, nesmú viesť dlhé monológy, ale ísť priamo k veci a jednoducho podať inšpirácie a motivácie pre svoju tvorbu. 

reklama

 

Ako prvá sa predstaví Trnavčanka Blažena Ostrovská, ktorá nielen, že vedie vlastný ateliér pod značkou Ostrovska createur, ale aj prvú montessori škôlku v Trnave pod názvom LOLLIPOP.

 

Jej kolekcie obleteli svet a najďalej boli napríklad v Šangaji. V piatok nám Blažena porozpráva o jej novej kolekcii Hedvige, ktorá je inšpirovaná autorkinou babkou, ktorá bola naučená nič nevyhadzovať. 

 

 

Produktový dizajn na medzinárodnej úrovni

Tvorba úžitkových predmetov so silným dôrazom na udržateľný rámec sa stáva hádam už bežnou praxou a nie je tomu inak ani na Slovensku.

 

Annamária Mikulik sa ako jedna z mála venuje rozvíjaniu vzácnej techniky smaltovania/emailovania, ktorú uplatňuje na svojich produktoch, minimalistických šperkov, ktoré prezentuje pod značkou NATIF.

 

Predstaví sa aj produktová dizajnérka Michala Lipková. Tá pracuje na hraniciach produktového a zážitkového dizajnu a vedie Ústav dizajnu na Fakulte architektúry a dizajnu STU v Bratislave. Pod jej vedením je ateliér produktového dizajnu TR1MTAB. 

 

Prácu zameranú na tvorivý experiment a zážitok má určite ďalší účinkujúci Štefan Sekáč, ktorý pracuje prevažne v médiu keramiky a porcelánu.

 

Štefan reflektuje v tvorbe súčasnú kultúru, kritizuje populárnu kultúru a trendy, komerciu a zisk. Na PechaKucha Night predstaví svoju poslednú kolekciu prezentovanú na Biennale Relevation v Paríži, kde sa kolekcia stala súčasťou výstavy 1000 VASES.

 

 

Pozitívne správy v mladom grafickom a ilustrátorskom dizajne

V roku 2019 bola založená Teréziou B. Denkovou galéria Typogaráž. Terézia nám v piatok predstaví aké rôzne prednášky, výstavy, workshopy a umelecké rezidencie zamerané na typografiu a dizajn publikácií organizuje a čomu sa v galérii ešte venujú.

 

A o svojej tvorbe porozpráva aj čerstvá absolventka Vysokej školy výtvarných umení z ateliéru Textilného dizajnu Antónia Antalová, ktorá prepája najmä textil a ilustráciu.

 

No a spolu s Emou Cepkovou navštívime Svätý Jur. Ema totižto realizovala pre mesto grafiky náučného chodníka a orientačného systému. 

 

A ak sa vám zdá, že zlých správ bolo za posledný rok viac než dosť príde Martin Smatana s knihou Rok dobrých správ, ktorý vás presvedčí o opaku.

 

Režisér, animátor a ilustrátor si každý týždeň vybral jeden pozitívny príbeh zo sveta a vytvoril k nemu veselý obrázok z použitého oblečenia. Ako knihu tvoril vám povie už v piatok.

 

Vstupenky na podujatie v cene 3 eur si môžete kúpiť v online predaji na webovej stránke kultúrneho centra Malý Berlín alebo na mieste pred začiatkom podujatia.

 

Podujatie z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Mesto Trnava. Organizátori ďakujú za podporu aj mediálnym partnerom Trnava-live.sk, trnavskyhlas.sk, Trnavské rádio a Trnavsko.
 

(TS)

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2022 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda plug in hybrid
reklama