Trnavské rybníky
reklama

Návod, ako pestovať oleander

SERVIS - Dom a záhrada | 22.6.2022, 09.48, reklamný článok

Oleander obecný (obyčajný) Nerium oleander je exotický okrasný kvitnúci ker, ktorý bol kedysi výsadou prímorských krajín so subtropickým až tropickým podnebím. Dnes už je v našich končinách úplne bežnou rastlinou. Ukázalo sa, že oleandre dokážu dobre zvládať naše klimatické podmienky. Starostlivosť o ne však má svoje špecifiká. Teraz sa dozviete, ako pestovať oleander a ako sa oň správne starať.

Návod, ako pestovať oleander


Prirodzeným prostredím tohto kvitnúceho kra sú štáty, ako Maroko, Mauritánia, Čína a viaceré ázijské krajiny. Postupom času sa rozšírili oleandre do stredomorskej oblasti.

 

Dnes sú typické pre Portugalsko či Španielsko a pre celý Arabský polostrov. V našich podmienkach dorastajú v priemere do výšky 3 až 4 metre. V závislosti od druhu.

 

Existuje viac ako 180 odrôd tejto rastliny, ktoré sa líšia sfarbením kvetov alebo vzrastom.

 


Oleander v kvetináči alebo vonku na záhrade?

V prípade, že chcete začať oleander pestovať, primárne musíte vedieť, kam ho umiestniť. V našom podnebí odporúčame určite pestovanie oleandra v kvetináči.

 

Praktické je to predovšetkým kvôli prezimovaniu. Rastlina len veľmi ťažko znáša teploty pod úrovňou +6 °C


Prirodzene to znamená, že ak príde obdobie nižších teplôt je potrebné rastlinu zazimovať v interiéri. Celoročné umiestnenie oleandra vo vnútri je možné, no priame slnečné svetlo 6 – 8 hodín do dňa oleandru výdatne prospieva.

 

Rastline neprekáža ani mierny tieň, no hustota listov a kvetov býva nižšia. 

 

 

Správne zalievanie a hnojenie oleandra

Ak pôjdeme od „podlahy“, začíname kvetináčom a zeminou. Veľkosť nádoby by mala byť primeraná aktuálnemu vzrastu rastliny. Vhodné je mať kvetináč so spodným otvorom a taktiež vytvoriť na dne drenážny systém z kamienkov alebo štrku. 


Zemina – odporúčame používať substrát pre stredomorské alebo balkónové rastliny, prípadne pre kvitnúce kry. Oleandrom vyhovuje pôda s neutrálnym pH od 6,5 až po 7,5.

 

Zemina by mala obsahovať piesok alebo íl pre lepšiu priepustnosť.

 

 

Zalievanie musí byť pravidelné. Nemusíte sa báť, oleandre zvládnu bez vody aj týždeň, no pre jeho optimálny rast by ste ich mali zalievať aspoň každý druhý až tretí deň.

 

Množstvo vody prispôsobte potrebám rastliny. Voda by v kvetináči nikdy nemala stáť, ľahko sa môže stať, že listy zožltnú a v horšom prípade opadajú.


Niekto nehnojí oleandre vôbec, no správnym hnojením rastlinke len pomôžete. Stačí používať štandardné hnojivo na kvitnúce kry.

 

Špeciálne hnojivá na oleandre sú skôr reklamným trikom. Hnojiť odporúčame koncom jari po presadení alebo ideálne počas obdobia kvitnutia.

 


Presádzanie oleandra a strih

Oleander je potrebné presádzať v prípade, že veľkosť kvetináča už nie je dostatočná. Presádzať by ste mali na začiatku jari alebo v období jeseň/zima, keď už oleander nekvitne.

 

Náhradná nádoba by mala mať maximálne o pár centimetrov väčší priemer. Opäť nezabudnite, kvetináč by mal mať na dne otvor a taktiež aplikujte drenáž.

 

Po presadení môžete tiež prihnojiť. Niektorí pestovatelia odporúčajú na hornú vrstvu dosypať mulčovaciu kôru, ktorá bráni rastu burín a lepšie udržuje vlhkosť. Po presadení rastlinu dajte na 2-3 dni do mierneho tieňa, nie na priame slnko.



Počas presádzania pri starších – väčších rastlinách je možné realizovať tiež presvetľovací strih. Rastlinu zbavte hustejších konárov.

 

Oleander tak začne vyživovať nové a mladšie konáre. Strih by ste mali realizovať výhradne po odkvitnutí (pred zimou). Ak sa pre strih rozhodnete, nikdy nestrihajte konár od jeho konca, ale maximálne v jeho polovici, aby ste rastline neodobrali príliš veľa živín.

 


Oleander je jedovatý, no krásny

Väčšinu nových pestovateľov zarazí, ak sa dozvedia, že oleander je jedovatý. A to pre ľudí i domáce zvieratá. Celá rastlina – kvety, konáre i listy obsahujú prudko jedovaté glikozidy (neriin, oleandrin a iné).

 

Konzumácia listov či kvetov môže spôsobiť alergické reakcie, zvracanie alebo bolestivé kŕče. Už po konzumácii jedného listu môžu byť následky smrteľné. Pri manipulácii s oleandrom odporúčame používať pracovné rukavice


Zdroje:
●    https://www.veselebydleni.cz/magazin/jak-pestovat-oleandr 
●    https://www.topbyvanie.sk/magazin/ako-pestovat-oleander

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama
cale clinic
reklama