Trnavské rybníky
reklama

Muzikant a zakladateľ Dobrofestu Peter Bonzo Radványi má 75 rokov

AKTUALITY - Trnava | 23.6.2022, 09.14, prispievatelia

Na hudobnej scéne pôsobí už viac ako polstoročie, pre Slovákov "objavil" rezofonickú gitaru dobro a jej vynálezcu Johna Dopyeru, v Trnave organizoval medzinárodný hudobný festival Dobrofest.

Muzikant a zakladateľ Dobrofestu Peter Bonzo Radványi má 75 rokov

Hrá a spieva už viac ako 50 rokov, ale stále ho to baví ako za mlada. FOTO: fb/Peter Bonzo Radványi

Cukrovar bývanie
reklama

 

V občianskom preukaze má napísané meno Peter Radványi, ale aj tak ho takmer každý volá Bonzo.

 

Hudobník, publicista, uchovávateľ zmienok o dôležitých historických udalostiach aj významných osobnostiach v Trnave a regióne Peter Bonzo Radványi má práve dnes 75 rokov.

 

Je nielen muzikant, spevák či autor, ale pre Slovensko „objavil“ a spopularizoval rezofonickú gitaru dobro a jej vynálezcu slovenského pôvodu Johna Dopyeru. V rodnej Trnave roky organizoval „veľký“ Dobrofest, hudobný festival, na ktorý sa dodnes v dobrom spomína. Do Trnavy v najlepších časoch Dobrofestu prichádzali hudobníci nielen z Európy, ale aj Ameriky, Austrálie alebo Ázie.

Potulky mestom
reklama

 

Peter Bonzo Radványi je na hudobnej scéne viac ako 50 rokov, hrával vo viacerých kapelách a na pódiách vystupuje dodnes.

 

Už len tí skôr narodení si pamätajú prvú trnavskú diskotéku, ktorú spoločne s Petrom Horváthom odohrali v kultúrnom dome Kovosmaltu na dnešnej Coburgovej ulici.

 

Živú kapelu nahradil Bonzo Radványi spolu s Petrom Horváthom (sediaci) v roku 1969 hudbou z vinylových platní, tak začala éra diskoték. FOTO: aph

 

Hudobné relácie mal vo viacerých rádiách. Ozaj, a prečo je vlastne Peter Radványi Bonzo? Sám Bonzo hovorí, že verzií je viac, ale všetky sú pravdivé.

 

„Napríklad jedna z nich hovorí, že som bol a stále som veľkým fanúšikom skupiny Led Zeppelin, ktorej bubeník John Bonham mal takisto prezývku Bonzo. Ale Bonzo sa volal aj obľúbený pes v starých kreslených comicsoch, je to aj značka piva, budhistický mních atď.,“ vysvetľuje Bonzo s tým, že každý si môže vybrať svoju verziu.

 

O darček k svojim narodeninám sa postaral sám, je ním len nedávno vydaná kniha muzikantských spomienok a zážitkov Fortissimo.

 

Práve v predvečer životného jubilea mu krajskí poslanci udelili Cenu Trnavského samosprávneho kraja, ktorú mu odovzdajú v septembri.

 

A čo o Bonzovi povedali ľudia, ktorí ho poznajú?

 

Peter Kadlic, šéf odboru kultúry Úradu Trnavského samosprávneho kraja: „Peter Bonzo Radványi svojím muzikantským pôsobením, oživením hudobného diania na bluesovej scéne po roku 1990, zásadným podielom na „zmŕtvychvstaní“ rezofonickej gitary dobro a jej vynálezcu Johna Dopyeru (nielen) prostredníctvom hudobného festivalu Dobrofest, ako aj rozhlasovým pôsobením zameraným na popularizáciu menšinových žánrov dávno prekročil lokálny alebo regionálny význam. Som preto rád, že ako poďakovanie a uznanie jeho zásluh sa krajské zastupiteľstvo rozhodlo Petrovi Bonzovi Radványimu udeliť Cenu Trnavského samosprávneho kraja.

 

Pavol Tomašovič, riaditeľ Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave: „Popri tom najpodstatnejšom, priateľstve, je pre mňa  Peter predovšetkým dušou festivalu Dobrofest Trnava, ktorému Dobro prirástlo k srdcu. A to Dobro nie je len nástroj a nemá len hudobnú podobu. Ďalším prínosom pre Trnavu i celý Trnavský samosprávny kraj je jeho precízna práca s faktografickými údajmi, zbieraním dát o významných udalostiach a osobnostiach celého regiónu. Roky nielen sumarizuje, ale i sprostredkováva dôležité informácie spojené s trnavským regioónom. Jeho Ľudia a udalosti v histórii Trnavy patria k dôležitým stopám pre budúcu generáciu.“

 

K všetkým dnešným gratulantom sa pridáva aj portál trnavskyhlas.sk, pre ktorý Peter Bonzo Radványi týždeň čo týždeň pripravuje historický kalendár. Všetko najlepšie a predovšetkým veľa zdravia!

(th)


 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama