Trnavské rybníky
reklama

Stredoškoláci z Trnavy idú s vlastným vozidlom do Francúzska na preteky v úspornej jazde

AKTUALITY - Trnava | 29.6.2022, 12.14, prispievatelia

Trnavský tím bude v medzinárodnej súťaži jediným zo Slovenska, študenti si trúfajú s novým vozidlom s elektrickým pohonom prejsť na jednu kilowatthodinu viac ako 200 kilometrov.

Stredoškoláci z Trnavy idú s vlastným vozidlom do Francúzska na preteky v úspornej jazde

Vodičkou a zároveň kapitánkou tímu bude na súťaži vo Francúzsku Nela Štefanovičová. FOTO: Pavol Machovič

Cukrovar Trnava
reklama

 

Študenti Strednej priemyselnej školy dopravnej (SPŠD) v Trnave budú po dvojročnej pandemickej prestávke ako jediný tím zo Slovenska opäť súťažiť na pretekoch v úspornej jazde vo francúzskom Nogare.

 

Na preteky Shell Eco-marathon 2022 si zostrojili nové vozidlo, ktoré poháňa lítium-iónový akumulátor. Chcú s ním prekonať svoje doterajšie maximum, keď v minulosti dokázali na jednu kilowatthodinu prejsť 176 kilometrov.

 

Keďže nové vozidlo je s hmotnosťou 40 kilogramov ľahšie ako ich predchádzajúce modely, trúfajú si podľa kapitánky tímu a zároveň vodičky a čerstvej maturantky Nely Štefanovičovej prekonať hranicu 200 kilometrov na jednu kilowatthodinu.

Víno Tirnavia
reklama

 

Na návrhu a konštruovaní vozidla pracovalo pod vedením učiteľa Milana Eliáša osem študentov, ktorí od 3. do 6. júla pôjdu aj na preteky do Francúzska.

 

Batéria je umiestnená v zadnej časti vozidla, ktoré má dizajn formuly. FOTO: Pavol Machovič

 

Zostrojenie nového vozidla je podľa riaditeľa SPŠD v Trnave Petra Papíka dôkazom, že študenti robia zmysluplné projekty. Vozidlo s elektrickým pohonom patrí k takým, ktoré dokážu urobiť dobré meno škole a prilákať na štúdium aj ďalších technicky zdatných študentov.

 

Cieľom pretekov Shell Eco – marathon je skonštruovať také vozidlo, ktoré prejde čo najviac kilometrov na jeden liter paliva alebo jednu kilowatthodinu elektrickej energie. Preteky sú súčasťou festivalu Make the Future, ktorý je zameraný na inovatívne myšlienky a vízie v oblasti využívania energie.

 

Študentom technických škôl a univerzít umožňujú predstaviť svoje vízie o tom, ako by mohla vyzerať budúcnosť mobility v mestách. Vo Francúzsku bude v kategórii elektromobility súťažiť približne 40 študentských vozidiel.

 

Učiteľ SPŠD v Trnave Milan Eliáš zvýraznil, že sa nerobia rozdiely medzi stredoškolskými a vysokoškolskými tímami, podmienky sú pre všetkých rovnaké.

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama
Kúpele Smrdáky
reklama