Trnavské rybníky
reklama

Pred desiatimi rokmi prišla Trnavská arcidiecéza o Róberta Bezáka

AKTUALITY - Trnava | 3.7.2022, 08.00, prispievatelia

Na podporu Bezáka sa konali protestné zhromaždenia, v Trnave sa objavili bilbordy, veriaci organizovali mohutné petície, hromadné posielanie pohľadníc do Vatikánu, koncerty za Bezáka, ale rozhodnutie Svätej stolice o jeho odvolaní to už nezmenilo.

Pred desiatimi rokmi prišla Trnavská arcidiecéza o Róberta Bezáka

Biskupská vysviacka Róberta Bezáka sa konala v júni 2009 v Trnave, pôsobil tu len tri roky. Archívne foto: Pavol Machovič

reklama

 

Pápež Benedikt XVI. pred desiatimi rokmi odvolal arcibiskupa Róberta Bezáka z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy. 

 

Dôvodom odvolania medzi veriacimi i neveriacimi obľúbeného arcibiskupa mali byť výsledky apoštolskej vizitácie, ktorá prebiehala začiatkom roku 2012.

 

Tento dovtedy na Slovensku nevídaný krok spôsobil obrovský mediálny záujem o Bezákovu kauzu, konali sa protestné zhromaždenia, v Trnave sa objavili bilbordy na jeho podporu, veriaci organizovali mohutné petície, hromadné posielanie pohľadníc do Vatikánu, koncerty za Bezáka, ale rozhodnutie Svätej stolice to už nezmenilo.

Trnava - Kamenáč
reklama

 

 

Krátko po odvolaní Róberta Bezáka v júli 2012 sa v Trnave objavili bilbordy na jeho podporu. Archívne foto: Pavol Machovič

 

Bezák bezprostredne oznámení odvolania skonštatoval, že si nie je vedomý žiadneho pochybenia a netuší, komu jeho práca prekážala. Svätá stolica trnavskému arcibiskupovi najskôr navrhla, aby sa vzdal funkcie sám, keď to odmietol urobiť, prišlo odvolanie.

 

Za Bezáka sa pred desiatimi rokmi postavili mnohé osobnosti politického, kultúrneho a spoločenského života, ktoré napísali list apoštolskému nunciovi Mariovi Giordanovi. Obrátili sa tiež na Konferenciu biskupov Slovenska, najmä na jej predsedu arcibiskupa Stanislava Zvolenského, aby sa zastal svojho biskupa.

 

"Chceme sa týmto obrátiť aj na všetkých otcov biskupov, aby vyjadrili svoju podporu pri zachovaní celistvosti, ale zároveň aj rôznorodosti biskupského zboru na Slovensku," vyzvali v liste.

 

Slovenskí biskupi sa Bezáka nezastali, podľa nich porušil prísahu vernosti a poslušnosti voči Svätému otcovi tým, že odmietol prijať jeho výzvu, aby sa vzdal úradu trnavského arcibiskupa.

 

Počas desiatich rokov od konca pôsobenia arcibiskupa Bezáka v Trnave sa objavilo niekoľko náznakov, že by sa mohol dočkať nejakej satisfakcie, ale boli to plané nádeje.

 

Zatiaľ tou najväčšou satisfakciou bolo, že počas vlańajšej návštevy pápeža Františka na Slovensku s ním mohol koncelebrovať svätú omšu v Šaštíne.

 

Už desať rokov nie je Róbert Bezák trnavským arcibskupom. Archívne foto: Pavol Machovič

 

S menom Róberta Bezáka bolo spojených niekoľko projektov na otvorenie diecézy verejnosti. Jedným z nich bola reštaurácia Galéria v priestoroch komplexu budov patriacich arcibiskupstvu. Reštaurácia bola zatvorená po Bezákovom odvolaní.

 

Bezák stál aj za rozšírením podujatia Noc kostolov na celé Slovensko, aj táto aktivita bola po jeho nedobrovoľnom odchode utlmená.

 

Po odvolaní z riadenia Trnavskej arcidiecézy Róbert Bezák z Trnavy odišiel a vracia sa už len príležitostne. Je však čestným občanom mesta Trnava a má aj čestné občianstvo Trnavského samosprávneho kraja.

 

Biskupská vysviacka Róberta Bezáka sa konala v Trnave 6. júna 2009. Vo veku 49 rokov sa vtedy stal najmladším biskupom na Slovensku.

(pm)


 


 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda 3
reklama