Čo nepodceniť pri letnej cyklistike?
ŠPORT - Cyklistika | 4.7.2022, 11.41, reklamný článok
Ľudia s dostatkom telesnej aktivity obvykle netrpia obezitou, majú lepšiu telesnú zdatnosť a pracovnú výkonnosť. Štatisticky sa dožívajú vyššieho veku, zriedkavejšie chorľavejú a dlhšie si uchovávajú mladistvý vzhľad.
Ilustračné foto: dreamstime.com
Cyklistika už dlhé roky kraľuje na popredných miestach v rebríčku najobľúbenejších letných športov. Bicyklovanie v prírode, na čerstvom vzduchu, posilňuje srdce a cievy, svaly a kĺby, dýchací a tráviaci systém - pozitívne ovplyvňuje fyzické aj psychické zdravie.
Športovanie posilňuje imunitný systém, prispieva k redukcii hmotnosti, odbúrava stres a spomaľuje procesy starnutia. No žiaden cyklista na svojich potulkách letnou prírodou by nemal podceniť technický stav svojho bicykla a svoju bezpečnosť.
Ochranná výbava cyklistu
Ak sa v lete chystáte absolvovať na bicykli výlety do prírody, nepodceňte technický stav bicykla a ani doplnky na bicykel. Najmä na dlhších cyklotúrach je pre cyklistu dôležité základné náradie, pumpa a zámok.
Pokiaľ sa chystáte do vysokohorského prostredia, nepodceňte ani oblečenie. Na horách sa aj v lete cyklistovi zíde termo tričko a flisová mikina.
Tiež pláštenka s kapucňou a športové nohavice z nepremokavého materiálu, ktoré športovca uchránia aj pred náhlymi letnými búrkami.
Bicyklovanie v lete je náročnejšie, než v inom ročnom období, preto voľte oblečenie, ktoré spoľahlivo odvádza pot. Príliš obtiahnutým odevom sa vyhnite tiež a voľte skôr voľnejšie modely, ktoré sa lepšie postarajú o cirkuláciu vzduchu okolo tela.
Čo sa športovej obuvi týka, tá má byť hlavne pevná a pohodlná. Má mať čo najnižšiu hmotnosť a obsahovať anatomicky tvarovanú stielku.
K ochrannej výbave cyklistu patria cyklistické rukavice, chrániče a prilba. Do horského terénu je v letnom období ideálna prilba so štítom, s vetracími otvormi a so sieťku proti hmyzu.
Fyzická námaha a počasie
Čo nepodceniť pri letnej cyklistike? Intenzitu pohybu prispôsobte aktuálnemu počasiu a počas najhorúcejšieho poludnia sa prílišnej fyzickej aktivite radšej vyhnite.
Nežeňte sa do žiadnych extrémov. Pokiaľ je to možné, na bicyklovanie si vyberajte skôr tienisté miesta a nie miesta, ktoré sú priamo oslnené ostrými slnečnými lúčmi.
Samozrejmosťou by mala byť ochrana pokožky. Nepodceňujte význam opaľovacích prostriedkov – spáliť sa môžete aj vtedy, keď je slnko pod mrakom. A dodržiavajte pitný režim, pretože v horúcom počasí športovec pri športovaní stráca z tela veľa tekutín.
Čas strávený na bicykli vždy prispôsobte aktuálnej teplote vzduchu a svojmu zdravotnému stavu. Nikdy nešportujte ak ste chorí - keď máte akékoľvek bolesti, teplotu či nádchu a ak sa necítite byť fit.