Trnavské rybníky
reklama

Čo nepodceniť pri letnej cyklistike? 

ŠPORT - Cyklistika | 4.7.2022, 11.41, reklamný článok

Ľudia s dostatkom telesnej aktivity obvykle netrpia obezitou, majú lepšiu telesnú zdatnosť a pracovnú výkonnosť. Štatisticky sa dožívajú vyššieho veku, zriedkavejšie chorľavejú a dlhšie si uchovávajú mladistvý vzhľad.

Čo nepodceniť pri letnej cyklistike? 

Ilustračné foto: dreamstime.com


Cyklistika už dlhé roky kraľuje na popredných miestach v rebríčku najobľúbenejších letných športov. Bicyklovanie v prírode, na čerstvom vzduchu, posilňuje srdce a cievy, svaly a kĺby, dýchací a tráviaci systém - pozitívne ovplyvňuje fyzické aj psychické zdravie.

 

Športovanie posilňuje imunitný systém, prispieva k redukcii hmotnosti, odbúrava stres a spomaľuje procesy starnutia. No žiaden cyklista na svojich potulkách letnou prírodou by nemal podceniť technický stav svojho bicykla a svoju bezpečnosť.  

 

 

Ochranná výbava cyklistu 

Ak sa v lete chystáte absolvovať na bicykli výlety do prírody, nepodceňte technický stav bicykla a ani doplnky na bicykel. Najmä na dlhších cyklotúrach je pre cyklistu dôležité základné náradie, pumpa a zámok.

 

Pokiaľ sa chystáte do vysokohorského prostredia, nepodceňte ani oblečenie. Na horách sa aj v lete cyklistovi zíde termo tričkoflisová mikina.

 

Tiež pláštenka s kapucňou a športové nohavice z nepremokavého materiálu, ktoré športovca uchránia aj pred náhlymi letnými búrkami.

 

Bicyklovanie v lete je náročnejšie, než v inom ročnom období, preto voľte oblečenie, ktoré spoľahlivo odvádza pot. Príliš obtiahnutým odevom sa vyhnite tiež a voľte skôr voľnejšie modely, ktoré sa lepšie postarajú o cirkuláciu vzduchu okolo tela.

 

Čo sa športovej obuvi týka, tá má byť hlavne pevná a pohodlná. Má mať čo najnižšiu hmotnosť a obsahovať anatomicky tvarovanú stielku.

 

K ochrannej výbave cyklistu patria cyklistické rukavice, chrániče a prilba. Do horského terénu je v letnom období ideálna prilba so štítom, s vetracími otvormi a so sieťku proti hmyzu.

 

 

Fyzická námaha a počasie 

Čo nepodceniť pri letnej cyklistike? Intenzitu pohybu prispôsobte aktuálnemu počasiu a počas najhorúcejšieho poludnia sa prílišnej fyzickej aktivite radšej vyhnite.

 

Nežeňte sa do žiadnych extrémov. Pokiaľ je to možné, na bicyklovanie si vyberajte skôr tienisté miesta a nie miesta, ktoré sú priamo oslnené ostrými slnečnými lúčmi.

 

Samozrejmosťou by mala byť ochrana pokožky. Nepodceňujte význam opaľovacích prostriedkov – spáliť sa môžete aj vtedy, keď je slnko pod mrakom. A dodržiavajte pitný režim, pretože v horúcom počasí športovec pri športovaní stráca z tela veľa tekutín.

 

Čas strávený na bicykli vždy prispôsobte aktuálnej teplote vzduchu a svojmu zdravotnému stavu. Nikdy nešportujte ak ste chorí - keď máte akékoľvek bolesti, teplotu či nádchu a ak sa necítite byť fit.

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama
Kúpele Smrdáky
reklama