Trnavské rybníky
reklama

Letná dovolenka na lyžiach

ŠPORT - Ostatné športy | 5.7.2022, 09.50, reklamný článok

Leto v žiadnom prípade nemusí znamenať koniec lyžovania, keďže na niektorých ľadovcoch sa dá tento krásny šport praktikovať aj celoročne. Len v Európe sa môžete lyžovaniu venovať v mnohých alpských krajinách aj v letnom období.  

Letná dovolenka na lyžiach

Ilustračné foto: dreamstime.com

 

Rakúsko, Francúzsko, Švajčiarsko, Taliansko a Nemecko ponúka skvelú lyžovačku v Alpách aj v letnom období. Pokiaľ patríte do veľkej rodiny lyžiarov, bežkárov či skialpinistov, v neďalekom zahraničí si môžete dopriať dovolenku v Alpách na lyžiach aj teraz.

 

Stačí si zarezervovať pobyt, zbaliť batoh a môžete sa vydať na cestu. Veď letné lyžovanie posilňuje srdce a cievy, svaly a kĺby, dýchací a tráviaci systém rovnako, ako zimné.

 

Kto chce byť po telesnej i mentálnej stránke fit, ten môže svoje zdravie posilniť lyžovaním v letnom i v zimnom období. 

 

 

Nekonečný pocit slobody

Venujete sa skialpinizmu? Skialpinizmus ponúka nekonečný pocit slobody a množstvo nevšedných športových zážitkov. Lyžiarovi umožňuje uniknúť z preľudnených zjazdoviek do krásnej hornatej prírody a lyžovať na neporušenej snehovej prikrývke.

 

Tento šport si však vyžaduje dobrú fyzickú kondíciu, keďže sa jedná o kombináciu voľného lyžovania, lezeckých schopností a navigácie.

 

Aby športovanie vo voľnej prírode bolo pre športovca bezpečné, dôležité je sledovať predpoveď počasia, správne voliť terén a mať kvalitný výstroj - ľahké skialp lyže, ktoré majú na sklznici prilepené pásy a lyžiarky s nízkou hmotnosťou, ktoré sú v členkoch ľahko ohýbateľné.

 

  

Športovanie v seniorskom veku 

Rekreačnému bežeckému lyžovaniu sa môžu venovať aj ľudia so slabšou fyzickou kondíciou a aj v seniorskom veku. Potrebujú len spoľahlivú športovú výbavu – bežky a bežecké palice.

 

Dôležité sú aj ochranné prvky – najmä ochrana hlavy a zraku, ktoré je treba vyberať premyslene. Pri lyžiarskych okuliaroch je kľúčová veľkosť, tesnenie a ventilácia.

 

Ventilácia zabezpečuje cirkuláciu vzduchu vo vnútri okuliarov, zlepšuje reguláciu tepla a zabraňuje kondenzácii pár. Čo sa tesnenia týka, ideálna je dvojvrstvová a trojvrstvová pena, ktorá sa dobre prispôsobuje tvaru tváre.

 

Typ popruhu má byť protišmykový. Odlesky dobre zmierňujú najmä polarizačné okuliare. Vďaka filtrácii odleskov je pohľad cez tieto okuliare jasný a kontrastný, rovnako jasné je aj vnímanie farieb.

 

Zrkadlové lyžiarske okuliare odrážajú svetlo späť do priestoru, čím chránia oči pred príliš prenikavým svetlom. No rovnako dôležité pri lyžovaní je aj oblečenie.

 

Oblečenie na bežky je aj v letnom období potrebné voliť kvalitné a nepremokavé. Lyžiarske bundy a nohavice nesmie prefúkať vietor, premočiť topiaci sa sneh či dážď.

 

Čo sa spodných odevov týka, tie majú byť elastické a vzdušné, ideálne z funkčných materiálov, ktoré dobre sajú pot.

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda 3
reklama