Trnavské rybníky
reklama

Countryfest Bohunice: Pred Tomášom Klusom zaznie aj spartakovské Pohár je náš!

RELAX - Rozhovory | 5.7.2022, 15.03, Ján Král

Do Countryfestu Bohunice zostáva desať dní. Festival, ktorý v sebe mieša program pre celú rodinu s country a popovou hudobnou scénou, sa začne 15. júla v Jaslovských Bohuniciach. Organizačne nad ním drží ruku hudobník Roman Áč, ktorý priamo v obci aj žije. Hovorili sme s ním o akcii, ktorá patrí k ozdobám kultúrneho leta v regióne.

Countryfest Bohunice: Pred Tomášom Klusom zaznie aj spartakovské Pohár je náš!

V lete 2019 bol amfiteáter zaplnený. Foto: Michal Fujala


Ktorý bod programu by ste z festivalu vypichli?

- Headlinerom festivalu Countryfest Bohunice je Tomáš Klus, jeden z najvýraznejších českých pesničkárov súčasnosti. Veríme, že si prídu ľudia na svoje. Pred ním vystúpi Bystrík banda. Z country scény určite dám do pozornosti skupinu Kamelot a veľmi obľúbený medzi našimi návštevníkmi je Michal Tučný revival z Plzne. Rosťa Fišer, frontman kapely, vyzerá ako dvojník Michala Tučného, má aj takmer totožnú farbu hlasu.

 

Z nášho regiónu určite mnohých poteší kapela Bukasový masív, zaznejú aj pesničky od Nedvědovcov, ktoré zahrá Vojta Nedvěd. Na malej scéne bude viacero bluegrassových kapiel, ktorých sme v takom počte nemávali, ale ľudia si to pýtali. Prídu tiež folkové kapely zo Slovenska i Čiech.

 

 

V kapele Bystrík banda hrávate aj vy. Stihnete vystúpiť aj počas festivalu?
- Priznám sa, že veľmi nerád hrám na akciách, ktoré organizujem. Ono to nie je len o dvoch dňoch, kedy sa konajú, ale o dlhých prípravách, po ktorých som už vyšťavený. Bystrík však povedal, že bendžo musí znieť, takže prídem s chalanmi na pódium.

 

 

Bystrík a členovia kapely sú Trnavčania a keď Spartak získal titul, jednu zo svojich pesničiek ste plynuli prelnuli do chorálu Titul je náš. Vraj ste kapelu vtedy na to nahovorili vy ako veľký fanúšik trnavského futbalu. Teraz bíli andeli získali slovenský pohár, bude niečo podobné?

- Vtedy išlo o jarmok, na námestí bolo asi desať tisíc ľudí a bolo ultimátne počuť spievať ich Titul je náš spolu s nami. Teraz sme vyhrali pohár na ihrisku najväčšieho rivala, v čase festivalu sa začne hrať aj domáca liga, verím, že už bude medzi ľuďmi futbalová atmosféra a niečo podobné si možno opäť zaspievame.

 

 

Countryfest Bohunice nie je len o muzike, už tradične máva bohatý sprievodný program. Čo chystáte tentoraz?
- Náš festival je zameraný na rodinu, preto máme množstvo aktivít pre dospelých aj deti. Bude tam zóna s indiánmi, lanová dráha, cesta rozprávkovým lesom, člnkovanie, pre dospelých pitie piva na čas, súťaž v jedení cigánskej, chýbať nemôžu majstrovstvá v skákaní pupkáčov do bazéna.

 

Program pre deti je zameraný hlavne na sobotu, všetko odštartuje predpoludním koncert trnavskej kapely Maliny Jam, až do neskorého poobedia budú aktivity v parku, kde sú vysoké stromy, ktoré vytvoria príjemné prostredie, aj keď sú teploty veľmi vysoké. 

 

Roman Áč. Foto: Jaro Štubňa

 

 

Aké býva hlavné želanie organizátorov festivalu?
- Verím, že sa nám vydarí počasie a festival bude o veľkej pohode. Disponujeme krásnym areálom, v ktorom máme všetko, čo treba na takýto festival – od parku, priľahlého veľkého parkoviska až po priestory na stanovanie. Cez pandémiu mnohé podobné akcie zanikli, niektorí organizátori sa ich ani nesnažia oživiť. Keď som začínal hrávať pred štvrstoročím, bolo tu možno tridsať country festivalov, dnes by som ich zrátal na jednej ruke.

 

 

Ako festival ovplyvnila pandémia?
- Dva ročníky neboli, v roku 2020 sme festival zrušili pre lockdown, minulý rok by sme mohli vpustiť iba tisíc ľudí, čo by pre festival nestačilo po finančnej stránke, a ani by to nevyzeralo dobre, keby v takom rozsiahlom areáli bol nižší počet ľudí. Potrebujeme, aby na akciu tohto rozmeru boli čísla neobmedzené.

 

 

Zamávalo to s ekonomikou festivalu?
- Našťastie sme investovali len do nejakých tlačovín a základných vecí. Rozhodnutie o zrušení ročníkov sme urobili ešte v období, keď sa nevyplácali honoráre umelcom. Veľmi si ceníme, že účinkujúci od nás nepožadovali peniaze. Zálohu od nás mal v podstate len Tomáš Klus, ktorý vystúpi teraz po troch rokoch. Chvalabohu sme neboli na tom tak zle, ako niektorí promotéri, ktorí rušili akcie týždeň pred plánovaným termínom a dostali sa tak do problémov.

 

Atmosféra na festivale býva výnimočná. Foto: Michal Fujala

 

 

Umelci mávajú občas zaujímavé požiadavky na organizátorov, stretli ste sa aj vy s niečím takým?
- Niekedy prichádzajú od umelcov dosť špecifické požiadavky na catering.

 

 

Michal Kaščák, ktorý zastrešuje festival Pohoda vravel, že počas festivalu toho on, ani jeho tím veľa nenaspí. Ako ste na tom vy?
- Je to podobné, zostávame spať v areáli, keby bolo treba niečo urgentne riešiť, aby som bol k dispozícii. Máme tam šatne, pospím si asi dve – tri hodiny za noc a opäť idem riešiť veci. Festival výrazne podporuje Obec Jaslovské Bohunice, na úrade sú dve pracovníčky, ktoré sa starajú o kultúru. Ja nie som zamestnancom obce, robím to celé externe, oddýchnem si mesiac – dva po festivale a potom už na pracujem na ďalšom ročníku. Čím sa blíži festival, tým viac času tomu musím venovať, absolvovať rôznych stretnutí, telefonátov a mailovej komunikácie. Najhoršie je, že po dvoch rokoch pandémie akoby sme začínali od nuly. Keď však vidím vydarenú akciu, napĺňa ma to.

 

 

Bližšie informácie o festivale nájdete na webovej stránke countryfestbohunice.sk, vstupenky sú v predaji v sieti Ticketportal.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama