Spartak na úvod sezóny zdolal Zlaté Moravce, andelom vyšli úvody polčasov

ŠPORT - Futbal - Spartak | 16.7.2022, 19.57, Ján Král

Trnavčania postavili základ víťazstva rýchlymi gólmi z úvodu oboch polčasov.

Bamidele Yusuf (v červeno-čiernom) znamenal pre obranu súpera permanentné nebezpečenstvo. Foto: trnavskyhlas.sk

Spartak mal raketový nástup do zápasu. Trnava zastavila útok Zlatých Moraviec, následne Bamidele potiahol akciu po ľavej strane, prihral Ristovskemu, jeho strelu Lukáč len vyrazil a Štefánik dorážkou dostal loptu do siete. Písala sa len 28. sekunda a Spartak viedol 1:0.

ViOn mohol odpovedať po štandardke, odrazenú loptu z hranice šestnástky ale Sloboda trafil vedľa.

Potom sa dlho hralo medzi šestnástkami, až v 34. minúte pretrhol hluché minúty strelou spoza šestnástky Iván. Brankár Lukáč však bol pozorný.

V 40. minúte zaujal fair play moment, keď zakončoval hosťujúci Pinte, loptu však zle trafil a letela vedľa. Rozhodca ukázal na roh, Pinte sa však priznal, že Mikovič strelu netečoval, za čo sa dočkal potlesku aj od domácich tribún.

Strelecký pokus si v závere prvého dejstva pripísal ešte aj Štefánik, bránku súpera ním ale neohrozil.

Spartak si zopakoval výborný nástup aj do druhého polčasu. V 47. minúte andeli zakombinovali v šestnástke súpera, Procházka mohol zakončovať, ponúkol však prihrávku Ristovskemu pred bránku a ten zo sedem metrov nezaváhal - 2:0.

Hostí mohol vrátiť do hry Kyziridis, grécky legionár v službách Zlatých Moraviec lenže zblízka trafil len do bočnej siete.

V 70. minúte prišli na ihrisko v trnavskom drese traja čerství hráči - Bukata, Azevedo a Boateng. Krátko na to predviedol dve sľubné akcie Iván, ani z jednej ale nezapršalo.

Po Procházkovom centri mal gól na hlave Azevedo, kvality ukázal pohotovým zákrokom aj Lukáč.

Hostia už nedokázali reagovať, skórovať ešte mohol Ďuga, zblízka však trafil vysoko nad. Andeli zápas kontrolovali a s prehľadom ho dotiahli do víťazného konca.

Fortuna liga - 1. kolo:

FC Spartak Trnava - FC ViOn Zlaté Moravce 2:0 (1:0)
Góly: 1. Štefánik, 47. Ristovski
ŽK: Ristovski - Brenkus, Pintér, Čonka, Balan, Boateng
Rozhodovali: Dohál - Hrmo, Košecký
Diváci: 2619
SPARTAK: Takáč - Koštrna, Štetina (83. Ujlaky ml.), Čurma, Mikovič - Savvidis (70. Bukata) - Iván (83. Kozak), Štefánik, Procházka, Bamidele Yusuf (70. Azevedo) - Ristovski (70. Boateng). Tréner: Gašparík.
VION: Lukáč - Suľa, Bednár, Pintér, Čonka (46. Balan) - Sloboda, Ďuga - P. Pinte (83. Mondek), Brenkus (63. Ďubek), Kyziridis - Niarchos (71. Vestenický). Tréner: Kocian.

Ján Kocian, tréner Zlatých Moraviec: "Gratulujem Trnave k víťazstvu. Chceli sme sa zamerať na dobrú organizáciu hry a prechádzať do rýchlych protiútokov. Počas väčšiny zápasov sa nám to darilo až na inkriminované minúty v úvode polčasov, keď sme po hrubých individuálnych chybách inkasovali. Potom je ťažké naháňať výsledok a súpera. Organizácia hry bola dnes v poriadku vzhľadom na to, že káder prešiel veľkými obmenami, päťtýždňová príprava nebola až tak dlhá, aby sme všetko postíhali. Neberiem to ale ako výhovorku, spravili sme chyby a boli sme za ne potrestaní. Nefungovala nám ofenzívna časť, prepnutie z defenzívy do ofenzívy. Nedostali sme sa do vyložených šancí, náznaky tam boli, ale bolo to málo, aby sme zápas zvrátili. Na prvé kolo, ktoré býva dosť špecifické, to nebolo zlé z oboch strán. Odchádzame však bez bodu a z toho pohľadu aj smutnejší."

Michal Gašparík, tréner Spartaka Trnava: "Mali sme cieľ, že sa pokúsime čo najskôr streliť gól. Podarilo sa to z prvého útoku. Keď mužstvo strelí takto rýchlo gól, na jednej strane to pomôže, na druhej sa mančaft vždy trochu uspokojí a cítil som to aj z našich hráčov, že sa tak stalo. Hra sa vyrovnala. Cez polčas sme to nabudili, mali sme opäť ideálny vstup do druhého dejstva, dali sme opäť rýchly gól a potom si to vzadu postrážili. Zápas sa dohrával bez vyložených šancí. Tešíme sa, že sme vyhrali, sme spokojní, že sme neinkasovali a dali dva góly a môžeme sa chystať na štvrtový súboj pohárovej Európy."