Spartak v prvom zápase pokoril Walesanov, Bamidele strelil hetrik

ŠPORT - Futbal - Spartak | 21.7.2022, 22.24, Ján Král

Spartak Trnava úspešne vstúpil do druhého predkola Európskej konferenčnej ligy. Na Štadióne Antona Malatinského zdolal waleský Newtown AFC 4:1 zásluhou hetriku Bamideleho, víťazstvo poistil Iván.

Spartak v prvom zápase pokoril Walesanov, Bamidele strelil hetrik

Bamidele Yusuf týmto gólom skompletizoval hetrik. Foto: Juraj Cisár

Aktívnejšie začali prekvapujúco hostia z Walesu, do trnavskej šestnástky leteli tri nepríjemné centre, výraznejšie ohrozenie trnavskej bránky ale neznamenali.

Andeli pohrozili výrazne prvýkrát v 10. minúte, po Ivánovej akcii pálil Procházka do miest, kde stál brankár hostí David Jones.

Po štvrťhodine sa k strele zvnútra šestnástky dostal Bamidele Yusuf, obrana jeho zakončenie však zblokovala.

V 17. minúte sa však už nigérijský krídelník v službách Spartaka dočkal, Iván mu posadil center na hlavu a Yusuf z päťky trafil do siete siete – 1:0.

Ďalší gól mohol pridať Iván, v pokutovom území si prebral loptu, no trafil tesne vedľa.

V 23. minúte hostia z ničoho nič vyrovnali. Stopér Čurma si prihrávkou pomohol k brankárovi Takáčovi, tomu lopta odskočila pred dobiedzajúceho Cowansa, ktorý sa jej zmocnil a do odkrytej bránky skóroval.

Misky váh mohol na trnavskú stranu nakloniť aktívny Iván, dobre si nabehol na pas Procházku, prehodil si loptu na ľavačku, no do strely nedal potrebný dôraz a Jones si s jeho pokusom poradil.

O pár momentov neskôr po rýchlej kontre andelov pálil rovnaký hráč už dôraznejšie, lenže tentoraz nepresne.

Trnava sa opäť ujala vedenia v 41. minúte. Trnavskému mužstvu vyšiel dokonalý prechod do útoku. Ristovski spracoval dlhý pas Mikovič, posunul do druhej línie Štefánikovi, ktorý vyzval ku skórovaniu Bamideleho Yusufa a ten strelou po zemi zaskočil brankára súpera – 2:1.

Krídelník andelov uzavrel v 44. minúte svoj hetrik. Nepresnú rozohrávku gólmana Jonesa zachytil 35 metrov od bránky Ristovski, pohotovo vysunul do gólovej šance netradične z pravej strany nabiehajúceho Bamideleho Yusufa a ten chladnokrvne pridal tretí gól Trnavy.

Cez prestávku tréner Gašparík stiahol z ihriska stredových hráčov Procházku so Štefánikom a nahradil ich dvojicou Bukata – Paur.

Andeli sa hneď po návrate z kabín zakusli do súpera a po Yusufovej jedovke musel waleský gólman vyrážať. Ďalšiu dobrú šancu mal Koštrna, pred bránkou chcel ešte nahrávať, no Jones jeho úmysel prečítal a loptu zachytil.

V 67. minúte mali Trnavčania dve veľké šance. Bukata dlhým pasom poslal vyslal do šprintu Ivána, ten z prvej poslal loptu z pravej strany pred bránku, no nabiehajúcemu Paurovi zlikvidoval zakončenie Jones.

Waleský brankár sa vytiahol aj o pár sekúnd neskôr, keď sa do šestnástky prešmykol Boateng, gólovo sa však nepresadil, rovnako ako o pár momentov neskôr zo vzdušného priestoru.

V 75. minúte sa dočkal gólovej odmeny za dobrý výkon Iván. Po Koštrnovom dlhom pase utiekol obrancovi a Jonesovi nedal šancu – 4:1.

Trnavské víťazstvo mohlo byť ešte vyššie, Bukatova delovka Jonesovi vypadla, Čurmovi sa lenže nepodaril z dorážky vyťažiť gól.

V samom závere mal tutovku na kopačke Boateng a po ňom i Azevedo, ani oni sa však do streleckých štatistík nezapísali.

Odveta je na pláne o týždeň 28. júla.

Európska konferenčná liga - 2. predkolo – prvý zápas:

FC Spartak Trnava - Newtown AFC 4:1 (3:1)
Góly: 17., 41. a 44. Bamidele Yusuf, 75. Iván – 23. Cowans
ŽK: Štetina - M. Jones, Walker
Rozhodovali: Bilbija - Smiljanič, Lazič (všetci Bosna a Hercegovina)
Diváci: 5247
SPARTAK: Takáč - Koštrna, Štetina, Čurma, Mikovič (68. Bolaji) - Savvidis - Iván, Procházka (46. Paur), Štefánik (46. Bukata), Bamidele Yusuf (60. Azevedo) – Ristovski (60. Boateng). Tréner: Gašparík.
NEWTOWN: D. Jones - C. Williams, Sears, Sutton, Roberts, M. Jones (73. Ismail) - G. Hughes, Cowans (73. Rushton), Walker – Robles (73. Wharthon), A. Williams (90. Hesden). Tréner: Ch. Hughes.

Chris Hughes, tréner Newtownu: „Z nášho pohľadu sme sklamaný, najmä z gólov, ktoré sme dostali. Tretí padol po veľkej chybe nášho hráča, štvrtý bol podľa mňa z ofsajdu. Rešpektujeme svojho protivníka, v odvete to bude pre nás ťažké, ale platí, že vo futbale platí nikdy nehovor nikdy.“

Michal Gašparík, tréner Spartaka: „Verím, že sme potešili fanúšikov na tribúnach aj pri televízných obrazovkách. Hrali sme ofenzívne, rýchlo, priamočiaro, bez dlhej rozohrávky, chceli sme čo najskôr rozpohybovať súperových hráčov, lebo sme čakali, že budú brániť hlbšie. Zo začiatku sme sa museli vysporiadať s fyzickou hrou protivníka, mnohými nakopávanými loptami a dlhými autami do šestnástky, z čoho boli situácie ako pri rohoch. Škoda len, že výsledok mohol byť oveľa krajší, na druhej strane, štyri góly v prvom vystúpení v Európe sú fajn. K postupu sme bližšie, ale netreba nič podceniť. V odvete to nebude ľahké, budeme musieť bojovať, zachytiť úvod zápasu, kde je cítiť  odhodlanie súpera. V našich silách je postúpiť. Dnes sa mi páčil náš výkon, mali sme veľa výborných individuálnych výkonov, u hráčov, ktorí začali aj tých, čo sme prestriedali.“