Nováčik ligy zaskočil Spartak, body putujú do Banskej Bystrice

ŠPORT - Futbal - Spartak | 24.7.2022, 22.32, Ján Král

Spartak Trnava prekvapujúco prehral na domácej pôde s Banskou Bystricou 1:2. Červeno-čierni síce celý zápas dominovali, hostia však boli maximálne efektívni a z dvoch nebezpečných situácií vyťažili dva góly. Prvý dal krásnou strelou Polievka, na ktorého zásah tesne po prestávke odpovedal domáci Bukata. Rozhodla ale penalta, ktorú v 82. minúte premenil sám faulovaný Depetris.

Momentka zo zápasu, Paur v súboji s Kupčíkom. Foto: trnavskyhlas.sk

Banská Bystrica pricestovala do Trnavy s defenzívnou taktikou, mužstvo sa zavrelo na hĺbke svojej polovice a odvracalo trnavské útoky.

Držanie lopty mali andeli v prvej polhodine výrazne dominantné, prvýkrát vykombinovali obranu súpera v 9. minúte, akciu po osi Bukata – Paur – Ristovski zakončil posledný menovaný nedôrazne a navyše do priestoru, kde stál obranca súpera.

Defenzíva hostí sa vyznamenala aj pri Bamideleho šanci, Nigérijčan dostal prihrávku do šestnástky od Štefánika, v poslednej chvili ale zabránil trnavskému krídelníkovi v skórovaní Migaľa.

Zakrátko Ristovski po centri Azeveda hlavou trafil do rukavíc Hrušku a po Yusufovom centri pri hlavičke spanikáril Štefánik.

Trnavčania márne dobýjali banskobystrické defenzívne hradby, naopak, v 35. minúte z ničoho nič udreli hostia. Polievka si cez húštinu trnavských tiel naviedol loptu do palebnej pozície a prudkou ranou po zemi spoza pokutového územia prekonal Takáča.

Vyrovnať sa snažil strelou z prvej Bukata, tesne pred prestávkou dal Hrušku do pozoru jedovkou Procházka a po centri z ľavej strany hlavičkoval nepresne Ristovski.

Michal Gašparík spravil cez polčas hneď tri striedania, stiahol Procházku, Azeveda a Paura, na ihrisko vybehli Koštrna, Iván a Savvidis.

Ťah trénerovi Spartaka vyšiel. Hneď v 46. minúte Koštrnov center odvrátil Migaľa len pred Bukatu, ten si prebral loptu a z hranice šestnástky slabšou ľavou nohou krížnou strelou vyrovnal.

Trnavčania mohli ísť zakrátko do vedenia, Yusuf vysunul Iván, ten však v tutovke ani na dvakrát Hrušku neprekonal.

Spartak sa snažil strhnúť výsledok vo svoj prospech. Banská Bystrica však podnikla opäť ojedinelý výpad. Nevydarený center sa od Čurmu nešťastne odrazil do šestnástky pred Depetrisa, ktorému išiel pod nohy Takáč, čo Depetris využil a prepadol cez neho. Rozhodca Ochotnický to posúdil ako faul, odobril mu to aj VAR a Depetris z nariadenej jedenástky poslal Duklu opäť do vedenia.

Naopak, VAR nezahral v prospech Spartaka v závere, keď sa posudzovala ruka v pokutovom území hostí. V platnosti zostalo prekvapujúcich 1:2.

Fortuna liga – 2. kolo:
FC Spartak Trnava – MFK Dukla Banská Bystrica 1:2 (0:1)
Góly: 46. Bukata - 35. Polievka, 82. Depetris (pen)
ŽK: Paur, Bamidele Yusuf, Iván, Boateng, Takáč – Slávik, Faško, Willwéber, Depetris, Záhumenský, Hanes
Diváci: 2698
Rozhodovali: Ochotnický – Pozor, Vitko
SPARTAK: Takáč – Procházka (46. Koštrna), Štetina, Čurma, Mikovič – Bukata – Azevedo (46. Iván), Paur (46. Savvidis), Štefánik (71. Boateng), Bamidele Yusuf (71. Daniel) – Ristovski. Foto: Gašparík.
B. BYSTRICA: Hruška – Migaľa (63. Pišoja), Kupčík, Prikryl, Záhumenský – Willwéber, Ľupták –  Slávik (63. Faško), Richtárech (83. Hanes), Polievka (89. Gašparovič) – Depetris (83. Franko). Tréner: Ščasný.

Michal Ščasný, tréner Banskej Bystrice: „Zápas sa mi hodnotí veľmi dobre, získali sme tri body na pôde výborného súpera. Nezačali sme stretnutie dobre, úvod nám vôbec nevyšiel, boli sme málo aktívni pri pressingu a v strednej zóne, zle sme bránili, súper sa dostával na našu polovicu ešte aj stopérmi. Mali veľa času na rozohrávku. Potom sa to zmenilo, stredoví hráči začali vystupovať a dostávať súpera pod tlak. Keď sme po zmene strán zmenili systém hry, nejakým spôsobom sme to uhrali. Myslím si, že takou poctivou hrou môžeme získavať body.“

Michal Gašparík, tréner Spartaka Trnava: „V prvom rade by sme nemali dostať prvý gól, aký sme dostali. Prvý polčas sme začali dobre, súpera sme dostávali pod neustály tlak. Keď sme loptu stratili, boli sme veľmi solídni v repressingu, vo vysokom pressingu, prakticky sa hralo len na jednej polovici. Po jednom úniku sme dostali gól. Taká situácia sa musí vyriešiť lepšie, boli tam štyria – piati hráči okolo Polievku. V druhom polčase sme rýchlo vyrovnali a vyzeralo to, že sa nadychujeme. Alex Iván mal čistú šancu, akú musí premeniť, zápas by sa absolútne otočil, ale bolo stále 1:1. Druhý gól – penalta – bol nešťastný moment. Odrazilo sa to k Depetrisovi, nakoniec to ešte zachránime, no rozhodca usúdil, že bola penalta. Odvtedy sme hrali v kŕči, bolo to silené, nemalo to žiadnu kvalitu, a preto sme už nedokázali vyrovnať.“