Trnavské rybníky
reklama

Kam na letnú dovolenku? Máme pre vás tipy na destinácie v Taliansku

RELAX - Tipy na výlet | 28.7.2022, 13.30, Ján Král

Ťahá vás to k moru, ale ešte stále nemáte naplánovanú letnú rodinnú dovolenku? Máme pre vás tipy, kam vyraziť.

Kam na letnú dovolenku? Máme pre vás tipy na destinácie v Taliansku

Aj takúto pohodu môžete zažívať pri Gardskom jazere. Foto: Ján Král

reklama

 

Letenky do prímorských destinácií je z pohľadu cien optimálne riešiť v niekoľkomesačnom predstihu, ak teda plánujete vyraziť na dovolenku autom, ideálne dostupné je Taliansko. 


Na rozdiel od cesty do Chorvátska má tú výhodu, že sa vyhnete čakaniu na hraniciach. Drvivú väčšinu trasy absolvujete pohodlne po diaľnici.


Organizácia dovolenky vo vlastnej réžii bez cestovky nesie so sebou voľnosť, riadite sa podľa seba a na každom mieste môžete stráviť napr. dva - tri dni a spoznávať nové krásne lokality.

reklama


Súčasná doba ponúka možnosť rezervovať si ubytovanie doslova z večera do rána, takže bez stresu a obmedzovania sa, si môžete riešiť pokračovanie svojej dovolenky podľa aktuálnej nálady.

 

Stačí sa trochu prelúskať cez bookingové stránky a pozrieť si vybrané lokality cez službu Stret view na maps.google.sk, aby ste získali prehľad o tom, ako vyzerá okolie vášho dovolenkového cieľa.

 

 

Náš tip: Lago di Garda

Štart dovolenky odporúčame pri Lago di Garda. Ide síce o zhruba dve hodiny dlhšiu cestu ako do štandardných severotalianskych prímorských oblastí, s prestávkami sem však dorazíte za zhruba 10 hodín, čo je akceptovateľné.


Privíta vás úžasné prostredie a viacero menších mestečiek s atmosférou talianskeho stredozemia. Zároveň ste stále pri vode. 

 

Promenáda pri jazere.

 


Priamo v jazere sa dá na niektorých miestach kúpať, drvivá väčšina rezortov, hotelov a ubytovacích zariadení však má k dispozícií vlastné bazény pre ubytovaných hostí.


Napr. Sisan family resort v mestečku Bardolino - časti Cisano, ktorý sme otestovali za vás, bude rajom pre vaše deti. Ubytovanie poskytuje v moderných apartmánoch s vlastným vybavením.

 

V celom areáli je čisto, množstvo udržiavanej zelene, nechýbajú dve interné parkovacie plochy.

 

Jedna z vodných atrakcií v Sisan family resort.

 


Počas dňa je k dispozícii rozsiahly bazén s množstvom vodných prvkov pre deti ale aj veľké tobogány. Okrem toho je tu ďalší bazén, ktorý si užijú hlavne dospelí.


K tomu moderne zariadená reštaurácia či detské ihrisko mimo vody. Odporúčame si objednať len raňajky, keďže počas dňa možno vybehnete na výlet niekam do okolia, kde si dáte aj ľahký obed.

 

A večer sa oplatí prejsť k jazeru, kde to dýcha nezameniteľnou atmosférou. Živá hudba, trhy, prechádzky, reštaurácie. Pohár vína, lasagne či prímorské špeciality a hlavne správna spoločnosť. No môže byť záver dňa krajší?

 

Večerná pohoda pri brehu jazera. Reštaurácie sú plné hostí.Popri jazere sú vybudované chodníky pre peších i cyklistov, pokojnou chôdzou sa takto môžete presúvať medzi jednotlivými mestečkami a spoznávať očarujúce prostredie.


Alebo sadnite na autobus a odvezte sa hoci aj do neďalekej Verony, kde Romeo vyznával lásku Júlii. Pozor si treba dať len na epidemické opatrenia.

 

Vždy je dobré mať respirátor po ruke, vo verejnej doprave ho v Taliansku potrebujete. Aspoň v júli to platilo a nič nenasvedčuje tomu, že by v auguste už nemalo... Aktuálne požiadavky si môžete preveriť vždy na stránky Ministerstva zahraničných vecí SR.

 

Prístav v mestečku Bardolino.

 


Ale späť k dovolenkovej pohode. V mestečku Bardolino si prídu na svoje aj milovníčky módy, uličky sú okrem reštaurácií a barov zaplnené aj obchodíkmi s oblečením, kabelkami či topánkami.

 

Páni, viete, čo sa patrí, však? Vaša polovička si dovolenkový darček zaslúži, no nie? :)

 

 

Historické Sirmione

Pri Lago di Garda je viacero čarovných mestečiek. Jedno z nich je Sirmione, ktoré sa tiahne po niekoľkokilometrovom cípe, na ktorého konci leží historická časť mestečka s historickým hradom Rocca Scaligera.

 

Ideálne je na prechádzky či posedenia v reštauráciách, domáci ponúkajú možnosť okružnej plavby na lodi. Zároveň však prešpikované turistami, ktorý chcú vidieť historickú krásu vyhľadávanej destinácie.

 

Sirmionské lákadlo - hrad Scaligera.

 

 

Stať sa vám môže tiež to, že parkoviská pri historickom centre sa v sezóne zaplnia a budete si musieť odšlapať cca polhodinku zo záchytných parkovísk okolo hotelovej časti, kým prídete k vytúženému cieľu.

 

Náš dojem bol dobrý, ale odporúčame skôr ako jednodňový výlet, zostávať sa oplatí skôr v iných mestečkách.

 

Prípadne ešte jeden tip na kratochvíle pri Gardskom jazere, ktoré ocenia najmä deti.

 

Zoberte ich do Caneva aquaparku, Movieland parku, či do zábavného parku Gardaland, kde si prídu okrem iného na svoje aj milovníci Lega, rozprávkového sveta a horských dráh.

 

Romantika v uličkách Sirmione.

 

 

Lido di Jesolo ako miesto na kúpanie

K letnej dovolenke bez debát patrí i more. Po niekoľkodňovom pobyte pri Lago di Garda sa môžete vybrať napr. do Lido di Jesolo.

 

Od Gardského jazera sú to dve hodinky cesty. Ak potrebujete dotankovať, urobte tak mimo diaľnice, v niektorej z obcí po ceste. Ušetríte.

 

Benzínky na autostrádach mávajú obvykle vyššie ceny, platí to i pre Rakúsko, kde bol miestami rozdiel na liter pohonných hmôt takmer centov.

 

Mólo na pláži v Lido di Jesolo.

 


Lido di Jesolo ponúka na rozdiel od Lago di Garda typický taliansky prímorský život. Teda klasické dovolenkové Taliansko, kvázi hotelové mestečko.


V Lido di Jesolo musíme pochváliť čistotu pláže i dobrý vynález s uzamykateľnými boxami priamo v slnečníkoch. V pohode si tu tak odložíte mobil, peňaženku a iné cennosti, o ktoré sa nemusíte strachovať počas kúpania v mori.

 

Mnohí Taliani využívajú na cestu k pláži bicykel. 

 


Večerná promenáda je vhodná skôr pre tých, čo majú radi veľké množstvo ľudí na jednej ulici. Od talianskej stredozemnej romantiky to má ďaleko, ale zase, vypnúť od starostí dokážete v pohode aj tu.


A aj tu platí, že kto hľadá, ten nájde. Niekedy stačí zájsť do menej rušných uličiek a aj tu objavíte kvalitnú kulináriu v pokojnej oblasti. A to je to, čo robí dovolenku v Taliansku mimoriadne pozdvihuje.

 

Nočná promenáda v Lido di Jesolo.

 

Caorle má v sebe aj kus romantiky

Ak máme odporučiť ideálnu prímorskú destináciu v Taliansku, vychádza nám to na mesto Caorle. Leží cca polhodinu cesty od Lido di Jesolo, z Trnavy to je 700 kilometrov. Za osem hodín jazdy autom ste aj s prestávkami na kávu na mieste.


Caorle je kombináciou klasickej talianskej prímorskej turistiky a vnútrozemskej architektúry. V centre dotvárajú atmosféru farebné domčeky, štýlové reštaurácie, historický kostolík, maják či koncerty alebo iné podujatia, a pod.

 

Vybrať sa dá z dvoch pláži, ktoré predeľuje záliv majákom. Platí, že dobrý hotel tu má vlastné lehátka.

 

Výhľad z terasy hotela Astoria v Caorle.

 


Náš tip na ubytovanie je hotel Astoria priamo situovaný priamo pri pláži Spiaggia di Ponente di Caorle. Nie je síce z kategórii cenovo lacných, ale ponúka vkusne a moderne zariadené izby, raňajky/obed/večera možné aj na prekrytej terase s výhľadom na more.

 

Kvalitný servis pre hostí je samozrejmosťou, auto bezpečne odstavíte v parkovacom dome ani nie päť minút peši od hotela.

 

Večer sa treba vybrať do centra, kde sú skvelé reštaurácie, kaviarne a fantastické zmrzlinárne. 

 

Voda v Caorle bola z úvodu nášho pobytu priezračná. Po zmene počasia sa more rozbúrilo, nechýbali vlny, v ktorých sa dalo vyblázniť, ale logicky aj piesok zakalil vodu.

 


Talianske pláže v Lido di Jesolo aj Caorle ocenia aj rodiny s malými deťmi, vstup do vody je totiž pozvoľný. Priezračnejšiu vodu sme mali v Caorle. V zásade sú ale pláže príjemné v oboch strediskách.


Caorle inak ponúka aj akvapark alebo golfové ihriská. Určite sa zastavte v miestnom supermarkete a nakúpte si aj na doma talianske suroviny, aby ste si i po návrate domov mohli dopriať taliansku kuchyňu.


Ak budete mať chuť, predávajú tu dokonca aj hotové jedlá, ktoré si môžete vychutnať napr. aj v rámci pikniku v protiľahlom parku. To už je samozrejme na vás, každému ako vyhovuje. Veď o tom je dovolenka.

 

Niečo pre labužníkov. Talianska kuchyňa je úžasná. Aj takúto ponuku majú v jednom zo supermarketov v Caorle.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama
Kúpele Smrdáky
reklama