Trnavské rybníky
reklama

V okolí Jaslovských Bohuníc obyvateľom vymenia jódové tabletky

AKTUALITY - Región | 29.7.2022, 09.02, prispievatelia

Jódové tablety sa nesmú užívať preventívne, ale len po jednoznačnej výzve štátu v prípade úniku plynného rádioaktívneho jódu do ovzdušia.

V okolí Jaslovských Bohuníc obyvateľom vymenia jódové tabletky

Archívne foto: Pavol Machovič

reklama

 

Výmena jódových profylaktík v mestách a obciach v okolí jadrových elektrární Jaslovské Bohunice a Mochovce sa začne 1. augusta a potrvá do konca roka.

 

V okolí Jaslovských Bohuníc sa týka územia v okruhu s polomerom 21 km, v prípade Mochoviec územia s polomerom 20 km. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Zuzana Eliášová.

 

Výmena sa dotkne asi 224 obcí a miest a 460-tisíc obyvateľov. Distribúciu profylaktík koordinuje Ministerstvo vnútra SR v spolupráci so Slovenskými elektrárňami (SE) a. s.

Trnava - Kamenáč
reklama

 

Naposledy sa konala výmena profylaktík v roku 2017, pravidelná výmena sa realizuje každých 5 rokov.

 

Povinnosť zaobstarať jódové tabletky pre svojich zamestnancov a obyvateľov v okolí elektrární a ďalšie určené osoby, na vlastné náklady v zmysle platnej legislatívy, má prevádzkovateľ – spoločnosť Slovenské elektrárne.

 

Profylaktiká nie sú určené na bezprostredné užitie. Užitie tabliet obsahujúcich stabilný jód blokuje viazanie rádioaktívneho jódu štítnou žľazou, z tohto dôvodu sa tablety použijú len v prípade radiačnej havárie na výzvu kompetentných orgánov, v dávke určenej pre jednotlivé vekové kategórie.

 

„Prípravok jódovej profylaxie – jodid draselný je v Slovenskej republike registrovaný ako liečivo, preto dôrazne upozorňujeme, že jódové tablety sa nesmú užívať preventívne, ale len po jednoznačnej výzve štátu po úniku plynného rádioaktívneho jódu do ovzdušia,“ upozorňuje vedúca odboru radiačnej ochrany UVZ SR Veronika Drábová.

 

„Rezort vnútra ako spolukoordinátor distribúcie profylaktík zriadil na tento účel dva distribučné sklady, z ktorých sa budú vydávať príslušné počty balení pre obce/mestá a osobitne pre určené inštitúcie. Sme pripravení byť maximálne súčinní,“ zdôraznil minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

 

Výmena sa týka viacerých skupín občanov vrátane detí s trvalým a aj registrovaným prechodným bydliskom v obci, ako aj osôb, ktorým už bolo poskytnuté dočasné útočisko v obci.

 

Z dôvodu zabezpečenia dostatočnej rezervy bola celková potreba zabezpečenia tabletami navýšená o 10 percent.

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda 3
reklama