Podzemný svet s kríkom v mene
RELAX - Tipy na výlet | 20.9.2011, 00.00, Katarína Rosinová
Do jaskyne Driny sa chodieva zo základnej školy na exkurzie. No mnohí z nás tam odvtedy neboli. Čo tak zobrať svoje ratolesti alebo návštevu z Ameriky na výlet do jedinej sprístupnenej jaskyne na západnom Slovensku?
Sieň kráľa Svätopluka. Foto: Katarína Rosinová
Ešte to stíhate. Perla Malých Karpát je otvorená denne okrem pondelka až do konca októbra. Vstupy sú vždy o 10., 11.30, 13. a 14.30. Na polhodinovú prehliadku odporúčam dobre sa obliecť, v jaskyni je len osem stupňov a k tomu 99-percentná vlhkosť vzduchu. Sprievodkyňa nám hneď po vstupe káže zhlboka dýchať, najmä astmatikom a fajčiarom. Vo vzduchu je totiž vysoká koncentrácia vápnika. Celá jaskyňa je vápencová, ako už všetci dávno vieme. Hnedo-oranžové zafarbenie niektorých útvarov spôsobila prímes železa, bez neho by bola celá jaskyňa biela. Jeden centimeter výzdoby vraj narastie za päťdesiat až sto rokov. Ako dlho musel rásť najvyšší stalagmit Palmový peň, ktorý meria 220 centimetrov?
Slonie uši. Foto: Katarína Rosinová
reklama
Trojnohá ošklbaná hus a iné
Pri návšteve jaskyne sa musíte vyzbrojiť veľkou dávkou predstavivosti. Uvidieť v rôznych vápencových útvaroch Päťposchodovú šľahačkovú tortu, Jaštericu, Trojnohú ošklbanú hus či Šikmú vežu v Pise nedokáže hocikto. „Názvy útvarov vymýšľajú ich objavitelia alebo jaskyniari. Občas popustí uzdu fantázie aj návštevník. Jeden tu našiel Zavýjajúceho kokeršpaniela,“ prezrádza sprievodkyňa. Symbolom jaskyne je netradičný útvar so zúbkovitým zakončením Slonie uši. Zaujme aj Sieň kráľa Svätopluka. Stalagmity (to sú tie, ktoré vyrastajú zo zeme) pripomínajú Svätopluka s tromi synmi. Celú jaskyňu stráži trpaslík. Keď jaskyňu v roku 1929 objavili Smoleničania Ján Banič a Imrich Vajsábel, vyzerala podobne, ako táto sieň. Kvaple vyrastali odvšadiaľ, aj zo zeme. Dnes im v tom bránia betónové chodníky. Prieskum v jaskyni stále pokračuje, v zime, keď tu nie sú návštevníci. Ak nerátame netopiere. Pri poslednom sčítaní v januári ich narátali dvesto. Prechádzame aj chodbou utrpenia. Volá sa tak preto, lebo ju vykopali ručne. To musela byť drina! No pôvod názvu jaskyne je iný. Je vraj odvodený od kríka drienky, po trnavsky drinky, ktorý hojne rastie v okolí jaskyne. Ktovie, či za to aj v tomto prípade nemôže bujná fantázia...
Stalagnátové stĺporadie. Foto: Katarína Rosinová
Ako sa tam dostať?
Do Smoleníc je najlepšie ísť cez Trstín. V dedine hľadajte tabuľu s nápisom Jaskyňa Driny. Parkovisko leží 1 km od dediny pri rekreačnom stredisku Jahodník. Odtiaľ je to peši ešte asi pätnásť minút cez les. Záver chodníka je pomerne strmý, zakončený stovkou schodov.