Spartak nestačil na Čenstochovú, do odvety pôjde s dvojgólovou prehrou

ŠPORT - Futbal - Spartak | 4.8.2022, 20.28, Ján Král

Spartak Trnava prehral v úvodnom zápase tretieho predkola Európskej konferenčnej ligy s Rakówom Čenstochová 0:2. Efektívni Poliaci rozhodli o svojom triumfe v prvom polčase, po zmene strán výsledok ubránili v pomerne hlbokom bloku.

Spartak nestačil na Čenstochovú, do odvety pôjde s dvojgólovou prehrou

Martin Mikovič v súboji s  FranomTudorom. Foto: Peter Kollár

Tréner Spartaka Michal Gašparík zvolil na zápas s Rakówom totožnú zostavu, ako nastúpila proti Podbrezovej. Vychádzal z rozostavenia 4-3-3, ktoré sa pri bránení prelínalo do 4-1-4-1.

Spartak sa favorizovaného súpera nezľakol, v úvodných minútach bol aktívny a tlačil sa dopredu. Nádejným akciám však chýbalo ohrozenie bránky súpera.

Čenstochová dlho futbalovo mlčala, no udrela v podstate z prvej šance. V 30. minúte poľský tím rýchlo zakombinoval na trnavskej šestnástke, oblúčik za obranu našiel Lópeza, ktorý zblízka posunul loptu ponad Takáča do siete.

Spartak sa snažil o vyrovnanie, ale nedostával sa do finálnej fázy. Naopak, krátko pred polčasom po brejku Rakówa popálil Takáčovi rukavice López.

V 45. minúte fauloval v pokutovom území Bukata Wdowiaka, rozhodca Pajac nariadil penaltu a López pridal z bieleho bodu svoj druhý gól.

Úvodné choreo fanúšikov Spartaka. Foto: Peter Kollár

Tréner Gašparík reagoval cez prestávku stiahnutím Procházku a nasadením do stredu zálohy typologicky ofenzívnejšieho Paura.

V 55. minúte bol blízko ku gólu Štetina, po Danielovom centri na zadnú žrď z jeho hlavičky vyťažila Trnava iba roh.

Raków sa v druhom polčase zatiahol a čakal na brejky. Po jednom z nich zakončoval spoza šestnástky Gutkovskis, Takáč sa však zaskočiť nenechal.

Zakrátko Trnava ustála aj šancu Kochergina, ktorému koncovku znepríjemnil Savvidis.

Andeli mohli udrieť v 68. minúte, po centri Koštrnu hlavičkoval Paur vedľa. Trnavským snahám o zvrat v zápase chýbala väčšia invencia, sformovaný súper odrážal trnavské útoky a nepripustil si väčšie komplikácie.

Brankár Trelowski si poradil v nadstavenom čase s jedovkou Bamideleho, v platnosti tak zostalo 0:2.

Odveta sa bude hrať o týždeň 11. augusta o 18:00 v Čenstochovej.

Európska konferenčná liga – úvodný zápas 3. predkola:
FC Spartak Trnava – Raków Čenstochová 0:2 (0:2)
Góly: 30. a 45. López (druhý z pen)
ŽK: Daniel, Bamidele Yusuf, Bukata, Mikovič - Czyž
Rozhodovali: Pajac – Mihalj, Šaric (všetci Chorvátsko)
Diváci: 8720
SPARTAK: Takáč – Koštrna, Štetina, Kóša, Mikovič (82. Bolaji) – Savvidis – Daniel (82. Iván), Procházka (46. Paur), Bukata (70. Štefánik), Bamidele Yusuf – Ristovski (70. Boateng). Tréner: Gašparík.
RAKÓW: Trelowski – Svarnas, Arsenič, Rundič – Tudor, Lederman (57. Kochergin), Papanikolau, Kun – López (76. Dlugosz) – Wdowiak (57. Czyž), Gutkovskis (76. Musiolik). Tréner: Papszun.

Marek Papszun, tréner Čenstochovej: „Prvá polovica dvojzápasu je úspešne za nami, musíme však vyhrať aj doma. Bolo veľmi teplo, čo sa odzrkadlilo aj na hre. Spartak sa tlačil dopredu, snažil sa o vyrovnanie, ale zvládli sme to. Trnavčania nás trochu zaskočili agresívnou hrou, ktorá bola miestami na hrane. Tím sme na to ale upozorňovali pred zápasom, nespanikárili sme a odpovedali sme tiež správne agresívnou hrou. Brankárska jednotka Vladan Kovačevič nebol na súpiske, lebo mal ľahké zranenie.“

Michal Gašparík, tréner Spartaka: „Mali sme dobrý vstup do zápasu, chceli sme hrať aktívne, tlačiť sa pred bránku a byť agresívni, aby sme sa v týchto ukazovateľoch vyrovnali Poliakom. V tomto sme boli možno aj o niečo lepší, vyhrávali sme súboje. Do pitnej prestávky to bolo v poriadku, potom z ničoho nič a Raków išiel z prvej šance, ktorá zaváňala ofsajdom, do vedenia. Dostali sme veľmi lacný druhý gól z penalty. V zápase sme neboli horší o dva góly, po zmene strán sme sa snažili byť znova aktívni, tlačiť sa ešte viac pred bránku. Raków dobre zatváral stred, snažili sme sa dostať dopredu cez kraje a následne centrami, ale nedokázali sme vyhrať súboje v šestnástke, často sa to tam odrážalo, možno to smrdelo aj nejakou penaltou, rukou. Nemali sme šťastie, ani odrazená lopta si nás nenašla. Nepodarilo sa nám streliť aspoň kontaktný gól. Ťažšie situácie sme dnes dokázali vyriešiť, z ľahkých sme inkasovali.“