Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Gašparík vyrukuje na Raków s dvoma útočníkmi, postaví Ristovskeho aj Boatenga

ŠPORT - Futbal - Spartak | 9.8.2022, 14.36, Ján Král

Futbalistov trnavského Spartaka čaká už vo štvrtok odvetný zápas tretieho predkola Európskej konferenčnej ligy s Rakówom. V Čenstochovej budú dobiehať dvojgólové manko z prvého duelu.

Gašparík vyrukuje na Raków s dvoma útočníkmi, postaví Ristovskeho aj Boatenga

Michal Gašparík (v bielom) počas tréningu v debate s Martinom Mikovičom a Kristiánom Koštrnom. Foto: Lukáš Grinaj

reklama

 

Andeli veria, že stále majú šancu súpera zaskočiť a otočiť duel vo svoj prospech. Nič nenechávajú na náhodu a aj preto do Poľska vyrazila výprava už dnes.

 

Pred médiá pri tejto príležitosti predstúpil v utorok krátko po poludní tréner Spartaka Michal Gašparík.

 

Gro jeho debaty s novinármi prinášame v nasledujúcich riadkoch.

reklama

 

S akým plánom idete na odvetu s Rakówom?

- V prvom rade sa pokúsime ako prví streliť gól. Ak by sme inkasovali ako prví my, postup by bol takmer istý pre Raków. Ak ale skórujeme ako prví my, dostaneme sa späť do hry. Bude to však veľmi náročné, doma sú výborní. Ide o typicky brejkové mužstvo. Ak budeme útočiť, začnú sa im otvárať okienka v našej defenzíve. Posledného dva a pol roka Raków neprehral ani jeden z 50 zápasov o dva a viac gólov. Čaká nás veľmi náročná úloha, ale pokiaľ je tu nádej, pobijeme sa ňu.

 

Vraví sa však, že každá séria raz skončí...
- Verím, že to bude práve teraz. Z tých 50 zápasov prehrali doma len štyri, ale ako hovorím, prvý gól môže byť zásadný. Dostali by sa pod veľký tlak a nám to psychicky pomôže. Potom to môže byť ešte zaujímavé.

 

V nedeľnom zápase so Žilinou sa vášmu mužstvu podarilo aspoň vyrovnať, hoci prehrávalo so Žilinou o dva góly. Akú emóciu to zanechalo v kabíne?
- Cítil som z mužstva pozitívnu energiu aj po zápase. Konečne sme niečo zlomili na našu stranu. Mali sme trochu šťastia pri druhom tečovanom góle. Zaslúžili sme si vyhrať, výkon bol celkom dobrý, ale potrebujeme viac premieňať šance. To platí najmä v Európe, kde musíme byť výrazne efektívni.

 

Presvedčil vás niekto v ligovom zápase svojim výkonom, že by mohol ísť proti Rakówu do základnej zostavy?
- Áno. Druhopolčasový výkon bol veľmi dobrý, s takým niečím sa chceme od začiatku prezentovať v Rakówe. Po dlhom čase sa mi páčili Ristovski a Boateng, keď hrali spolu v útoku. Nastúpia bok po boku aj v Čenstochovej. 

 

Uvažujete v tejto súvislosti nad zmenou hernej schémy pre duel s Poliakmi?
- Áno, zvažujeme, že by sme hrali ešte ofenzívnejšie. Nemáme už čo stratiť, skúsime to hodiť na jednu kartu. Nehovorím, že musíme dať rýchly gól, ale potrebujeme skórovať ako prví. Inak nemáme šancu sa dostať v dvojzápase späť. Chceme prejsť na trojobrancový systém a dostať do hry oboch útočníkov.

 

Očakávate, že Raków bude hrať podobne ako v druhom polčase v Trnave, keď sa zavreli do bloku a vyrážali do brejkov?
- Hrajú tak stále. Niekedy sú vo vyššom pressingu, najmä v domácom prostredí očakávam, že budú napádať vyššie. Pokiaľ však súper má kvalitu v postupnom útoku, neprekáža im, že sa stiahnu nižšie, no o to viac bývajú efektívnejší. Štatisticky, čím majú menšie držanie lopty, tým viac gólov dávajú. Na to si musíme dať pozor, pokryť brejkové situácie, ktoré určite nastanú. 

 

V Poľsku ste pôsobili ako hráč. Kontaktovali vás už aj poľskí novinári alebo niekto z futbalového prostredia ohľadne predikcií k zápasu?
- Áno, už sa mi ozvali niektorí žurnalisti a prebehli rozhovory.

 

Poľské médiá v minulosti už špekulovali, že by ste sa mohli stať trénerom jedného z poľských klubov. Akú stopu to na vás zanecháva pred štvrtkom?
- Pred týmto zápasom už to neriešim. Viem, že počas letnej prestávky som bol kandidátom na trénera v troch mužstvách. V hre však bolo viacero trénerov, takže k ničomu neprišlo a už to neriešim.

 

Raków má multinárodnostný tím, pripravujete však špeciálne mužstvo na poľskú mentalitu, ktorou sú známi fanúšikovia?
- V tomto druhom zápase už podľa mňa nebude rozhodovať domáce prostredie. Pokiaľ prehráte doma 0:2, nemôže vás zaujímať, že hráte na pôde súpera, ale musíte ísť do zápasu tak, aby ste hrali na víťazstvo, snažiť sa streliť prvý gól. Čiže hrať tak ako doma. Tým sa chceme prezentovať. Na štadión sa zmestí 5500 divákov, čo nie je nejaká ohurujúca atmosféra. Zvyknutí sme na lepšie. Toto neberieme do úvahy.

 

Známy ste svojimi dôkladnými videoanalýzami súpera. Raków cez víkend v lige prehral na pôde Górnika Zabrze, máte zápas video z duelu k dispozícii?
- Prehrali 0:1, zmenili trochu systém, hrali 3-5-2, najmä však vymenili päť futbalistov zo základu. Šetria sily, pretože vedia, že ešte nemusí byť rozhodnuté a koncentrujú sa na túto odvetu. Video máme k dispozícii, nejaké veci som už videl, po ceste v autobuse si všetko ešte zanalyzujem. Nedá sa však z toho úplne vychádzať. Myslím si, že doma prejdú späť do rozostavenia 3-4-3, ktorým sa prezentovali aj v Trnave. Päť ofenzívnych hráčov bude pravdepodobne iných, tým pádom rátam s tým, že sila tímu oproti duelu v Zabrze rapídne stúpne. 

 

Čaká vás týždeň plný cestovania, zakončíte ho súbojom v Michalovciach. Preto idete do Poľska už v utorok?
- Chcel som, aby sme necestovali päť - šesť hodín deň pred zápasom. Vyrážame preto už dnes, po zápase prespíme v Čenstochovej, pretože regeneračný spánok po stretnutí je podľa mňa najdôležitejší. Máme v Poľsku ešte aj tréning a potom rovno budeme pokračovať do Michaloviec, kde máme v sobotu tréning a v nedeľu zápas. Naspäť sa vrátime až v noci z nedele na pondelok. Letecký presun som ani nevyžadoval. Sám som veľakrát podobnú trasu absolvoval, toto zvládneme.

 

Máte k dispozícii kompletný káder?
- Svalové zranenie vyradilo Procházku, necestuje s nami Kozak. Dlhodobý maród je Rusov. Inak ide 23-členný káder, berieme aj mladých hráčov zo širšieho kádra.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2023 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda plug in hybrid
reklama