Koniec v Európe: Spartak prehral aj v Poľsku a vypadol z pohárovej súťaže

ŠPORT - Futbal - Spartak | 11.8.2022, 20.02, Ján Král

Púť futbalového Spartaka v tohtoročnej edícii Európskej konferenčnej ligy sa skončila. Trnavčania nedokázali výsledkovo reagovať na prehru z domáceho zápasu s Rakówom Čenstochová 0:2 a súperovi podľahli aj vo štvrtkovej odvete v Poľsku 0:1.

Koniec v Európe: Spartak prehral aj v Poľsku a vypadol z pohárovej súťaže

Spartakovec Bukata (v bielom) v súboji s gruzínskym legionárom Rakówa Gviliom. Foto: Lukáš Grinaj

Tréner Spartaka Michal Gašparík sa pred odvetou tretieho predkola Európskej konferenčnej ligy v Čenstochovej vyjadril, že ak chce jeho tím pomýšľať na postup, musí streliť gól ako prvý.

Tomu prispôsobil aj zostavu, keď mužstvo nastúpilo v rozostavení 3-4-1-2, od úvodu hrali vedľa seba na hrote Boateng a Ristovski.

Andeli museli nastúpiť v dresoch bez loga Tipsportu, keďže takúto formu propagácie stávkových kancelárií neumožňuje v Poľsku legislatíva.

Trnavčania síce mali plán tlačiť sa dopredu, narážali však na kvalitu súpera. Naopak, aktívnejší boli domáci. López ešte mieril veľmi nepresne, za to Tudorovej strele po vniknutí do pokutového územia chýbali centimetre.

Andeli si na prvú šancu počkali rovnú polhodinu. Bukata vyhral na súperovej polovici dôležitý súboj, loptu si zobral Štefánik, prekľúčkoval sa k šestnástke, umne vysunul Ristovskeho, ktorého ranu po zemi ale brankár Trelowski vyrazil nohami.

Štefánik to skúšal aj neskôr, keď videl, že Trelowski stojí vysoko a vypálil takmer z polovice ihriska, domáci gólman sa ale stihol vrátiť a dokonca loptu stlmil prsiami.

Záver prvého dejstva patril domácim. Po rohovom kopu a následnom prudkom voleji Kuna sa zaskvel boxovaním lopty Takáč. Po ďalšom rohu a Gviliovom voleji už zasahovať nemusel.

Michal Gašparík cez polčas stiahol Čurmu a Mikoviča, ktorí videli v prvom polčase žlté karty a nahradil ich Koštrnom s Bamidele Yusufom.

Andeli po zmene strán prebrali iniciatívu, domáci sa zatiahli na svoju polovicu a bránili výsledok.

V 55. minúte mali Trnavčania gólovú príležitosť. Štefánik ideálne vysunul na krídlo Daniela, ten prihral do šestnástky nepokrytému Ristovskemu, ktorý si prebral loptu, no z hranice jedenástich metrov prestrelil v ideálne pozícii bránku.

V 63. minúte predviedol výborný zákrok Takáč, po priamom kope Lópeza predviedol parádny zákrok a krátko na to kontroloval nebezpečné, no nepresné zakončenie Kuna.

Ďalšiu šancu mali domáci po rýchlej kontre, Lópezovu strelu z hranice šestnástky zblokoval nad bránku Tumma.

Zápas sa vtedy lámal na stranu Poliakov a vyvrcholením bola 68. minúta. Gutkovskis sa šikovne uvoľnil v strede poľa cez dvojicu spartakovcov, prihral Lópezovi, ktorý v šestnástke posunul Kocherginovi a ten strelou na bližšiu žrď prekonal Takača – 1:0.

Išlo o definitívnu ranu do trnavských nádejí na akýkoľvek zvrat, červeno-čierni po dvoch prehrách s Rakówom v európskej pohárovej súťaži skončili. Už v nedeľu ich však čaká pokračovanie Fortuna ligy, nastúpia na ihrisku Michaloviec.

Európska konferenčná liga – odveta tretieho predkola

Raków Čenstochová – Spartak Trnava 1:0 (0:0)
(prvý zápas 2:0, postupuje Čenstochová
Góly: 68. Kochergin
ŽK: Gutkovskis - Mikovič, Čurma, Štefánik, Savvidis, Bamidele Yusuf
Rozhodovali: Lindhout – Schaap, De Nas (všetci Holandsko)
Diváci: 5500
RAKÓW: Trelowski – Svarnas, Arsenič, Rundič – Tudor, Gvilia (88. Czyž), Papanikolaou, Kun (88. Sorescu) – Kochergin (82. Nowak), Gutkovskis (76. Musiolik), López (76. Wdowiak). Tréner: Papszun.
SPARTAK: Takáč – Čurma (46. Koštrna), Štetina, Tumma – Daniel (74. Iván), Bukata (67. Paur), Savvidis, Mikovič (46. Bamidele Yusuf) – Štefánik – Ristovski (79. Oseni), Boateng. Tréner: Gašparík.

Michal Gašparík (Trnava): „Blahoželám domácim k postupu. Vedeli sme, že nebudeme mať v tomto zápase veľa gólových príležitostí. Sústredili sme sa na to, aby keď prvá príde, sme ju premenili. Stalo sa tak v 30. minúte, ale Ristovski ju nevyužil. Pokiaľ by sme išli do vedenia, tak by bolo všetko otvorené, pretože to bola najväčšia šanca v prvom polčase. V druhom dejstve bol plán, že prestriedame dvoch hráčov, pripravených sme mali Koštrnu a Bamideleho Yusufa, aby sme sa ešte viac tlačili dopredu, lebo v prvom polčase to bolo odbojované. Aj v druhom sme si vytvorili jednu šancu. Pokiaľ s takýmto súperom nie sme efektívni, tak nemôžeme postúpiť. My sme si postup prehrali v prvom zápase. Súper je o niečo lepší, má lepší káder, ale my vieme hrať s ťažšími súpermi, no potrebujeme byť efektívni v koncovke a to sme neboli ani v prvom, ani v tomto druhom zápase.“