Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Hravé kočky na cirkevnom gymnáziu

RELAX - Reportáže | 1.10.2011, 00.00, Katarína Rosinová

Kto by na cirkevnej škole očakával desiatky mačiek a kocúrov? A predsa tam boli. Mladé, staršie, chlpaté i bezsrsté, biele, čierne, sivé či strakaté.

Hravé kočky na cirkevnom gymnáziu

Sedemkilový britský kocúrik Bonifác priťahoval na výstave pozornosť. Foto: Vladimír Kampf

reklama

 

Propagačná výstava mačiek sa v Trnave konala už tretíkrát. V komornom prostredí vestibulu Gymnázia Angely Merici v Trnave sa v sobotu usídlilo dvadsaťjeden chovateľov a päťdesiatjeden maznáčikov siedmich plemien. Mačky a kocúry sa vystavovali na obdiv v pekne vyzdobených klietkach, či skôr akváriách. Ľudia najviac híkali nad európskym šampiónom, čiernym tigrovaným mainským kocúrom Eltonom a jeho sivým britským kolegom Bonifácom. Pre huňatú srsť obaja vyzerali v porovnaní s mačkami domácimi, na aké sme zvyknutí, ako obrovské šelmy.

 

Bezsrsté donské sfinxy obliekajú ich majitelia do pestrých oblečkov. Foto: Vladimír Kampf

reklama

 

Ruský modrý kocúrik neprišiel z Ruska, ale z Česka. Foto: Vladimír Kampf


Oddychovali alebo pózovali tu aj mačky plemena posvätná birma, ragdoll, ruské modré či orientálne. Ak ste si mysleli, že každá cica je chlpatá, boli ste na omyle. Ako som sa dozvedela od hlavnej organizátorky Marty Vozárovej, veľkým trendom je bezsrstý donský sfinx, vhodný aj pre alergikov. Uspokojí najmä tých, ktorí svoje zvieratká radi obliekajú do rozmanitých oblečkov.
Zaujímalo ma, podľa čoho si ľudia vyberajú svojich mačacích maznáčikov. „Pre väčšinu je prvoradý vzhľad, ale čoraz viac berú do úvahy aj vlastnosti. Štíhlejšie plemená sú aktívnejšie, britské a perzské mačky zase lenivejšie,“ približuje Marta Vozárová, ktorá sama chová britky. A ktoré sú najprítulnejšie? „To nezávisí od plemena, ale od povahy. Mačky totiž robia len to, čo je príjemné im. Vôbec nie sú falošné. Naopak, sú úprimné, pretože dajú najavo, čo chcú a čo nie.“ Ak by ste si chceli zabezpečiť domov čistokrvné mňaukadlo s potrebnými papiermi a očkovaniami, pripravte si tristo až sedemsto eur.

 

Štíhlejšie plemená  sú viac aktívne. Ak sa im práve chce. Foto: Vladimír Kampf


Na propagačnej výstave sa nedá získať titul ani medaila. Návštevníci hodnotia najkrajšiu mačku, kocúra a výzdobu klietky a víťazi dostanú vecné ceny. Zúčastniť sa môže každá mačka, ktorá má v poriadku všetky očkovania, je odčervená a má preukaz pôvodu. Ak s tým súhlasí. „Je veľa mačiek, ktoré sú typovo nádherné, ale povaha im nedovolí chodiť na výstavy. Prskajú a škriabu,“ dodáva Marta Vozárová.

 

Okrem mačiek hodnotili návštevníci aj výzdobu klietok. Foto: Vladimír Kampf

 

Mainské mývalie mačky patria medzi tie vzácnejšie. Foto: Vladimír Kampf

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2022 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda plug in hybrid
reklama