Medovka lekárska pohladí našu dušu i telo
AKTUALITY - Firmy | 26.8.2022, 13.05, reklamný článok
Medovka lekárska je známa a veľmi obľúbená bylinka, ktorá poteší nielen svojimi priaznivými zdravotnými účinkami, ale aj príjemnou vôňou a chuťou. V ľudovom liečiteľstve sa medovka používa napríklad na zlepšenie nálady, na upokojenie a pomoc pri nespavosti. Pomáha však aj s ďalšími zdravotnými ťažkosťami, ktorým sa budeme venovať v článku. Okrem účinkov medovky sa pozrieme aj na to, aké je jej použitie a aké látky v sebe ukrýva.

Medovka a jej zdravotné účinky
Medovka lekárska je u nás celkom bežne sa vyskytujúcou bylinkou, ktorú mnohí pestujú vo svojich záhradách. Okrem toho, že láka včely, jej listy typické svojou príjemnou citrusovou vôňou sú plné zdraviu prospešných látok.
Obsahuje až viac ako sto účinných látok, medzi ktorými sú esenciálne oleje citral a citronelal, nájdeme v nej aj vitamíny B a C, flavonoidy, geraniol, linalon, fenolové kyseliny a iné.
Čo sa týka zdravotných účinkov medovky, môže vám pomôcť s riešením viacerých ťažkostí. Medovka sa napríklad často používa ako prostriedok na úľavu od stresu, pretože pomáha navodiť stav relaxácie a zlepšiť náladu.
S tým ide ruka v ruke aj jej pomoc pri redukcii príznakov úzkosti a zmierenie pocitov nervozity. K ďalším účinkom medovky lekárskej na našu psychiku patrí zlepšenie kognitívnych schopností a pomoc pri nespavosti, respektíve zlepšenie spánku.
Medovka lekárska môže pozitívne vplyvať nielen na našu psychiku, ale uľaví aj od viacerých fyzických problémov. Ak vás trápi nadúvanie a plynatosť, podráždený žalúdok alebo črevá, riešením môže byť užívanie čaju či tinktúry z medovky lekárskej.
Pomôže tiež pri problémoch s vysokým krvným tlakom, pri nevoľnostiach, menštruačných kŕčoch, bolestiach hlavy a zubov.
Užívanie medovky lekárskej
Najčastejšou formou, v akej je možné medovku lekársku užívať, je čaj. Ten si pripravíte z čerstvých alebo sušených lístkov, prípadne zo sušiny v nálevových vrecúškach.
Jednu čajovú lyžičku medovky zalejte 250 ml vriacej vody a nechajte 5 až 10 minút lúhovať. Čaj môžete piť teplý, ale v lete je veľmi chutný, keď ho necháte vychladiť a pridáte doň pár kociek ľadu.
Medovku lekársku nájdete aj v rôznych výživových doplnkoch určených na zlepšenie spánku alebo na dosiahnutie stavu duševnej pohody a rovnováhy.
Stretnúť sa môžete aj s medovkovou silicou, tinktúrou a medovka môže byť súčasťou aj rôznych gélov a balzamov na vonkajšie použitie.
Pri týchto výživových doplnkoch a prípravkoch s obsahom medovky je potrebné riadiť sa pokynmi výrobcu a neprekročiť odporúčané dávkovanie.