Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Ružindolčania cez medzinárodné kuchyne spoznávali svet a svojich susedov

AKTUALITY - Región | 4.9.2022, 09.17, prispievatelia

Obyvateľov obce pri Trnave hostili ich susedia, ľudia pôvodom z Vietnamu, Francúzska, Poľska, Ukrajiny, Srbska, USA a ďalších krajín.

Ružindolčania cez medzinárodné kuchyne spoznávali svet a svojich susedov

Typické jedlá balkánskej kuchyne ponúkali Srbi. Foto: Pavol Machovič

reklama

 

Obyvatelia Ružindola mali v sobotu popoludní možnosť skúsiť, ako chutí svet. Typické národné jedlá z Vietnamu, Francúzska, Ukrajiny, Poľska, Česka, Srbska a ďalších krajín im na Festivale medzinárodných kuchýň pripravili ľudia, ktorí odtiaľ pochádzajú, ale svoj nový domov našli práve v Ružindole.

 

S nápadom zorganizovať takéto podujatie prišiel starosta Ružindola Peter Galanský, ľuďom sa spoznávanie iných národov cez gastronómiu mimoriadne zapáčilo.

 

Až tak, že niektoré stánky už hodinu po začiatku festivalu nemali čo ponúkať.

reklama

 

„Narátali sme v Ružindole dvanásť národností, desať z nich prezentovalo svoju národnú kuchyňu na prvom ročníku nášho festivalu. Niektorí prišli na Slovensko za prácou, niektorí za rodinou, ale za miesto pre svoj život si vybrali práve Ružindol,“ povedal starosta Peter Galanský.

 

Ocenil, že ľudia, ktorí pochádzajú z rôznych kútov sveta sa aktívne zapájajú do života obce a sú pre ňu prínosom.

 

„Amerika je už vyjedená,“ hlásila ako prvá Monika Klepper. Gril, pri ktorom sa zvŕtal manžel Kevin išiel naplno, no záujem o ich cheesburgre prekonal všetky očakávania.

 

Záujem o americké cheesburgery Moniky a Kevina Klepperovcov bol mimoriadny.

 

 

Monika síce pochádza z Trnavy, tridsať rokov však žila v Spojených štátoch amerických. Pred dvoma rokmi sa aj s manželom, rodeným Američanom, vrátila na Slovensko.

 

Nový domov si hľadali v Trnave aj v okolí, cestou na Červený Kameň však manželovi Kevinovi padol do oka práve Ružindol.

 

Vietnamka s poslovenčeným menom Veronika žije na Slovensku 16 rokov, v Ružindole tri. So svojou rodinou na festivale ponúkala ostrokyslú polievku a jarné závitky, čo je typické vietnamské jedlo. Prečo si pre svoj život vybrali práve dedinu pri Trnave?

 

„Sú tu dobrí ľudia, máme výborných susedov, sú tu naozaj dobré podmienky na život, škola, škôlka, všetko,“ menovala dôvody usmiata Veronika. Ako prezradila, ak by sme preložili jej vietnamské meno do slovenčiny, volala by sa Veselá.

 

Bruno a Frank ponúkali delikatesy typické pre ich rodné Francúzsko.

 

 

Aj keď sa jedlá v stánkoch rýchlo míňali, ľudia hladní nezostali. Francúzi Frank a Bruno mali pripravené také zásoby jedla , že by nimi pohostili nielen celý Ružindol, ale možno aj pol Trnavy.

 

Podávali teplý syr racklette s viacerými druhmi údenín, chýbať nemohla čerstvo upečená francúzska bageta a kyslá uhorka.

 

Ich príchod na Slovensko súvisí, samozrejme, s automobilkou Peugeot. To, že tu zostali, súvisí zasa s  peknými slovenskými ženami.

 

Starosta Peter Galanský (v strede) v stánku ružindolských Poliakov.

 

 

Manželia Danišovci sú domáci, prezentovali rómsku kuchyňu. Ale nie tú pôvodnú chudobnú, ale už modernejšiu. Ich stôl sa doslova prehýbal pod mäsovými dobrotami, ku ktorým ponúkali aj lokše, šaláty a ďalšie prílohy.

 

Podľa Silvie Danišovej je pre súčasnú rómsku kuchyňu typické práve mäso. Ružindolčanov s typickou pohostinnosťou hlasno pozývala k svojmu stánku. „Keď už to tu je, nech sa to zje,“ vysvetlila.  A veru, zjedlo sa.

 

Ružindolské podujatie ukázalo, ako sa buduje komunita, susedské vzťahy, hrdosť na miesto, ktorému sa hovorí domov. Super nápad s Festivalom medzinárodných kuchýň by mohol byť inšpiráciou aj pre niektoré ďalšie obce v regióne.

 

Manželia Danišovci prezentovali modernejšiu rómsku kuchyňu. Základom je veľa mäsa, aj veľa sladkého.

 

Medzinárodné kuchyne pritiahli množstvo návštevníkov.

 

Veronika Kurucová sa hrdo hlási k Rómom, priamo na podujatí ukazovala, ako robí ťahanú štrúdľu.

 

Text a foto: PAVOL MACHOVIČ

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2022 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda plug in hybrid
reklama