Správny horský bicykel pre vás
AKTUALITY - Firmy | 7.9.2022, 08.10, reklamný článok
Snažíte sa zistiť, ktorý horský bicykel je pre vás ten pravý? Či už hľadáte pánsky bicykel alebo dámsky bicykel, tu je postup, ako pristupovať k tejto otázke.

Štýl bicyklovania: Rôzne štýly jazdy vyžadujú rôzne štýly bicykla, takže v prvom rade musíte zvážiť, kde a ako plánujete jazdiť.
Kľúčové vlastnosti: Najväčšie sú odpruženie, veľkosť kolies, materiály rámu, radenie a brzdy.
Posed: V neposlednom rade sa uistite, že vám bicykel dobre sedí. Najlepšie je to urobiť osobne v obchode s bicyklami.
Druhy horských bicyklov
Trailové bicykle
Toto je pravdepodobne najbežnejší štýl horskej cyklistiky, pretože táto kategória nie je založená na žiadnom špecifickom type pretekov.
Ak máte záujem stretnúť sa s priateľmi na miestnom kopci a zajazdiť si terénom, kde zažijete stúpania a klesania, potom je toto štýl pre vás.
Bicykle v tejto kategórii kladú rovnaký dôraz na zábavu, efektivitu a rozumnú celkovú hmotnosť.
Typické špecifikácie bicyklov sú: 120–140 mm zdvih odpruženia
Cross-country bicykle
Tento štýl jazdy zvyčajne zahŕňa rýchlu jazdu s dôrazom na stúpacie schopnosti. Vzdialenosti sa líšia od niekoľkých kilometrov až po dlhšie trate a bicykle sa zvyčajne zameriavajú na efektivitu a nízku hmotnosť.
Tieto bicykle môžu byť skvelé, ak uvažujete o tom, ako sa stať konkurencieschopným, alebo by ste chceli závodnú jazdu po miestnych trasách.
Typické špecifikácie: 80–100 mm zdvih odpruženia
All-Mountain bicykle
Predstavte si all-mountain jazdu ako trailovú jazdu na steroidoch, s väčšími stúpaniami, ktoré pália nohy, dlhšími, desivejšími zjazdmi a viacerými technickými prvkami – umelými aj prírodnými.
Bicykle pre all-mountain jazdu sú navrhnuté tak, aby fungovali dobre v strmých zjazdoch a zároveň boli dostatočne ľahké a svižné na to, aby šliapali do kopca.
Typické špecifikácie: zdvih odpruženia 140–170 mm
Vlastnosti horského bicykla
Typ odpruženia a priemer kolesa sú dve kľúčové atribúty, ktoré určujú typ terénu, ktorý je bicykel schopný zvládnuť.
Pri zužovaní výberu bicykla budete chcieť zvážiť aj také veci, ako je materiál rámu, počet prevodových stupňov a typ bŕzd.
Takisto existujú dva typy rámov, ktoré sa rozdeľujú na pánsky bicykel a dámský bicykel.
Typy odpruženia horských bicyklov
Hardtail: Tieto horské bicykle majú vpredu odpruženú vidlicu, ktorá pomáha absorbovať náraz na predné koleso, ale zadná časť bicykla nemá žiadne odpruženie – teda hardtail.
Hardtaily sú zvyčajne lacnejšie ako celoodpružené bicykle a majú menej pohyblivých častí (čo sa často premieta do menšej údržby). Väčšina hardtailov má schopnosť uzamknúť prednú vidlicu v čase, keď je požadovaný plne pevný bicykel.
Cross-country jazdci zvyčajne tiahnu k hardtailom, pretože tieto bicykle umožňujú priamejší prenos sily medzi pedálom a zadnou pneumatikou.
Hardtaily môžu byť doma aj na all-mountain trailoch a vďaka nižším nákladom a jednoduchšej údržbe sú solídnou voľbou pre všetko okrem serióznych bikeparkov.
Full suspension: Existuje mnoho variácií celoodpružených bicyklov, ale všeobecnou myšlienkou je, že predná vidlica a zadný tlmič absorbujú nárazy na ceste. To drasticky znižuje dopad na jazdca, zvyšuje trakciu a prispieva k zhovievavejšej a príjemnejšej jazde.
Celoodpružený bicykel dokáže pohltiť veľa nerovností na traili, ale bicykel môže aj trochu „kolísať“ a pri stúpaní do kopca stratíte časť prenosu energie.
Výsledkom je, že väčšina plne odpružených bicyklov má schopnosť uzamknúť zadné odpruženie, aby ponúkal lepší prenos sily a efektívnejšie stúpanie.