Aj trnavskí cyklisti písali úspešnú históriu pretekov Okolo Slovenska
ŠPORT - Cyklistika | 14.9.2022, 07.00, prispievatelia
Tento týždeň, až do 17. septembra, zažije krajina pod Tatrami skvelú kulisu vrcholného cyklistického festivalu z Bratislavy do Košíc, zaradeného do kategórie UCI 2.1.
Prejazd pelotónu Okolo Slovenska Trnavou. Foto: Ján Král
Priaznivci úzkych galusiek sa opäť raz majú na čo tešiť. Po utorkovom sedemkilometrovom prológu v bratislavskej Petržalke privítame v trnavskom regióne elitný pelotón 66. ročníka Okolo Slovenska (OS), vyšperkovaný štyrmi sedemčlennými zostavami s visačkou World Tour.
Prvá etapa, stredajšia, povedie popoludní zo Šamorína do Trnavy a má dĺžku 142,3 km. Rýchlostné prémie budú aj v Borovej a Jaslovských Bohuniciach.
Meno etapového víťaza spoznajú Trnavčania na Trojičnom námestí približne okolo sedemnástej hodiny.
Bohatý program na námestí, zahrá aj CmorikSprievodný program k pretekom sa začne na Trojičnom námestí v Trnave dnes o 14:00. Ako informujú organizátori, pre fanúšikov je pripravený bohatý program a aktivity.
Vystúpi kapela Family Friend, i folklórny súbor Trnavček, koncert odohrá Peter Cmorik, adrenalínové vystúpenie ponúkne majster sveta v cyklotriale Ján Kočiš a uvidíme aj bronzové krasojazdkýne z MS. Chýbať nebude tombola. |
Z malého Ríma sa celý konvoj presunie do Hlohovca, kde vo štvrtok bude štart druhej etapy. Ani tento rok nechýbajú zo všetkých etáp OS priame prenosy verejnoprávnej televízie RTVS a Eurosportu.
"Teším sa najmä na etapový dojazd v Trnave, veď mojím terajším bydliskom je neďaleký Lošonec. Takže v cieli prvej etapy budú na mňa čakať aj rodinní príslušníci," povedal pre portál trnavskyhlas.sk člen reprezentačného výberu SR Juraj Karas.
Vlani na zápolení Okolo Slovenska, zaradenom do kategórie UCI 2.1, dosiahol v jednej z etáp svoje maximum, keď cieľovou métou prešiel ako štyridsiaty prvý.
"Verím, že tento rok sa posuniem dopredu, hoci účasť popredných profesionálov bude opäť úžasná," dodal 37-ročný reprezentant našej vlasti J. Karas, pochádzajúci z Bánoviec nad Bebravou.
Vrcholný cyklistický sviatok v krajine pod Tatrami prišiel do Trnavy aj v sezóne 2017. Foto: Marta Országhová
Strieborný Bedrich Plank
Tiež pretekári z Trnavy, dlhoročnej bašty cestnej cyklistiky, dosiahli na sviatočných cestách Okolo Slovenska viacero cenných výsledkov.
Spomeňme predovšetkým jazdecky neprehliadnuteľného Bedricha Planka, strieborného v absolútnom poradí druhej edície (1955). V konečnom hodnotení bol pred ním iba hviezdny Jan Veselý (ÚDA Praha).
"Beďo Plank mal vtedy formu ako hrom. Vyhral kvalitne obsadený trojetapák z Bratislavy do Prahy a Československo dôstojne reprezentoval aj v Pretekoch mieru medzi Prahou, Varšavou a Berlínom," prezradil o svojom cyklistickom kamarátovi nezabudnuteľný zavarský rodák Vladimír Selčan, dvojnásobný účastník Okolo Slovenska (1954, 1955).
Vladimír Selčan, vtedy člen Lokomotívy Trnava, štartoval na Okolo Slovenska už ako osemnásťročný. Foto: archív autora
Najlepší vrchár pochádzal z roviny
O tri desaťročia neskôr príjemne prekvapil Karol Lipovský. Cyklista z rovinatej Trnavy sa totiž stal vrchárskym kráľom v záverečnom poradí Okolo Slovenska 1985. Mimochodom, Lipovského zapísali do štartovej listiny OS deväťkrát.
Na prelome storočí bol najúspešnejším reprezentantom SR všestranný Ľuboš Bachratý, pôvodom z Dolnej Krupej. Okrem cesty žal úspechy i v cyklokrose a na horských bicykloch.
V celkovom poradí Okolo Slovenska 1991 patrila Bachratému štvrtá priečka. Rok predtým si vyjazdil zlatý etapový vavrín, keď prešiel víťazne cieľom v Prešove.
Tiež Emil Brunovský (vpravo), futbalový majster ČSSR 1968 v zostave trnavského Spartaka TAZ, sa ako veterán upísal aktívnej cyklistike. Na snímke je pri diváckom drukovaní Okolo Slovenska na Trojičnom námestí v Trnave spolu s autorom tohto príspevku J. Lieskovským. Foto: Marta Országhová
Debut v osemnástich rokoch
V novinárskom zápisníku mi zostali aj ďalšie originálne postrehy Vladimíra Selčana z dvoch redaktorských návštev v trnavskom byte Na hlinách spred štyroch rokov.
Mladší z bratov Selčanovcov zomrel 17. februára 2019, no jeho osobné spomienky majú trvalú hodnotu:
"Prvý raz som jazdil Okolo Slovenska v druhej polovici júna 1954. Na štarte sa nás stretlo 78 Čechoslovákov. Zahraničie ešte nemalo zastúpenie. Ako osemnásťročného ma vybrali do šesťčlenného slovenského družstva Lokomotívy. Trasa viedla z Bratislavy cez Nitru, Lučenec, Košice, Svit a Žilinu späť do Bratislavy. Ľudí bolo pri cestách neúrekom a každý deň vytvárali pretekom nádhernú atmosféru. Najdlhšiu etapu, o dĺžke 211 kilometrov, sme išli posledný deň v úmornej horúčave. Plné hľadisko bratislavského cyklistického štadióna burácalo nadšením pri treťom etapovom triumfe ich domáceho miláčika Vlasta Ružičku."
Nezabudnuteľný Trnavčan Vladimír Selčan (* 20. 8. 1935 Zavar – † 17. 2. 2019 Trnava) jazdil cyklistické preteky aj v pokročilom veteránskom veku. Foto: Peter Kolárik
Tvrdá nátura
Počas jedného z ostatných rozhovorov s trnavskou cyklistickou legendou V. Selčanom som sa ešte viac dozvedel o vydarenej účasti B. Planka na OS 1954.
"Bol to tvrdý, nepoddajný chlapík. Otváraciu etapu sme išli po prašnej, hrboľatej komunikácii cez Pezinskú Babu. Tam, na štyridsiatom druhom kilometri, mal Beďo Plank ťažký pád. Celý poudieraný pokračoval v pretekoch a o deň neskôr skončil štvrtý. Nepríjemne spadol aj v tretej etape. Košický deň odpočinku mu teda prišiel vhod," dodal V. Selčan.
Obaja Trnavčania, Plank a Selčan, úspešne zvládli pred šesťdesiatimi ôsmimi rokmi všetky nástrahy profilovo náročného festivalu naprieč Slovenskom. Raz darmo, cyklistika nie je pre primadony.
JAROSLAV LIESKOVSKÝ