Derby Spartak - Slovan sa vo výbornej atmosfére skončilo bezgólovou remízou

ŠPORT - Futbal - Spartak | 18.9.2022, 19.32, Ján Král

Derby na Štadióne Antona Malatinského v Trnave sledovalo podľa oficiálneho údaju 9047 divákov.

Mikovič v súboji so slovanistom Medveděvom. Foto: Peter Kollár

Zástupcovia Spartaka pred zápasom pogratulovali k päťdesiatke svojmu bývalému hráčovi Rastislavovi Kostkovi.

Martin Mikovič vyhral žreb, vybral stranu pod trnavským kotlom na severnej tribúne, kde sa v tom čase týčilo majestátne choreo s odkazom na starý štadióna Spartaka, rok založenia klubu a symboly Mesta Trnava.

Tréner Spartaka Gašparík zvolil rozostavenie 5-3-2 s vyššie postaveným Danielom na pravej strane a viac zatiahnutým Mikovičom na ľavej.

Vedľa Ristovskeho hral v útoku Paur, ktorý sa pri bránení zasúval do stredovej formácie a v priebehu prvého polčasu sa presunul na ľavý kraj.

Prvú veľkú šancu mal Slovan. V šiestej minúte prepadla trnavská defenzíva, Zmrhal zostal pri brejku hostí úplne nepokrytý, no v tutovej šanci netrafil bránku.

Vzápätí sa na opačnej strane po vyhratej hlavičke Paura rútil na Chovana Ristovski, Abena mu ale stihol zakončenie v poslednej chvíli zblokovať.

V 16. minúte pacifikoval Takáč delovku Kucku z priameho kopu, neskôr si poradil aj s nedôrazným pokusom Čavriča spoza šestnástky.

Neskôr sa rozpršalo, Medveděvova rana spoza šestnástky nabrala na klzkom teréne rýchlosť, ale skončila vedľa.
Na opačnej strane roztlieskal trnavské publikum podobnou jedovkou Daniel.

Choreo fanúšikov Spartaka pri nástupe hráčov na zápas. Foto: Peter Kollár

Druhý polčas začal prienikom Čakvetadzeho, ktorý sa po chybe Kóšu dostal až pred Takáča, trnavský brankár ale skvelým zákrokom zlikvidoval Gruzíncovi stopercentnú šancu.

Slovan bol v prvom polčase lepší, Trnavčania prešli po zmene strán na svoje klasické rozostavenie 4-1-4-1 a podarilo sa im prevziať taktovku hry, miestami výrazne zatlačili súpera, no do vyložených šancí sa nedostávali.

Chovanovi nenarobili prácu spoza pokutového územia strelami Koštrna ani Daniel, presnú mušku nemal na opačnom póle ihriska ani Kucka.

V nadstavenom čase kopal z dobrej pozície priamy kop Procházka, Chovan však jeho ranu vystihol. Derby tak skončilo bezgólovou remízou.

Fortuna liga – 11. kolo:

FC Spartak Trnava – ŠK Slovan Bratislava 0:0
ŽK: Procházka, Paur, Iván (mimo ihriska) – Kucka, Medveděv, Mustafič
Rozhodovali: Ziemba – Bednár, Jekkel
Diváci: 9047
SPARTAK: Takáč – Daniel, Koštrna, Štetina, S. Kóša, Mikovič – Savvidis – Procházka, Štefánik (57. Taiwo) -  Paur (88. Azevedo), Ristovski (76. Boateng). Tréner: Gašparík.
SLOVAN: Chovan – Medveděv, Kašija, Abena, Lovat – Kucka, Mustafič (90+. Agbo) – Čavrič (86. Šaponjič), Čakvetadze (90+. Čakvetadze), Zmrhal (70. Barseghjan) – Ramirez (70. Weiss ml.). Tréner: Weiss st.

Vladimír Weiss st., tréner Slovana: „Vo výbornej atmosfére, kde domáci aj naši fanúšikovia slušne povzbudzovali, sme videli dobrý futbal. Škoda, že bez gólov. Mali sme o jednu gólovu šancu viac. Zmrhal aj Čakvetadze by mali premieňať takéto tutovky, takisto domáci Ristovski mal po našom zaváhaní v obrane gólovú šancu. Mali sme dva – tri tréningy na oddych, po nešťastnom zápase v Jerevane bolo treba postaviť mužstvo na nohy. Preto som s bodom spokojný. Chceli sme tri, máme jeden, ale v Trnave je to dobrý výsledok. Mužstvo ukázalo lepšiu tvár, bojovalo. Vedeli sme, čo sme chceli hrať. Pripravovali sme sa, že Trnava pôjde s piatimi hráčmi vzadu, po zmene strán to zmenila na štyroch. Boli sme na to pripravení, dobre sme bránili, mali sme aj dve – tri sľubné možnosti. To je teraz náš problém, nie sme takí efektívni, ako by sme chceli byť. Zápas to bol ale dobrý, s bodom aj výkonom tímu som spokojný.“

Michal Gašparík, tréner Spartaka: „Chceli sme dnes tri body, máme jeden. Slovan ukázal svoju kvalitu, pretože nás nepustil do našej hry. Druhý polčas bol z našej strany oveľa lepší, ako prvý. Šancí veľa nebolo, väčšinou v takýchto veľkých zápasoch prevažujú defenzívy nad ofenzívou. Tak to bolo aj teraz, preto sa to skončilo 0:0. Slovan tam mal situácie aj po našich zaváhaniach. Snažili sme sa v druhom polčase vytvoriť tlak, len sme nemali dostatočnú kvalitu v ofenzíve, keďže proti nám bol kvalitný súper, dobre bránil, bojoval a behal. Ani terén nebol ideálny, nedokázali sme to pretaviť do väčších šancí. Bod musíme po zápase brať.“