Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Ako ušetriť na energiách? Dôležitú úlohu hrá tesnenie a servis okien

SERVIS - Dom a záhrada | 23.9.2022, 08.04, reklamný článok

Aj okná a dvere potrebujú starostlivosť, ich opravy však musia byť odborné, inak by mohli byť kontraproduktívne.

Ako ušetriť na energiách? Dôležitú úlohu hrá tesnenie a servis okien

 

Ako ušetriť pri rastúcich cenách energií? To je otázka, ktorú dnes rieši Európa a mnohé slovenské domácnosti. S nárastom cien bežný človek nič nespraví, môže však spraviť opatrenia, ktoré mu pomôžu znížiť spotrebu energií.


V tejto súvislosti je veľmi dôležité, aby okná a dvere mali kvalitné tesnenie. Môžete si obliecť svetre, nastaviť vykurovanie na nižšiu teplotu, neušetríte však, pokiaľ budete „vykurovať ulicu“.


Cez nedostatočne utesnená okná uniká veľké množstvo tepla, ktoré musíte potom za draho nahrádzať. A v konečnom efekte to zaplatíte vy.

 

 

Okná potrebujú starostlivosť

Čo s tým?  Doprajte vaším oknám revíziu a staroslivosť. Tak, ako každý iný technický produkt, aj okná (rovnako ako dvere) podliehajú viacerým nepriaznivým vplyvom, ako sú napr.: vysušenie či znehodnotenie tesnenia, dynamický tlak z prirodzených pohybov budov, termodynamický tlak či obyčajné starnutie.

 

Tieto nepriaznivé javy sa dajú podobne ako napr. pri autách efektívne rušiť správnou starostlivosťou.

 

 

Nesprávne tesnenie je kontraproduktívne

Okná preto treba z času na čas správne nastaviť, prípadne vyriešiť problém s ich tesnením. Avšak pozor, do okien musí ísť vhodné tesnenie.

 

V opačnom prípade môže byť snaha o opravu kontraproduktívna. V tomto smere sa oplatí obrátiť sa na odborníkov.


„Rôzne voľne dostupné tesnenia, ktoré nepatria do danej drážky, môžu okno poškodiť tým, že ho odtláčajú od pántov,“ upozorňuje Marek Sagan z trnavskej firmy Servis okna, ktorá má na trhu dlhoročné skúsenosti.


„Použitie správneho tesnenia je mimoriadne dôležité. Naši technici majú skúsenosti s opravou okien, vedia aké materiály a tesnenia použiť. Navyše, obhliadku robíme zdarma, čo je ďalšia výhoda pre našich klientov,“ pridáva Saganov kolega Marek Záhorák.

 

 

Nepúšťajte domov chlad a hluk

Servis okien a dverí je dôležitý. V prípade zanedbanej starostlivosti  dochádza k strate ich prirodzených dobrých vlastností pri termoizolácii a s tým prichádzame o nemalé finančné prostriedky, ktoré sme do okien investovali.


Okná potom prepúšťajú viac zvuku, chladu a v lete tepla. Ďalším nepriaznivým javom sú rôzne mechanické poruchy, ktoré narúšajú komfort pri ich užívaní. Väčšinou okná nedoliehajú, vŕzgajú alebo sa zle zatvárajú.

 

 

Nenechajte si poškodiť vlastné zdravie

Správne nastavené okno udržiava v miestnosti vhodnú vlhkosť vzduchu a teplotu. V prípade, že je vlhkosť veľmi vysoká, vytvára sa prostredie pre rozmnožovanie zárodkov plesní a mikroorganizmov, ktoré dokážu vyvolať alergie, astmu alebo infekcie dýchacích ciest.


Na druhej strane veľmi suchý vzduch spôsobuje vysušenie očí a slizníc, v niektorých prípadoch až dráždivé reakcie ako zahlienenie či bolesti hlavy a hrdla.

 

Veľmi nepríjemným javom je tzv. rosenie, keď vlhký vzduch vplyvom termodynamických procesov kondenzuje na okne a ostanú na ňom kvapky vody. To okrem zlej viditeľnosti núti užívateľa často umývať okná a priestor pod nimi.

 

Čo dosiahnete správnym servisom okien?

1)  Ušetríte za vykurovanie


2)  Predĺžite životnosť okien


3)  Šetríte vlastné zdravie


Domáca diagnostika

A ako vlastne zístíme, že okno nemá kvalitné tesnenie? Okrem pocitu, že vám popod okná prefukuje, skontrolujte aj tesnenie.

 

Malo by byť mäkké, pružné, nesmie sa prilepovať alebo dokonca primŕzať k rámu okna. V prípade, že je tesnenie v poriadku, odporúčajú ho odborníci z času na čas umyť a ošetriť revitalizačnými prípravkami.


V prípade, že máte záujem o odbornú pomoc s opravou, môžete kontaktovať spoločnosť Servis okna na telefónnom čísle 0850 850 250.

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2022 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda plug in hybrid
reklama