Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Komunita šachistov má v Cíferi pevné korene, ich turnaje lákajú široké okolie

ŠPORT - Ostatné športy | 26.9.2022, 14.30, reklamný článok

V Cíferi sa navnadili na blížiace sa hody, ktoré budú v obci na budúci týždeň, šachovým turnajom.

Komunita šachistov má v Cíferi pevné korene, ich turnaje lákajú široké okolie

Riaditeľ turnaja Miloš Šarmír sa do súťažných zápasov pre organizátorske povinnosti nezapojil, šach však hrá pravidelne už takmer 45 rokov.

 

Otvorené Majstrovstvá Trnavského kraja v rapid šachu v Cíferi vyhral Gábor Farkaš z Gabčíkova. V konkurencii 66 účastníkov zvíťazil pred Aloisom Lančom z trnavskej Lokomotívy. Tretí sa umiestnil Anton Marko z Topoľčianskeho šachového klubu.


V nedeľu sa v kultúrnom dome v Cíferi hralo v skrátenom tempe deväť kôl, o prvenstve sa rozhodovalo až v záverečných súbojoch, kde mal stále Lanč šancu na víťazstvo. 


Farkaš si ale svoje prvenstvo udržal a následne si prevzal ocenenie z rúk starostu Cífera Maroša Sagana a kandidáta na predsedu Trnavského samosprávneho kraja Martina Červenku, ktorý zároveň stojí na čele združenia zaPOIsa.


Ide o platformu, ktorá podporuje aktivity komunít v regióne a snaží sa prispievať k aktívnemu životu v kraji. I preto osobne podporil toto podujatie.

 

Spoločná fotografia z oceňovania. Zľava Maroš Sagan, Miloš Šarmír, Martin Červenka, víťaz Gábor Farkaš a predseda cíferského klubu Ivan Zelenský. 

 


„Vážim si pozvanie organizátorov. Teším sa, že som si mohol oživiť spomienky z vysokej školy, kde som šach hrával so spolužiakmi,“ povedal Červenka, ktorý má k športu všeobecne blízky vzťah.


Donedávna aktívne hrával futbal, dnes nastupuje v tíme výberu starostov. Cez víkend sa dokonca s ďalšími šiestimi kolegami starostami zo Združenia miest a obcí aktívne zúčastnili štafetovým spôsobom na ultramaratóne Štefánikov trail.

 

 


Prišli šachisti z celého kraja aj Moravy

Majstrovstvá Trnavského kraja v rapid šachu, ktoré boli aj akýmsi otváracím podujatím hodov, ktoré sa v obci uskutočnia cez najblžší víkend, organizoval Šachový klub Cífer.


Popri domácich šachistoch podujatie prilákalo milovníkov tejto kráľovskej hry od Komárna až po Moravu.


Cíferský klub má približne tridsaťčlennú základňu, nie každému však časové možnosti dovolili sa na podujatí zúčastniť a mnohí z členov podujatie organizovali. 

 

Šachové partie si vyžadujú veľké sústredenie.

 


V najbližšom období plánujú nábor na obecnej základnej škole, kde chcú vytvoriť šachový krúžok pre prvý stupeň. Starších záujemcov pozývajú na pravidelné piatkové tréningy. 


Nový ročník druhej šachovej ligy odštartujú Cíferčania 8. októbra o 10:00 v Modranke, o úvodné body sa bude bojovať na šachovniciach v hasičskej zbrojnici.


V súťaži Cíferčanom okrem Modranky konkurujú ešte aj Lokomotíva Trnava, Piešťany, Osuské, Slovan Bratislava D, Senec, Modra, Pezinok, Krasňany, Dunajská Streda B a Doprastav B.


„V poslednom ročníku sme skončili tretí, v novej sezóne by sme chceli byť opäť v popredí,“ vraví člen výboru cíferského klubu Miloš Šarmír, ktorý bol riaditeľom nedeľného turnaja.

 

Šach je o taktike a premyslených ťahoch. 

 


Silná cíferská komunita

Aké má rady pre začínajúcich šachistov? „Podstatný je talentpamäť, ktorá sa pri šachu cibrí. Veľmi dôležitá je vytrvalosť, pretože treba vytrvať, aj keď sa práve nedarí. A tiež nesmie šachistovi chýbať pracovitosť. Na partie sa treba pripravovať. Veľmajster Lajos Portisch hovoril, že denne pracuje so šachom šesť až osem hodín. Nepatril k veľkým talentom, ale vypracoval sa svojho času až na svetovú špičku,“ doplnil Šarmír, ktorý sa venuje šachu už takmer 45 rokov.


V najväčšej obci Trnavského kraja má tento šport zapustené silné korene, o čom svedčí aj skutočnosť, že ho hrajú všetky generácie. Najmladší člen klubu má 9 rokov, najstarší 75


„Šachová komunita v Cíferi je stabilným pilierom spoločenského života v obci. Šachisti sú premýšľajúci ľudia, pôsobia aj v obecnom zastupiteľstve, bývajú aktívni pri rôznych podujatiach. Náš šachový klub je významný aj v rámci regiónu, tešíme sa, že funguje pre dospelých aj mládež a dáva možnosť im realizovať sa,“ poznamenal starosta Cífera Maroš Sagan.


 

Majstrovstvá Trnavského kraja v rapid šachu v Cíferi -  výsledky

Absolútne poradie:
1. Gábor Farkaš (MŠK Gabčíkovo) 7 a pol bodu
2. Alois Lanč (Lokomotíva Trnava) 7 bodov
3. Anton Marko (Topoľčiansky šachový klub) 7 bodov

 

Najlepšia žena:
Mária Kovariková (SC Komárno) – 5 a pol bodu

 

Najlepší junior:
Oleksadr Yershov (Lokomotíva Trnava) – 5 bodov

 

Najlepší Cíferčan:
Ivan Bohunický – 4 a pol bodu

 

Najlepší do ratingu 2000:
Miroslav Mandák (SV Krasňany) – 6 a pol bodu

 

Najlepší do ratingu 1800:
Tomáš Harvan (Šachy Reinter) – 6 bodov

 

Najlepší do ratingu 1600:
Oleksadr Yershov (Lokomotíva Trnava) – 5 bodov

 

 

---

Inzercia

Objednávateľ: Martin Červenka, Ratkovce
Dodávateľ: Konge, s.r.o, Zdenky Schelingovej 9431/4, 917 01 Trnava, IČO: 52859045

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2022 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda plug in hybrid
reklama