Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Rušňovodičov je nedostatok, dopravná priemyslovka má plán ako pomôcť

AKTUALITY - Trnava | 27.9.2022, 13.36, prispievatelia

Zamestnávatelia z dopravy prezentovali trnavským študentom perspektívne zamestnania na podujatí Študuj dopravu.

Rušňovodičov je nedostatok, dopravná priemyslovka má plán ako pomôcť

Budúcich železničiarov, ale nielen tých, vzdeláva SPŠD v Trnave. Foto: Pavol Machovič

reklama

 

Pritiahnuť mladých ľudí k štúdiu dopravných odborov na stredných odborných a vysokých školách a absolventom ponúknuť stabilné uplatnenie bolo cieľom podujatia Študuj dopravu, ktoré sa dnes konalo v priestoroch Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave.

 

Ministerstvu dopravy sa na jednom mieste podarilo sústrediť ponuku 16 vystavovateľov, ktorými boli školy a zamestnávatelia z oblasti železničnej a cestnej dopravy.

 

Súčasťou sprievodného programu pre žiakov a študentov boli napríklad ukážky riadenia rušňa prostredníctvom vlakového trenažéra, diagnostika vozidiel, ale aj dopravné simulátory vrátane simulátora nárazu vozidla

Trnava - Planuj mesto
reklama

 

„Železničiari nám starnú, odchádzajú do dôchodku a chýba nám veľa ľudí. Toto je príležitosť získať čo najviac mladých ľudí pre zamestnanie v oblasti dopravy,“ povedal o putovnej akcii štátny tajomník ministerstva dopravy Jaroslav Kmeť.

 

Mladí ľudia sa podľa neho často nevedia rozhodnúť o svojej budúcnosti a potrebujú dobrú radu alebo viac informácií. Podľa Kmeťa na železniciach stále pretrváva nedostatok rušňovodičov, ale aj výpravcov.

 

Medzi zamestnávateľmi, ktorí ponúkali perspektívne uplatnenie, nechýbali Železnice SR.

 

Medzi vystavovateľmi boli aj Železnice Slovenskej republiky a Železničná spoločnosť Slovensko, ktorá má takmer 5700 zamestnancov, eviduje však aj 225 neobsadených pozícií, medzi nimi aj profesiu rušňovodičov.

 

Tých pomáha pripravovať aj Stredná priemyselná škola dopravná v Trnave v študijnom odbore elektrotechnika v doprave a telekomunikáciách.

 

Škola podľa jej riaditeľa Petra Papíka spolupracuje aj so Železničnou spoločnosťou Slovensko.

 

„Spoločnosť zaviedla pre našich študentov štipendijný program a teraz riešime vytvorenie skupiny v 3. a 4. ročníku, ktorá by sa už priamo pripravovala na prácu rušňovodiča. To by umožnilo skrátiť následný kurz pre rušňovodičov, ktorý musia povinne absolvovať,“ povedal riaditeľ Papík.

 

Študuj v doprave zorganizovalo Ministerstvo dopravy a výstavby SR v spolupráci so strednými dopravnými školami, Žilinskou univerzitou, rezortnými aj regionálnymi zamestnávateľmi.

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2023 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda Tanex
reklama