Spartak postúpil v pohári, v Trenčianskych Stankovciach spravil rýchly proces

ŠPORT - Futbal - Spartak | 28.9.2022, 18.04, Ján Král

Hetrikom sa v zápase blysol Taiwo, ktorý sa v závere zápasu zranil.

Spartak postúpil v pohári, v Trenčianskych Stankovciach spravil rýchly proces

Taiwo strelil hetrik za sedem minút. Foto: Lukáš Grinaj

Spartak Trnava s prehľadom vyhral v dohrávke tretieho kola Slovnaft Cup-u na pôde Trenčianskych Stankoviec 6:0 a vybojoval si postup do ďalších pohárových bojov. Súpera v ďalšom kole spoznajú červeno-čierni po pondelkovom losovaní.

Andeli v podstate vybavili zápas s účastníkom piatej ligy severozápad za 25 minút, počas ktorých strelili súperovi päť gólov.

Trnavčania nastúpili v rozostavení 3-5-2, v základnej zostave dostal možnosť v strede poľa Karhan pred Procházkom, inak poslal na ihrisko Michal Gašparík to najlepšie čo mal k dispozícii.

Ristovski, Takáč a Ujlaky dostali voľno po reprezentačných zrazoch, Bukata, Paur, Mikovič, Bolaji a Tumma chýbali pre zranenie.

Andeli sa do súpera zakusli, úvodné tri šance ešte gólom neskončil, v 11. minúte ale už Štefánik najlepšie zareagoval v šestnástke, bol pri lopte skôr ako brankár, ktorého obišiel a z uhla trafil do siete.

Potom prišli silné momenty Taiwa. V rozmedzí od 17. do 24. minúty dosiahol hetrik. Chvíľu na to pridal svoj druhý gól v stretnutí Štefánik. Nigérijčan odohral celý zápas, v jeho závere však pocítil svalové problémy.

V trnavskom klube veria, že nepôjde o nič vážne, čo by mu skomplikovalo štart v nedeľu na pôde Zlatých Moraviec.

Šancu v základnej zostave dostal Patrick Karhan. Tréner Gašparík to vysvetlil tým, že hráč sa mu pozdával v tréningovom procese a chcel ho vidieť v zostave medzi hráčmi tradičnej základnej jedenástky. Foto: Lukáš Grinaj

Spartakovci si potom mohli dovoliť zvoľniť tempo a cez polčas frontálne prestriedať. Tréneri stiahli  opory tímu Štetinu, Savvidisa, Daniela i Štefánika, na hraciu plochu sa dostali Iván, Procházka, Oseni a premiérovo aj Ali Baba, ktorého červeno-čierni získali v posledný deň prestupového obdobia a doposiaľ nastupoval iba za lídra tretej ligy z Malženíc.

V 67. minúte zavŕšil poltucet v sieti Trenčianskych Stankoviec Boateng, ktorý premenil penaltu nariadenú potom, čo ho fauloval Kleščík.

Domáci sa sympaticky snažili aspoň o čestný úspech, veľkú šancu mal v 77. minúte Tomík, Vantruba však proti jeho zakončeniu zblízka vytiahol dva skvelé zákroky.

Ešte viac to na štadióne zahučalo po priamom kope a hlavičke Kleščíka do brvna. Krátko na to neuspeli vo výborných pozíciách ani Ďuráči a Čibík a po nich neprekonal Vantrubu ani Repa.

Niektorí diváci sledovali zápas zo striech okolitých domov. Foto: Lukáš Grinaj

Slovnaft Cup – 3. kolo

Trenčianske Stankovce – Spartak Trnava 0:6 (0:5)
Góly: 11. a 25. Štefánik, 17., 19. a 24. Taiwo, 67. Boateng (pen)
ŽK: Daňovský, Kleščík
Rozhodovali: Kišš – Mokrý, Uram
Diváci: 1200
TREN. STANKOVCE: Zemanovič – Komorovský, Nosek, Kleščík, Čibík – Korol (46. Tomík), Daňovský (68. Behan), Ďuráči, T. Svatík (90. Mach), Repa (90. M. Svatík) – Vaško (46. Prekop). Tréner: M. Ježík.
SPARTAK: Vantruba – Koštrna, Štetina (46. Iván), S. Kóša – Savvidis (46. Procházka) – Daniel (46. Ali Baba), Štefánik (46. Oseni), P. Karhan, Azevedo – Boateng, Taiwo. Tréner: Gašparík.

Michal Gašparík, tréner Spartaka: „Poučili sme sa po zápase v Boleráze, zápas sme začali prakticky  s hráčmi základnej zostavy. Tí si s tým ľahko poradili, po polčase sme viedli 5:0. A naopak, keď sme prestriedali, kvalita bola oveľa nižšia a pridali sme už len jeden gól. Trochu ma prekvapil súper, že proti nám chcel hrať otvorenú partiu. Ide o odchovancov Trenčína, takže sú na to zvyknutí, ale čakal som, že trochu s defenzívnejšou taktikou nastúpia. Podarilo sa nám pomerne ľahko dávať góly a potom sa už zápas iba dohrával. Takto si to ako tréner predstavujem, je to fajn, keď jednoznačne vyhrávate. Prišlo 1200 ľudí, užili si zápas. Ligista by si s tým mal ľahko poradiť a potom sú všetci spokojní.“

Martin Ježík, tréner Trenčianskych Stankoviec: „Keď v 25. minúte bolo 0:5, nevyzeralo to dobre, na mužstve bola cítiť nervozita. Chceli sme si tento zápas užiť, napokon sa vývoj pre nás v druhom polčase, keď súper prestriedal, zlepšil. Škoda, že sme nedali gól. Takýto zápas sa robí kvôli ľuďom, aby prišli. V tomto smere som spokojný.“

Futbalový sviatok pre obec pri Trenčíne

Stretnutie prilákalo viacero známych futbalových tvárí. Bol medzi nimi aj Miroslav Mičega, ktorý v úvode deväťdesiatych rokov strieľal góly za Spartak Trnava.

„Na trnavské prostredie rád spomínam, Spartak na diaľku stále sledujem. Naposledy som viedol Vsetín, teraz som bez trénerského miesta. Vrátil som sa domov, ale rád by som v budúcnosti pôsobil v Českej republike,“ povedal Mičega.

Miroslav Mičega. Foto: Ján Král

Ešte pred stretnutím pogratulovali k šesťdesiatinám sponzorovi klubu Dušanovi Pevnému. Prevzal si „zlatú loptu“ a ďalšie dary, ruku prišiel okrem domácich činovníkov podať aj kapitán Spartaka Kristián Koštrna.

Na duel sa prišlo pozrieť podľa oficiálneho údaju 1200 platiacich divákov, z toho zhruba stovka z Trnavy. Pre ilustráciu, zisk zo vstupného, ktoré stálo 7 eur, nestačil ani na pokrytie nákladov súvisiacich so zápasom.

Inštalácia dvoch tribún špeciálne na tento duel, totiž navýšila položku výdavkov na  približne 10-tisíc eur. A to ešte zhruba stovka organizátorov pomáhala zabezpečiť zápas dobrovoľnícky.

Domáci však boli spokojní, duel mal pre obec a propagáciu športu na vidieku nezanedbateľný význam. Zápas poňali ako športovú oslavu.

Špeciálne na zápas postavili v Trenčianskych Stankovciach dve provizórne tribúny. Foto: Ján Král

V klube, inak, robia futbal na solídnej úrovni, v mládežníckej sekcii majú prípravku, žiakov, dorastencov a okrem A-tímu v piatej krajskej lige majú i mužské béčko v oblastnej súťaži.

Futbalový areál leží na okraji obce, nachádzajú sa v ňom dve menšie ihriská s umelým povrchom.

V minulej sezóne si áčko Trenčianskych Stankoviec vybojovalo postup do novovzniknutej súťaže, ktorá po reorganizácii nesie názov 4. liga, z ekonomických dôvodov a pre geografickú blízkosť súperov v piatej lige sa rozhodli v klube pre zotrvanie v nižšej súťaži.