Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

VIDEO: Na Štadióne Antona Malatinského menia trávnik

ŠPORT - Futbal - Spartak | 29.9.2022, 14.26, Ján Král

Trávnik bude opäť k dispozícii na ligový zápas 11. novembra.

VIDEO: Na Štadióne Antona Malatinského menia trávnik

Na futbalovom štadióne v Trnave menia trávnik. Foto (7x): Ján Král

3XP iontové nápoje
reklama

 

Vo futbalovej časti City Areny vládne v týchto dňoch pracovný ruch. Na Štadióne Antona Malatinského prebieha výmena trávnika.

 

Pôvodný odfrézujú zhruba do štyroch centimetrov, odvezú a vysejú nový. Spartak odohrá na obnovenej ploche prvý zápas 11. novembra proti Skalici.


K výmene trávnika pristúpili v trnavskom futbalovom stánku takmer po troch rokoch. Nemal už dostatočnú pevnosť a viditeľne na ňom boli fľaky inej farby. Tie spôsobil druh trávy s názvom lipnica lúčna, ktorá sa na ploche rozmnožila.

reklama


"Hybridný systém trávnika v takom prípade prestáva fungovať, pretože korene lipnice lúčnej majú iba jeden až dva centimetre. Pri sklze hráča, prichádza k vylupnutiu trávy, čomu nezabráni ani hybridný systém. Za normálnych okolností sa živý koreň trávy zapletie do umelého vlákna a ťažko sa vyvracia," hovorí športovo-technický riaditeľ City Areny Branislav Kriška. 


Problém vytvárala tiež plsť. "Pri kosení trávy sa nepozberá pokosená tráva na sto percent a vzniká tzv. plsť, ktorá vytvára podmienky pre plesne alebo hubové ochorenia. Po dvoch rokoch bolo treba vrchnú vrstvu sfrézovať, na budúci rok by už trávnik nebol v dobrom stave. Vďaka predstavenstvu City Areny sa našli zdroje, za čo ďakujeme," pokračoval.

 


Na štadióne tento týždeň dokončia frézovane, následne doplnia pieskový substrát s malým množstvom černozeme.

 

"Umelohmotný vlas hybridného trávnika bude trčať asi centimeter a do toho sa vyseje tráva, ktorú budeme v sezóne kosiť na tri a pol centimetra."


Trnavský trávnik bude z odrody Mätonoh pôvodom z Nového Zélandu. "Ide o jednu z najčistejších tráv, nánosy a burina sú minimálne, garantujú do troch percent. K jej vlastnostiam patrí, že veľmi rýchlo vzklíči a rastie."

 

Trávnik frézujú približne do hĺbky štyroch centimetrov.

 


Práce vykonáva súkromná firma v súčinnosti s trnavskými trávnikármi Patrikom Kováčom a Róbertom Horešom. 


"Predpokladáme, že za mesiac až šesť týždňov by sa na ploche dalo hrať. Ak bude dobré počasie, príde babie leto, nebudeme musieť ani vykurovať trávnik. Hybrid nám pomôže v tom, že sa bude dať hrať, aj keby bol koreňový systém slabší. Ak nenastanú prízemné mrazy, bude ihrisko za mesiac už v kondícii, aby sa dalo použiť," vraví Patrik Kováč.


"Pre rast trávnika by bolo ideálne, ak by bolo okolo 15 - 20 stupňov. Trochu nám robí vrásky tienenie na štadióne, pretože veľkú časť dňa už je približne tretina plochy v tieni. To nás bude trochu limitovať, ak sa však bude dať, budeme na plochu svietiť so špeciálnymi lampami."

 

Na udržanie vyššej teploty pri zemi plánujú použiť aj plachtu na prikrytie plochy, čím podporia klíčenie.

 

Vľavo už vyčesané vlákno hybridu, v strede čerstvo odfrézovaná časť trávy, vpravo pôvodný trávnik.

 


Spartak má tento kalendárny rok odohrať ešte dva domáce ligové zápasy. Prekladať si však musí len jeden. Duel 16. kola s Michalovcami má v pláne na štátny sviatok 17. novembra.

 

Premiéra na novom trávniku bude so Skalicou už spomínaného 11. novembra.

 

Vlákna hybridného trávnika.

 

Patrik Kováč a Róbert Horejš pomáhajú dočisťovať plochu po fréze.

 

Starý trávnik odvážajú do kompostárne.

 

Pohľad na zmenený trávnik.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2022 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda plug in hybrid
reklama