Trnavské rybníky
reklama

Voliť bude možné 29. októbra len v obci svojho trvalého pobytu

AKTUALITY - Voľby | 5.10.2022, 09.46, prispievatelia

Voliči v izolácii alebo karanténe z dôvodu ochorenia Covid-19 budú môcť požiadať o hlasovanie do špeciálnej volebnej schránky.

Voliť bude možné 29. októbra len v obci svojho trvalého pobytu

Ilustračné foto: trnavskyhlas.sk

reklama

 

Spojené voľby do orgánov samosprávy obcí a do orgánov samosprávnych krajov, ktoré sa budú konať v sobotu 29. októbra, sú špecifické v tom, že volič môže voliť len v obci svojho trvalého pobytu.

 

Ako informuje v tlačovej správe tlačový odbor ministerstva vnútra, volič hlasuje vo volebnom okrsku, v ktorého zozname voličov je zapísaný.

 

Nie je teda možné požiadať o hlasovací preukaz, ktorý by umožňoval hlasovať v ľubovoľnej volebnej miestnosti mimo trvalého pobytu.

Trnava - Kamenáč
reklama

 

V spojených regionálnych voľbách, na rozdiel od parlamentných či prezidentských, môžu hlasovať okrem občanov Slovenskej republiky aj cudzinci s trvalým pobytom na Slovensku.

 

Podmienkou účasti je dovŕšenie veku 18 rokov najneskôr v deň konania volieb, teda v sobotu 29. októbra.

 

Doma bude možné hlasovať do prenosnej alebo do špeciálnej volebnej schránky, ktorá je určená pre voličov, korí sa nemôžu dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä zdravotných dôvodov.

 

O hlasovanie do špeciálnej volebnej schránky budú môcť požiadať voliči v izolácii alebo karanténe z dôvodu ochorenia Covid-19.

 

Prekážkou práva voliť je zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodu ochrany verejného zdravia v iných prípadoch ako COVID-19.

 

Voliť sa bude vo všetkých obciach v 6 010 okrskoch. Krajské voľby sa vykonajú v 2 926 obciach Slovenskej republiky. Komunálne voľby sa vykonajú v 2 921 obciach, neuskutočnia sa v piatich obciach, a to z dôvodu nepodania kandidátnych listín ani pre voľby do obecného zastupiteľstva, ani pre voľby starostu obce.

 

Počet voličov zapísaných v zoznamoch voličov bude známy až zo zápisnice o výsledku volieb. V nateraz posledných komunálnych voľbách v roku 2018 bolo zapísaných v zoznamoch voličov 4 494 400 voličov.

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda 30 rokov
reklama
Cisárky Sereď
reklama