Štefánikov gól a domáci vlastenec. Spartak získal v Banskej Bystrici tri body

ŠPORT - Futbal - Spartak | 8.10.2022, 21.33, Ján Král

Andeli súpera pustili do minima futbalového, sami mohli rozhodnúť o víťazstve ešte skôr.

Štefánikov gól a domáci vlastenec. Spartak získal v Banskej Bystrici tri body

Pri lopte autor prvého gólu Samuel Štefánik. Foto: Lukáš Grinaj

Tréner Spartaka Gašparík na zápas v Banskej Bystrici ešte stále nemali k dispozícii zranených Bukatu, Paura, Tummu či Bolajiho.

Pre zápas zvolil rozostavenie 4-1-4-1, na hrote bol Ristovski, Taiwo tentoraz hral z ľavého krídla.

A práve z tohto miesta sa zrodila najdôležitejšia akcia, keď Taiwo posunul loptu do pohybu Štefánikovi, ten si ju naviedol do palebnej pozície a krížnou strelou po zemi spoza šestnástky prekonal brankára Hrušku.

Trnavčania mali v prvom polčase viacero gólových šancí, už v úvode mohol skórovať zblízka po skrumáži Štetina, Daniel neskôr neuspel ľavačkou a Savvidisov ďalekonosný pokus zlikvidoval gólman domácich.

Neujali sa ani zakončenia Ristovskeho a Procházku. Domáci pohrozili len Faškom po rýchlej kontre. Rovnaký hráč neuspel ani po zmene strán, keď po centrovanej lopte z desať metrov netrafil bránku.

To bolo zo strany Dukly všetko, andeli mali inak zápas pod kontrolou, zahodili však veľké šance, najmä keď po akcii Savvidisa s Mikovičom nedokázali dostať loptu do siete Procházka, Ristovski ani vzápätí Daniel.

Spartak poistil svoje víťazstvo napokon v 88. minúte. Procházkov priamy kop si do vlastnej siete nešťastne nahlavičkoval domáci stopér Mayounga.

Trnava tak vyhrala pod Urpínom, kam merala cestu aj početná skupina trnavských fanúšikov, zaslúžene 2:0.

Pre ilustráciu, pomer striel v stretnutí bol 25:7 v prospech Spartaka, z toho na bránku 7:2.

Fortuna liga – 13. kolo:

Dukla Banská Bystrica – FC Spartak Trnava 0:2 (0:1)
Góly: 42. Štefánik, 88. Mayounga
ŽK: Migaľa - Savvidis
Rozhodovali: Smolák – Zemko, Kuba
Diváci: 2453
DUKLA: Hruška – Migaľa, Uhrinčať, Willwéber, Záhumenský – Ľupták, Richtárech (57. Franko) – A. Slávik (73. Mayounga), Faško, Rymarenko  (57. Depetris) – Polievka. Tréner: Ščasný.
SPARTAK: Takáč – Koštrna, Štetina, S. Kóša, Mikovič – Savvidis – Daniel (90. Ujlaky), Procházka (90. P. Karhan), Štefánik (81. Čurma), Taiwo (68. Azevedo) – Ristovski. Tréner: Gašparík.

Michal Gašparík (Trnava): „Zo začiatku zápasu sme sa vedeli dostať pred šestnástku súpera, ale nešlo nám zakončenie a pričasto sme mierili nad bránku. Až prišla Štefánikova strela, ktorá skončila v sieti, čo nám pomohlo. V druhom polčase sme chceli byť aktívni a dať druhý gól. Zbytočne dlho sme nechali duel otvorený, z takých šancí ako sme mali, by mal padnúť druhý gól. Zápas by bol potom oveľa ľahší, takto bola Banská Bystrica stále v hre a nakoniec tam aj mali nejaké dve príležitosti, ktoré išli vedľa bránky. Zlomil to vlastný gól a potom už sa dohrávalo.“

Michal Ščasný (Dukla): „Odohrali sme ťažký zápas proti jednému z najlepších mužstiev v lige, ktoré má výbornú defenzívu. Z našej strany bol prvý polčas veľmi slabý najmä smerom do ofenzívy, kde sme mali ľahké straty. Okrem jednej strely sme si nevytvorili vôbec nič. V druhom dejstve sme prešli na troch obrancov a systém 3-4-3 a obraz hry sa zmenil. Samozrejme, Spartaku to vyhovovuje, majú výbornú defenzívu a brejkových hráčov, tak sa stiahli. Opticky to vyzeralo, že sme mali prevahu a nejaké dve – tri náznaky šancí. Keď chceme byť úspešní proti Trnave, tak ich musíme premeniť, takto to bolo zaslúžené víťazstvo a my sa musíme pripraviť na ďalší duel, ktorý bude pre nás veľmi dôležitý.“