Futbalová glosa: V Špačinciach to bol heroický výkon

Futbalista Hrnčiaroviec Peter Vozár sa drží hesla, že šport aj život treba brať s nadhľadom. V tom duchu píše aj svoje glosy.

Futbalová glosa: V Špačinciach to bol heroický výkon

Prvý gól Hrnčiaroviec strelil Andrej Kvetan. Archívne foto: Ján Král

Tentoraz písal o zápase Špačince - Hrnčiarovce 2:3.

Milí priatelia,
Ak si nejaký zápas zaslúži samostatnú glosu, tak je to potom duel v Špačincoch.

Stretnutie tretieho s druhým znieslo aj tie najprísnejšie lokálne kritériá. Tvrdé ihrisko, vekový priemer 35+, jasne profilovaný rozhodca.

Od úvodu začali domáci tlakom, my sme sa chvíľu hľadali a súpera púšťali len do pološancí, ktoré hasila naša obrana, či Majko.

Na tvrdom teréne lopta odskokom trochu robila problémy, prevahu od úvodu získali domáci zadáci, ktorí nátlakovou hrou neumožnili hrnčiarovským virtuózom rozvinúť súvislejšie akcie.

Platonickú prevahu zužitkoval do vedúceho gólu domácich najnebezpečnejší muž na ihisku, hlavný arbiter, ktorý rutinérsky pískol ruku v našej šestnástke.

Stačilo že zakričali traja diváci, dvaja hráči, čo na tom, že to bolo v závare a od brucha nášho hráča.

Toto sú momenty, ktoré človek s takými skúsenosťami jednoznačne premieňa. Na penaltu.

Kopol ju však musel najlepší strelec domácich Izakovič a do opačného rohu prudkou strelou nedal Majkovi šancu. 17. minúta - 1:0.

Práve v priebehu, kedy sme sa hrou vyrovnávali domácim, sme inkasovali. Jeden zo zlomových momentov, oklepali sme sa však veľmi rýchle, aspoň sa nám ujasnilo, že nehráme iba proti jedenástim a postupne sme začali viac a viac využívať naše najsilnejšie zbrane, behavé krídla.

To nám obyčajne stačí na slabšie mužstvá, proti ambicióznym Špačinciam, však museli pomáhať aj kraje obrany.

Najmä Queto po pravej strane dopĺňal priestor za Dudkom, aktívne pomáhal pri udržaní útočného pásma a výkon korunoval zaslúženým gólom na 1:1.

Center, pretiahnutá lopta, Dudko dobehol pri čiare, posunul Sedlovi, kapitáno spätnou prihrávkou našiel na hranici šestnástky Queta a po špicáku zostali dve možnosti.

Že buď mu lopta zostane napichnutá na kopačke, alebo domáci gólman bez šance.

Bé bolo správne.

30. minúta, Andrej Kvetan 1:1.

O tri minúty opäť trpezlivé zakombinovanie na polovici súpera, spätná Dudkova prihrávka na Queta, ten mäkkým centrom našiel na zadnej tyči hlavičkujúceho Mirka Bé, ktorý loptu sklepol Sedlovi pred úplne odkrytú bránu.

Kapitáno sa trochu začudoval, že či bude platiť aj taký ľahký gól, ale loptu pre istotu poslal s prehľadom do siete.

A nás do vedenia.

33. minúta, Sedlický - 1:2.

Zápas mal všetky potrebné grády, v 40.minúte musel zasahovať po priamom kope z hranice 16 metrov Majko.

Polčas.

Najsamvácnajdôležitejšia vec bola hneď od úvodu druhého dejstva nespraviť fatálnu chybu, ktorá by dala šancu domácim hráčom, či hlavnému, potrestať ju.

Hru sme preto viac držali v strede poľa, kde síce sporné verdikty v prospech domácich rezultovali iba do priamych kopov, nemusím písať pre ktorú stranu, ale prípadné nebezpečenstvo sme obetavo eliminovali, prípadne zakončenie domácich mierilo tesne vedľa.

Párkrát bolo v našej šestnástke teda riadne hot, ako sa hovorí v Ľubietovej.

V 60. minúte opäť po priamom kope, kedy Kosťo dokázal v behu chrbtom faulovať atakujúceho hráča za sebou, z priameho kopu po prudkej hlavičke zazvonilo naše brvno, lopta sa odrazila pol metra pred čiaru, z následnej motanice sme ju však upratali do bezpečia.

Postupom zápasu Špačinčania vrhali viac a viac síl do útokov, nám sa viac a viac otvárali krídelné priestory, domáci tiež vypli stred zálohy, čo bola voda na mlyn najmä pre Sedla.

Ten po Paťkolóvom rohovom kope taktiež prudkou hlavičkou rozozvučal vrchnú konštrukciu brány domácich.

Otvorené kraje domácich vyzývali našich bežcov do rýchlych kontier, lenže Dudko aj s Paťkolóm majú aj v druhom polčase toľko sily, že mäkké centre dokážu prekopnúť až k autovej čiare, čím si zvyšujú kyslíkový fond, ale z hľadiska efektivity pre nás, to veľa zmyslu nemá.

Mnoho sľubne vyzerajúcich akcií bolo tiež stopnutých už v zárodku zaujímavými ofsajdmi.

V 65. minúte si Paťkoló hodil loptu do behu 2 metre pred obrancom, na 30 metroch ho nechal za sebou o tri, miesto ťahu na bránu však zvolil nepresnú prihrávku.

O tri minúty neskôr z dobrej pozície po Dudkovej hĺbkovej prihrávke mu krížnu strelu vyrazil Púchly, o dve minúty sme po peknej útočnej akcii ani na dvakrát z dobrej šance nedokázali prekonať spomenutého gólmana domácich.

Iniciatívy sa opäť chopili domáci zadáci, zasahovať musel Majko po čistom ofsajde pred nikým nebráneným Chudým.

Zápas sa opäť prelial na opačnú stranu a po opakovanom rohovom kope sa dostal na druhý pokus k strele Paťkoló a tentokrát bol prudkou ranou z hranice šestnástky úspešný.

75. minúta, Palkovič - 1:3.

Tento stav už mohol byť dávnejšie, najmä po rýchlej kontre, kedy Sedlo z vlastnej polovice vyviezol loptu, po stranách sa mu rozbehli Paťkoló s Dudkom, oproti nim iba jeden brániaci hráč.

Sľubnú akciu však zastavila na polovici hostí zástavka čiarovej rozhodkyne.

Nedáš, dostaneš.

Domáci viac-menej zanechali medzihru, nakopnutými loptami hľadali medzery v našom obrannom vale, z čoho rezultovalo pár nebezpečných situácií.

Skulinu našli až po ďaľšom zaujímavom priamom kope, kedy sa po hlavičke domácich lopta od žrde odrazila k dobiehajúcemu Izakovičovi.

84. minúta a zas nervák - 2:3.

Ten mohol ukončiť Sedlo, ktorý si však loptu v samostatnom úniku príliš predkopol a v súboji s vybehnuvším Púchlym ju, ako je jeho zvykom, nepretlačil.

V závere sme až v 90. minúte využili iba jedno taktické striedanie, trénerko poslal na ihrisko rozum, hádam som nesklamal.

Dostal som dve lopty a ani jednu nepokazil. 100-percentná úspešnosť, dúfam, že bol spokojný.

Po naozaj heroickom výkone sme nakoniec boli spokojní všetci. Pochváliť som sa nezabudol a chlapcom za predvedených 90 minút ďakujeme.