Trnavské rybníky
reklama

Oprava pamiatky spojila ľudí

AKTUALITY - Región | 21.9.2011, 11.56, Darina Kvetanová

CÍFER/PÁC – Románsky Kostol svätých Petra a Pavla z prvej polovice 13. storočia ožíva vďaka miestnym ľuďom a občianskemu združeniu Pác – renovácia historických pamiatok.

Oprava pamiatky spojila ľudí

Na kostol sú ľudia hrdí, do jeho opravy inestujú vlastné peniaze a sily. Foto: Michal Hlavatovič

Cukrovar
reklama

To vzniklo v roku 2008 s cieľom opraviť kostol, jeho areál a zvonicu v Páci. „Zaregistrovali a vyhlásili sme zbierku, oslovili sponzorov, aby nám prispeli, dvomi percentami z dane nás podporovali aj miestni občania a prispel aj obecný úrad,“ hovorí predseda OZ Marek Lukovič. Za nazbierané peniaze rozbehli v marci tohto roku rekonštrukciu. Opravujú strechu na kostole, odvlhčili steny, staticky ukotvili vežu kostola a začali s opravou múra, ktorý historickú pamiatku obkolesuje. „Narušili ho totiž korene stromov, ktoré do jeho okolia nasadili pri poslednej renovácii v roku 1899. Opravu nutne potrebuje aj rozhranie veže a lode kostola. Vytvára sa medzi nimi puklina, statik skonštatoval, že veža sa preto nakláňa a mohla by spadnúť,“ objasňuje ďalej Lukovič.
Do opráv zatiaľ združenie investovalo približne 80-tisíc eur. Srdcom počinu sú samotní občania Páca a Cífera. Každý z nich prispeje k dobrej myšlienke, ako sa dá. Niektorí finančne, iní dobrovoľnou prácou, ďalší občerstvením pre brigádnikov. Tých v pomocných stavebných prácach manažuje Július Repa.
Na dokončenie opravy exteriéru potrebujú ešte asi 100-tisíc eur. Získať ich chcú, ako inak, zbierkou. Cez občianskej združenie už napísali množstvo žiadostí o granty, neboli však úspešní. Chceli sa uchádzať aj o nórske fondy, tie však vylučujú cirkevný majetok. „Pôvodne sme si mysleli, že peniaze zoženieme rýchlejšie. Stále však veríme, že kostol sa nám podarí zrenovovať, i keď neskôr.“

V budúcom roku by sa chceli pustiť do opráv a ďalšieho výskumu v interiéri kostola. Nachádza sa v ňom vzácny historický organ, ktorý je stále funkčný.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama