Trnavské rybníky
reklama

Ako na vyhrievanie terária

AKTUALITY - Firmy | 7.11.2022, 10.56, reklamný článok

Neviete, ako vyhrievať terárium? Aké žiarovky používať a existuje niečo ďalšie, čo vyžaruje teplo? V článku vám vysvetlíme, čo a ako.

Ako na vyhrievanie terária

 

V teráriách chováme z veľkej časti zvieratá z tropických oblastí a preto je nutné zaistiť im podmienky, ktoré čo najdôvernejšie napodobňujú ich domovinu.

 

Či už je to vyššia teplota v teráriu alebo vyššia vlhkosť vzduchu. Na rozdiel od cicavcov, plazy nemajú schopnosť produkovať svoju vlastnú teplotu tela.

 

Ak neposkytneme týmto druhom zvierat dostatok tepla, nebudú schopné správne naštartovať svoj metabolizmus . Zvieratá sa tak musia spoliehať na vyhľadávanie zdrojov tepla, ako je napríklad teplota vzduchu alebo slnečné lúče.

 

V našich podmienkach im však toto nebude stačiť, a preto musíme zvieratám pomôcť prostredníctvom terárijnej techniky. A túto si teraz trochu viac priblížime.

 

 

Ako dosiahnuť ideálnu teplotu

Máme rôzne spôsoby, ako dosiahnuť potrebnú teplotu v teráriu. Veľmi obľúbeným spôsobom zvýšenia teploty v teráriu je keramická žiarovka do objímky. Nesvieti, ale vydáva teplo.

 

Umiestňuje sa do klasických pätíc, ktoré sú určené pre štandardné žiarovky. Taká žiarovka nám dokáže vytvoriť tepelný stav podobný slnečnému žiareniu. Ak máme v teráriu viac zvierat, je vhodné zaistiť každému zvlášť také výhrevné miesto.

 


Vykurovacie podložky, kabelky a kamene

Ďalšími obľúbenými pomôckami, na poskytnutie dostatku tepla pre zviera v teráriu, sú tzv. vykurovacie podložky, vykurovacie káble a vykurovacie kamene.

 

Sú však používané iba ako podporný doplnok, keď nie je teplo zo žiarovky dostačujúce. Ich použitie je vhodné napríklad v zimných mesiacoch.

 

  • Vykurovacie podložky najčastejšie umiestňujeme pod piesok alebo substrát, aby sme vyhrievali terárium zospodu. Podložka nám udržuje tepelný komfort v teráriu a vďaka plochej konštrukcii umožňuje rovnomerné vyhrievanie veľkého priestoru.
  •  
  • Vykurovacie káble sú vhodné pre väčšinu plazov a sú umiestnené, tak ako vykurovacie podložky, pod piesok alebo substrát. Kábel udržuje konštantnú teplotu.
  •  
  • Vykurovacie kamene sú umelé vyrobené dekorácie, v tvare prírodných kameňov, ktoré svojím vzhľadom napodobňujú rozpálené kamene. Slúži na kontaktné vyhrievanie terárijných zvierat.

 

Udržiavanie správnej teploty v teráriu je veľmi dôležité pre úspešný chov plazov. Treba však podotknúť, že chované zvieratá potrebujú v teráriu rôzne teplotné zóny, kde sa môžu napríklad viac vyhriať a kde naopak ochladiť.

 

Pred kúpou takých vykurovacích doplnkov je určite vhodné si naštudovať prirodzené nároky jednotlivých druhov. Vždy však musíme mať na pamäti, že teplota v teráriu musí byť kontrolovaná pomocou termostatov a časovačov.

 

Nemôže sa spoľahnúť iba na náš odhad, pretože naše telo vníma teplotu rozdielne od chovaných zvierat.

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama