Spartak vyhral nad Skalicou, rozhodol z poslednej akcie zápasu

ŠPORT - Futbal - Spartak | 11.11.2022, 19.46, Ján Král

Duel pre zranenie nedohrali Ristovski ani Mikovič.

Spartak vyhral nad Skalicou, rozhodol z poslednej akcie zápasu

Azeez Oseni strelil prvý gól Trnavy a na druhý prihral. Foto: trnavskyhlas.sk

Zápas trnavského Spartaka so Skalicou mal slávnostný úvod. Domáci funkcionári pred stretnutím pogratulovali klubovej legende Karolovi Dobiašovi k jeho blížiacim sa 75. narodeninám.

Trénerovi Spartaka Gašparíkovi chýbali vykartovaný Savvidis a zranení Paur, Bukata, Štefánik a Tumma. Improvizovať tak musel so zostavou, napokon zvolil rozostavenie 4-4-2.

Skalica sa ujala v zápase z prvej strely na bránku. V 17. minúte poslal na trnavskú svätyňu technický pokus asi z 25 metrov Fábry, brankár Takáč išiel loptu chytať do koša, lopta mu však vypadla a dokotúľala sa do bránky – 0:1.

Ďalší problém vznikol Trnave v 23. minúte. Ristovski po ostrom zákroku Podhorina nebol schopný pokračovať v hre, nahradil ho Mikovič, ktorý sa postavil na ľavý kraj stredovej formácie a Taiwo sa posunul na hrot.

Skalica sa snažila držať loptu na svojich kopačkách, dopredu sa nehrnula. Trnavčania však na to nevedeli reagovať a s výnimkou štandarky v 41. minúte, keď Kóša hlavičkoval tesne vedľa po Oseniho centri, v podstate v prvom polčase vážnejšie neohrozili súpera.

Trnavský kouč reagoval na chladný výkon tímu a cez prestávku siahol k striedaniu.

Namiesto nevýrazného Boatenga poslal na trávnik Azeveda, ktorý bol hneď po zmene strán súčasťou kombinačnej akcie, na konci ktorej odvrátili hostia Mikovičov center iba na šestnástku, kde sa lopty zmocnil Oseni a druhým dotykom parádne poslal loptu do šibenice – 1:1.

Andeli v druhom dejstve prešli na rozostavenie 4-1-4-1 a výrazne zvýšili aktivitu, brankár Junas musel po chvíli zasahovať po Koštrnovej prízemnej rane.

Na opačnom póle ihriska mohol Skalicu znova poslať do vedenia veľmi dobre hrajúci Vlasko, z prvej však trafil len tyč.

Ešte väčšiu príležitosť mali po hodine hry Fábry a Baumgartner, prvému menovanému zblokoval zakončenie z päťky Štetina, lopta sa odrazila k Baumgartnerovi, no ten zblízka v tutovke netrafil priestor medzi troma žrďami.

V 73. minúte mal po Danielovom centri gól na hlave Azevedo, Junas však skvelým zákrokom vytiahol loptu na brvno.

Brazílčan to o pár okamihov neskôr skúšal aj strelou spoza šestnástky, ľavačkou minul. Presnejšie mieril skalický Fábry, jeho jedovku spoza šestnástky vytesnil nad brvno Takáč.

Keď už to vyzeralo, že sa zrodí remíza, vyšla Trnave narážačka Daniela s Osenim a český krídelník zo sedem metrov placírkou zariadil tri body Spartaku. Išlo o poslednú akciu zápasu, nasledoval už len záverečný hvizd rozhodcu.

Fortuna liga – 18. kolo:

FC Spartak Trnava – MFK Skalica 2:1 (0:1)
Góly: 47. Oseni, 90+. Daniel - 17. A. Fábry
ŽK: Taiwo - Nagy, Jarábek (tréner), Hudec (asistent trénera)
Rozhodovali: Dohál – Poláček, Bednár
Diváci: 1812
SPARTAK: Takáč – Koštrna, Štetina, S. Kóša, Bolaji (64. Iván) – Daniel, Oseni, Procházka, Taiwo – Boateng, Ristovski (23. Mikovič, 80. Čurma). Tréner: Gašparík.
SKALICA: Junas – Nagy, Blažek, Podhorin, Václav – Vlasko (77. Potoma), Hollý (85. Mášik) – A. Fábry, Kousal (61. Baumgartner), Yao – Haša (77. D. Šebesta). Tréner: J. Jarábek.

Juraj Jarábek, tréner Skalice: „Chalanom v podstate nemám čo vytknúť, odohrali výborný zápas. Viedli sme, škoda v druhom polčase, padol gól po peknej strele, mohli sme proti Osenimu vystúpiť. To by sa nemalo stať. Obe mužstvá chceli vyhrať, mali sme viac šancí ako Trnava, škoda toho. Nadstavovať sa malo štyri minúty, bola cez čas šiesta minúta a tridsiata sekunda. Mali by sme si to ale uhrať na súperovej polovici. Ľahko sme Trnavu poslali na vlastnú polovicu, rozhodujúca akcia im pekne vyšla. Škoda. Ideme ďalej, chalanov chválim za výkon. Myslím si, že prehra je nezaslúžená, ale to občas futbal prináša.“

Michal Gašparík, tréner Spartaka: „Snažil som sa zostavu vyskladať z najskúsenejších a najkvalitnejších hráčov. Systémovo sme hrali ale úplne inak ako sme zvyknutí a na ihrisku bolo vidieť, že je to čistá improvizácia a nestačí ani kvalita hráčov, ak nemajú návyky v systéme. V prvom polčase sme ešte napokon dostali gól z diaľky. Celkovo bol prvý polčas z našej strany slabý. Po zmene strán sme prešli do nášho systému, dali sme do stredu krídelníka Azeveda a vyzeralo to lepšie. Dnes nakoniec rozhodlo srdiečko, chcenie, chalani išli na dno síl, verili sme do poslednej minúty, že to otočíme, napokon to vyšlo v poslednej sekunde. Veľmi sa tešíme, myslím si, že je to prvýkrát, že sme takto zlomili zápas, ktorý sme otáčali. Pre nás sú to dôležité body a možno konečne to zlomíme doma. Minulú sezónu sa nám doma darilo, nestrácali sme body, teraz máme veľa remíz a prehru.

Čo sa týka zranení, u Ristovskeho rontgen nepotvrdil zlomeninu v členku, Mikovič má svalové zranenie, to bude asi na dlhšie. Máme veľa zdravotných výpadkov, hádam nám pomôže, že hráme s Michalovcami až 24. novembra a dáme sa dokopy. Už je toho priveľa, keď sa jedna a tá istá pozícia zraní, máme obrovský problém. Dnes to bolo v strede vidieť, aj v druhom polčase sme mali veľmi veľa taktických nedostatkov a zlých postavení. Tí chalani nie sú naučení na dané pozície. Oseniho sme posunuli o pozíciu vyššie a dal gól, Azevedo aj keď na tomto poste nehráva, celkom dobre zapadol, ale smerom do defenzívy tam boli obrovské okná, ktoré Skalica využívala a mala šance.“