Trnavské rybníky
reklama

Ministerstvo obrany urobilo krok k novému vojenskému archívu v Trnave

AKTUALITY - Trnava | 21.11.2022, 13.26, prispievatelia

Novú budovu chce štát postaviť v Trnave na Malženickej ceste.

Ministerstvo obrany urobilo krok k novému vojenskému archívu v Trnave

Takto by mohol vyzerať hlavný vchod do nového vojenského archívu na Malženickej ceste. Zdroj: MO SR

reklama

 

Ministerstvo obrany SR začalo proces verejného obstarávania na projektovú dokumentáciu pre stavbu novej budovy Vojenského archívu v Trnave.

 

Viacpodlažný objekt archívu má stáť mimo zastavaného územia mesta v blízkosti Malženickej cesty na pozemku, ktorý vlastní štát.

 

Predpokladaná hodnota zákazky, ktorej súčasťou bude dokumentácia pre územné rozhodnutie, pre stavebné povolenie a realizačný projekt, je vyčíslená na 829-tisíc eur bez DPH.

Trnava - Kamenáč
reklama

 

Uchádzači o zákazku musia spĺňať určené požiadavky na bezpečnosť a ochranu utajovaných skutočností.

 

Minister obrany Jaroslav Naď pri nedávnej návšteve Vojenského archívu v Trnave informoval, že súčasťou nového objektu budú priestory rozdelené na administratívnu časť, sklady a časť ukladacích priestorov, tzv. depotov na uloženie minimálne 41 bežných kilometrov registratúrnych záznamov.

 

Okrem toho bude nový archív obsahovať aj dátové úložisko na elektronické registratúrne záznamy či priestory pre ukladanie utajovaných písomností.

 

Vojenské dokumenty sú v súčasnosti archivované v historickej budove pôvodnej Trnavskej univerzity.

 

 

Odhadovaný rozpočet projektu je 23,7 milióna eur. Podľa predpokladov by výstavba nového vojenského archívu mohla byť ukončená v roku 2025.

 

Predchádza jej proces obstarávania na vyhotovenie projektovej dokumentácie a neskôr bude nasledovať aj na zhotoviteľa stavby.

 

Súčasný Vojenský archív sídli v Trnave od roku 1967 v historickej budove, ktorú vojsko dostalo v roku 1780 po bývalej Trnavskej univerzite.

 

Postavená bola v roku 1615, v súčasnosti pre zlý technický stav nezodpovedá legislatívnym požiadavkám na archiváciu dokumentov.

 

Historická budova archívu na Univerzitnom námestí v Trnave má mnohé krásne prvky, pre účely archívu je ale nevhodná. Zdroj: MO SR

 

 

Ak by ministerstvo archív presťahovalo, záujem o komplex historických budov už deklarovali mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj.

 

Vojenský archív sa chystali stavať od vzniku samostatnej Slovenskej republiky už viacerí ministri obrany. V roku 2007 dokonca ministerstvo zákazku za miliardu vtedajších korún na výstavbu pridelilo bez verejného obstarávania spoločnosti Ikores Slovakia.

 

Neskôr ministerstvo výstavbu pre nedostatok peňazí zastavilo.

 

text: SITA

foto: MO SR

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
Cisárky Sereď
reklama