Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Manažérka trnavskej Lekárne Vesnala: Farmaceutom nediktujeme, čo majú expedovať

AKTUALITY - Trnava | 30.11.2022, 07.02, reklamný článok

Vo farmaceutickom segmente fungujú už vyše 10 rokov, pod novým názvom ich poznáme len niekoľko mesiacov. Lekárne Vesnala prešli od otvorenia prvej prevádzky v roku 2010 dlhú cestu. Odvtedy majú dokopy už 7 fungujúcich lekární a pribúdajú nové. Area Managerka Barbora Kolejáková verí, že je to najmä vďaka skvelému tímu. V dnešnom rozhovore sme sa rozprávali o jej práci, ale aj tom, prečo množstvo farmaceutov odchádza za prácou do zahraničia a ako sa to dá zmeniť.

Manažérka trnavskej Lekárne Vesnala: Farmaceutom nediktujeme, čo majú expedovať

 

Prácu Area Managerky robíte už 6 rokov, ako ste sa k nej dostali?  
- Oslovil ma CEO spoločnosti Vesnala Marek Ragač po tom, ako si našiel moje CV na profesii. Spojili sme sa telefonicky, stretli sa osobne na pohovore, a do pár dní som u neho začala pracovať na pozícií Asistentky. Po 3 rokoch mi bola ponúknutá pracovná pozícia Area Managerky, ktorú vykonávam doteraz. 

 

 

Čo vás na tejto pozícií najviac baví, a naopak, v čom vnímate najväčšie výzvy?   
- Baví ma tá rôznorodosť. Každý deň sa stretnem s niečím iným, novým a prekvapivým. Ako výzvu určite vnímam prácu s toľkým množstvom ľudí. Každý je osobitý, a preto sa ku každému snažím nájsť tú správnu cestu, ktorá nie je vždy jednoduchá. 

 

 

Vaše lekárne sa len nedávno zjednotili pod nový názov Vesnala. Ako vnímate novú značku vy osobne? A ako reagovali pacienti či zamestnanci?   
- Vnímam ju veľmi pozitívne a to hneď z viacerých aspektov. Na vzniku som sa totiž mohla osobne podieľať a tiež sa s aktuálnou víziou a hodnotami na 100 % stotožňujem. 


Osobne si myslím, že aj moji kolegovia a naši pacienti privítali zmenu kladne. Pre pacientov je výhodou, že sa v prevádzkach a modernom prostredí ľahšie zorientujú, dostanú odborné rady a služby na vysokej úrovni, alebo si odnesú nákup v taškách z recyklovateľného materiálu a s našim novým logom. 

 

 

Dá sa povedať, že vo farmácii ide o pomerne originálny názov, logo aj farby. Môžete nám priblížiť proces vzniku či význam?  
- Náš najsilnejší pilier lekárne je farmaceut a farmaceutický laborant. Charakter vychádza z podoby farmaceuta z dávnej minulosti, kedy bola pokrývka hlavy súčasťou ich pracovného odevu. Znak kríža poukazuje na odbornosť, dôležitosť a vážnosť tohto povolania. 


Sklopený zrak predstavuje sústredenosť pri expedícií a pri čítaní receptu. Súčasťou loga je, samozrejme, aj úsmev, ktorý je neoddeliteľnou podstatou každého farmaceuta či farmaceutického laboranta, pretože pôsobí príjemne, veselo a optimisticky. 

 

Charakter ďalej tvorí kombinácia mýtickej slovanskej postavy Vesny, bohyne jari, života a krásy. Tá zaháňa Morenu, zimu, a prináša teplo, radosť a zeleň. Vnútorný dizajn našich lekární má preto taktiež zemité farby a prvky dreva, zároveň sme však kládli dôraz na čistotu a sterilnosť, bez ktorej sa v našom sektore nezaobídeme.

 

Možno ste v našich prevádzkach zacítili aj vôňu čerstvých kvetov. To tiež nie je náhoda. (úsmev) 

 

 

Čím je farmaceutický segment špecifický? Ako by sa dal podľa vás spopularizovať?  
- Veľké množstvo pacientov ani netuší, že za expedičným miestom stojí vysokoškolsky vzdelaná osoba, ktorá im lieky expeduje. Často sa stretávame s tým, že lekáreň prirovnávajú k predajni, nie k zdravotníckemu zariadeniu. Vnímame to negatívne, pretože naši farmaceuti či farmaceutickí laboranti sú kvalifikované osoby s odborným vzdelaním. Svoje povolanie vnímajú citlivo a vykonávajú svedomito a s radosťou. Zároveň, služby, ktoré poskytujú, nesú so sebou veľkú dávku zodpovednosti za zdravie našich pacientov. 

 

 

Stále väčšie množstvo lekárnikov odchádza zo Slovenska za prácou do zahraničia. Do ktorých krajín nám lekárnici najčastejšie odchádzajú a prečo?  
- Väčšinou k našim bratom Čechom. Dôvodom je lepšie finančné ohodnotenie, čo je prirodzené. Každý si potrebuje pokryť výdavky na základe potreby, ale tiež ušetriť peniaze, oddýchnuť si na dovolenke, zabezpečiť vlastné bývanie... V skratke, mať taký príjem, aby mal lepší život.

 

Keď si porovnáme mzdu farmaceuta na Slovensku, priemerne 1 400 až 1 500 eur brutto, v Česku je to o dosť vyššie, od 2 000 do 2 500 eur brutto. Treba však spomenúť fakt, že českí zamestnávatelia vedia poskytnúť vyššie ohodnotenie aj vďaka lepšie nastavenej legislatíve. 

 

 

Sú podmienky vo vašich lekárňach odlišné?  
- Nemôžeme porovnávať mzdové ohodnotenie so zahraničím, to by sa najskôr musela zmeniť legislatíva na Slovensku. Ak však porovnám ponuky ostatných slovenských lekární, môžem s čistým svedomím povedať, že sme konkurencieschopní v mzdovom ohodnotí, v ponúkaných benefitoch a, pre mňa osobne v najpodstatnejšej veci, osobitnom prístupe k našim kolegom. Každého berieme a vnímame ako osobu, ktorá má svoje potreby, požiadavky, životné i osobné nastavenia a snažíme sa podporiť jeho silné stránky.   

 

 

Ako vyzerá taký bežný deň lekárnika vo Vesnale?    
- Myslím, že štandardne ako v každej inej lekárni. (úsmev) Okrem pracovných povinností je to priestor na zdieľanie zážitkov, diskusie medzi kolegami, vypitie kávy či čaju. V podstate, ako svoj deň na pracovisku lekárnici strávia, záleží len od nich, ich pracovného nastavenia či kolektívnej spolupráce. Niekedy sú dni náročnejšie, niekedy viac pohodovejšie. Veď to určite každý expedient dobre pozná. 

 

 

A čo také bežné pracovné aktivity počas mesiaca, napríklad pracovná doba, voľba zmien či výber produktov pri expedícii? Ako to prebieha?

- Pracovná doba je v našich lekárňach rôzna, avšak voľba pracovných zmien je vždy na kolektíve. Naše vedenie netrvá na konkrétnom koncepte (krátky/dlhý týždeň), kolegovia majú v plánovaní dochádzky voľnú ruku. Požiadavka je len plnenie pracovného fondu a vždy personálne zastrešený chod lekárne.  

 

Čo sa týka expedovania produktov, v tomto majú kolegovia tiež voľnosť. Nikto im nediktuje, čo môžu/majú expedovať, ponechávame to na ich odbornosti a znalosti. Keby sme im v tejto veci nedôverovali, nepracovali by pre nás. (úsmev) 

 

 

Máte v tíme dobrý kolektív? Ako vyzerajú vaše teambuildingy?  
- Dovolím si tvrdiť, že na každej lekárni máme dobrý kolektív. Pri prijímaní nového zamestnanca je pre mňa vždy podstatné, aby svojou osobnosťou a pracovným nasadením zapadol do už existujúceho kolektívu.

 

Riadim sa pravidlom: Keď už máme veľkú časť života prežiť v práci, musíme sa tam cítiť dobre a tešiť sa zo svojho zamestnania. Kolektív a medziľudské vzťahy na pracovisku sú veľmi dôležité, kolegialita a podpora kolegov sú základom dobrého tímu.  


Teambuildingy u nás prebiehajú v otvorenej a priateľskej atmosfére. Je prítomné aj vedenie spoločnosti, čiže kolegovia aj zamestnávatelia sa môžu bližšie spoznať aj pri takýchto príležitostiach.  

 

 

Hľadáte aktuálne k sebe nových kolegov? Do akých miest a na aké pozície?  
- Momentálne máme otvorených niekoľko pracovných pozícií v rôznych častiach Slovenska.  Aktuálne hľadáme kolegov farmaceutov do Lekární Vesnala v Trnave, Nových Zámkoch, Rovinke a Martine.

 

Farmaceutických laborantov hľadáme do Lekárni Vesnala v Rovinke a tiež do Trnavy. Formy pracovných úväzkov sú rôzne, od brigád, skrátených úväzkov až po TPP. 

 

 

Prečo by mali lekárnici chcieť pracovať práve vo Vesnale?  
- S každým kolegom sa snažíme komunikovať otvorene, vždy má priestor vyjadriť svoj názor, aj keď je negatívny. Verím, že každá spätná väzba je dôležitá, pretože človeka niečo naučí a niekam ho posunie. Pohľady ľudí sa líšia, nie každý vníma veci rovnako, preto je vždy podstatné komunikovať.  


Tiež sa snažíme nastaviť všetky pracovné podmienky tak, aby bol u nás každý spokojný. Nie nadarmo sa hovorí, že spokojný zamestnanec rovná sa spokojný zamestnávateľ. Za seba môžem povedať, že je to tak naozaj aj v praxi.


Okrem otvorenej komunikácie, osobitého ľudského prístupu a férových podmienok ponúkame aj zaujímavé benefity, odmeňovací systém a vysoký nástupný bonus.

 

V neposlednom rade, u nás je farmaceut či farmaceutický laborant naozaj farmaceutom a farmaceutickým laborantom. Maximálne si ceníme ich odbornosť a vzdelanie, preto majú vždy voľnosť v rozhodovaní, čo pacientovi expedujú.

 

 

Voľné pozície nájdete na pracavovesnale.sk

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2023 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda Tanex
reklama