Trnavské rybníky
reklama

Na dvoch trnavských školách vysadili odrody tradičných ovocných stromov

AKTUALITY - Trnava | 24.11.2022, 11.48, prispievatelia

Projekt SadOVO zastrešilo občianske združenie Živica.

Na dvoch trnavských školách vysadili odrody tradičných ovocných stromov

Ovocinár Ľuboslav Kudláček najskôr deťom vysvetlil, ako treba strom pripraviť na výsadbu. Foto: Pavol Machovič

reklama

 

Ovocné stromy starých odrôd si dnes v areáloch škôl v Trnave vysadili žiaci Základnej školy s materskou školou J. Bottu a Gymnázia Jána Hollého v Trnave.

 

Obe školy sa zapojili do projektu výsadby starých a krajových odrôd jabloní a hrušiek SadOVO, ktorý zastrešuje občianske združenie Živica.

 

Žiaci Základnej školy s materskou školou J. Bottu si s pomocou ovocinára Ľuboslava Kudláčka vysadili vysokokmenné jablone starých, ale na Slovensku ešte stále dobre známych odrôd Ontario, Spartan a Jonathan, ďalej tri hrušky a niekoľko ovocných kríkov.

Munipolis
reklama

 

Podľa učiteľky školy Jany Chmurovej sa o sad budú starať nielen terajší žiaci, ale aj žiaci o desať či dvadsať rokov. Ovocný sad plánuje škola využiť ako vonkajšiu učebňu nielen pre prírodovedu, chémiu, ale napríklad aj výtvarnú výchovu a ďalšie predmety.

 

Cieľom projektu SadOVO je podľa Františka Cimermana zo Živice okrem zachovania starých odrôd, ktoré postupne miznú zo sadov a záhrad, podporiť výučbu prírodovedných predmetov priamo v exteriéri, ale aj pomôcť školám adaptovať sa na zmenu klímy.

 

Žiaci si už ďalšie stromy sadili sami.

 

 

V školách si vysádzajú vysokokmenné stromy, ktoré dokážu rásť celé desaťročia a po niekoľkých rokoch začnú prinášať aj úrodu. Popri ovocných stromoch si školáci vysadili aj kríky, ktoré budú rodiť možno už na budúci rok.

 

Do piateho ročníka celoslovenského projektu SadOVO sa tento rok prihlásilo rekordných 107 uchádzačov o výsadbu stromov v školských areáloch.

 

Okrem základných a stredných škôl dostali tentokrát možnosť zapojiť sa aj školy špeciálne. Vo finále bolo vybraných 10 škôl, ktoré si vysádzajú ovocné stromy vzácnych a krajových odrôd.

 

 O niekoľko rokov sa v škole budú môcť tešiť z úrody jablk aj hrušiek.

 

Projekt SadOVO sa dostal do Trnavy aj zásluhou učiteľky Jany Chmurovej.

 

text: SITA

foto: PAVOL MACHOVIČ

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama