Trnavské rybníky
reklama

Spolupráca polície a archeológov priniesla úspech, objavili historické nálezy

AKTUALITY - Región | 3.12.2022, 16.34, reklamný článok

Tím z Trnavskej univerzity prispieva k odhaľovaniu stôp po dávnom rímskom vojenskom tábore.

Spolupráca polície a archeológov priniesla úspech, objavili historické nálezy

Policajní potápači a archeológia preskúmali oblasť. Foto: Petra Dragonidesová/AU SAV

Cukrovar Trnava
reklama

 

Archeológovia z Trnavskej univerzity a Archeologického ústavu SAV dlhodobo skúmajú bývalý rímsky vojenský tábor a zvyšky dávneho mosta v lokalite Iža pri Komárne.

 

Decembrové potápanie v spolupráci s policajnými potápačmi im prinieslo nové nálezy: opracované kamene a drevené koly možno už zo začiatku tohto tisícročia.

 

Rímsky vojenský tábor v Iži vznikol počas markomanských vojen okolo roku 175 a žilo v ňom odhadom 500 až 700 vojakov. Je zapísaný v UNESCO ako súčasť západného Dunajského Limesu.

Munipolis
reklama

 

„Nachádzame sa na severnom brehu Dunaja, čo už nie je vlastné územie provincie Panónia. Je to exponované miesto a tým je unikátne pre rímsku provinciálnu archeológiu v Európe vôbec. Takýchto miest nie je v Európe veľa,“ vysvetľuje M. Daňová.

 

Archeológovia a potápači si na začiatok decembra, keď je nízka hladina Dunaja a dobrá viditeľnosť, naplánovali zdokumentovať situáciu vo vode a prípadne odobrať vzorky.

 

Práca v teréne však bola pre nich mimoriadne úspešná. Ako informuje docentka Miroslava Daňová z Katedry klasickej archeológie Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity, hladina Dunaja bola ustálená a viditeľnosť dosahovala približne jeden meter.

 

„Skúsenosť policajného potápača a zohratosť celého tímu umožnili ponoriť sa do Dunaja a prvotne zdokumentovať situáciu na dne. Na prekvapenie archeológov objavil na dne okrem opracovaných kameňov aj drevené koly, ktoré budú predmetom ďalšieho skúmania,“ približuje M. Daňová.

 

Miroslava Daňová. Foto: TRUNI - Barbora Likavská

 

 

S postupným oslabovaním ríše Rimania už neboli schopní udržať severnú hranicu. Zachovala sa informácia, že 17. novembra 375 bol s Germánmi vyjednávať cisár Valentinián.

 

Po tom, čo si vypočul mierové podmienky, ktoré boli pre neho neprijateľné, ho ale trafil šľak a v protiľahlom Brigetiu zomrel. Rímski vojaci opúšťajúci tábor na severnom brehu po sebe doslova spálili most.

 

„A práve to by mohol byť most, ktorý hľadáme,“ nádeja sa archeologička M. Daňová.

 

Záber pod vodou. archív TRUNI/SAV

 

 

Odpoveď môžu ponúknuť práve objavené drevené koly. Drevo je oveľa citlivejší materiál na degradáciu, preto je nález týchto kolov prekvapujúci.

 

„Na druhej strane vodné prostredie vytvára optimálne podmienky na uchovanie dreva stovky aj tisícky rokov. A zároveň je to vynikajúci datovací materiál, v optimálnom prípade vieme určiť presný rok sťatia stromu,“ hovorí M. Daňová.

 

Skúmanie pozostatkov mosta v Iži, ktoré je súčasťou dlhodobého archeologického výskumu v tejto lokalite, pokračovalo v dňoch 30. novembra až 2. decembra 2022.

 

Podieľala sa na ňom Trnavská univerzita spoločne s Archeologickým ústavom SAV a Poriečnym oddelením Polície SR s podporou obce Iža. Na aktivite nechýbali ani zapojení študenti Trnavskej univerzity.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama