Trnavské rybníky
reklama

Trnavské Divadlo Jána Palárika pripravilo inscenáciu o Palárikovi

AKTUALITY - Trnava | 4.12.2022, 17.31, prispievatelia

Autor scenára a režisér Jakub Nvota sa vrátil do trnavského divadla, v ktorom ako študent začínal.

Trnavské Divadlo Jána Palárika pripravilo inscenáciu o Palárikovi

Trnavské divadlo je pomenované po kňazovi a dramatikovi Jánovi Palárikovi. Teraz jeho osobnosť priblíži aj na javisku. FOTO: DJP/Robert Tappert

reklama

 

Divadlo Jána Palárika v Trnave uvedie v piatok 9. decembra premiéru inscenácie Palárik (a to jeho teátro) v réžii Jakuba Nvotu, ktorá vznikla pri príležitosti 200. výročia narodenia patróna trnavského divadla.

 

Podľa marketingovej riaditeľky divadla Kataríny Čučkovej priblíži Palárika ako človeka, ktorý sa napriek neúspechom nevzdával a neúnavne bojoval za zmierenie rozhádanej spoločnosti.

 

Autor scenára a režisér Jakub Nvota Palárika, známeho najmä ako katolíckeho kňaza a dramatika, predstavuje ako človeka, ktorý neprestával veriť, že Slováci raz budú vyspelým európskym národom.

Munipolis
reklama

 

„Palárik sa až tak veľmi nelíši od iných našich národovcov svojím osudom v dobrom i zlom. Výnimočné v jeho prípade je, že si bytostne uvedomoval, aký dôležitý je moment zmierenia. Zmierenia národa so sebou samým, so svojou históriou, vierou, povahou. Nebojoval proti, ale vždy radšej za,“ povedal Jakub Nvota, ktorý v trnavskom divadle vyrástol, začínal pôsobiť ako študent a teraz sa tam po rokoch vrátil režírovať svoju divadelnú hru.

 

V hlavnej úlohe Jána Palárika sa predstaví herec Michal Jánoš a v ďalších úlohách hrajú Branislav Mosný, Dana Droppová, Tomáš Vravník, Kristína Kilo a Matúš Beniak.

 

Pri príležitosti 200.výročia narodenia Jána Palárika pripravil Divadelný ústav v spolupráci s trnavským divadlom výstavu s názvom Múzy v chrámoch alebo Ján Palárik v premenách slovenskej profesionálnej réžie.

 

Verejnosti prístupná od 10. decembra do 28. februára v priestoroch divadla pred každým predstavením. Autorkou výstavy je Zdenka Pašuthová.

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama