Trnavské rybníky
reklama

Hyperaktivita u psa: Ako upokojiť rozrušeného domáceho miláčika?

AKTUALITY - Firmy | 28.12.2022, 17.24, reklamný článok

Hyperaktivita u psov je pomerne častým javom. Môže ju spôsobovať vzrušenie, nuda alebo radosť, čo motivuje vášho chlpatého kamaráta skákať, behať a neustále vyvíjať nejakú aktivitu. Ako majitelia psíka to síce môžete považovať za rozkošné, no mnohokrát je to tiež vyčerpávajúce. Čo teda môžete robiť, aby ste vášho psa upokojili?

Hyperaktivita u psa: Ako upokojiť rozrušeného domáceho miláčika?

 

Aké sú príčiny hyperaktivity u psov?

Môže existovať viac dôvodov, prečo sú psy hyperaktívni. Jedným z nich sú napríklad biologické faktory ako ADHS. Syndróm sa týka dysfunkcie tvorby dopamínu – váš pes sa jednoducho ešte nenaučil relaxovať.

 

U týchto psov sa následne vyvinie chýbajúca kontrola impulzov a niektoré situácie u nich vyvolávajú hyperaktívne správanie. Hyperaktivita však môže byť aj následkom problémov v správaní, nutričných problémov alebo nedostatku pohybu.

 

Vo všeobecnosti nie je potrebné sa ničoho obávať. Väčšina psov potrebuje spáliť veľa energie, a preto potrebujú každodennú aktivitu a šantenie.

 

Ak váš pes behá od steny ku stene, môže to byť len prejav šťastia, vzrušenia alebo možno nudy a nedostatku pozornosti.

 

 

Hrá strava hlavnú úlohu?

Aj keď sa pes nemusí nevyhnutne stať hyperaktívnym iba z dôvodov nevhodnej stravy, určitý typ potravy, alebo skôr určité potraviny, môžu zohrávať dôležitú úlohu v tom, koľko má váš pes energie.

 

Snažte sa napríklad nekŕmiť vášho psa príliš veľkým množstvom kuracieho a morčacieho  mäsa alebo diviny – tieto druhy potravín obsahujú vysoké množstvo fenylalanínu.

 

Stavte radšej na granule pre psov s obsahom ovčieho, jahňacieho alebo bravčového mäsa.

 

 

Môžem svojho hyperaktívneho psa liečiť liekmi?

Bohužiaľ, neexistujú žiadne lieky na liečbu ADHS. Ak by však váš pes náhodou trpel týmto syndrómom, stále existujú spôsoby, ako ho zmierniť. Začnite s maličkosťami a začleňte ich do vášho vzťahu so psom.

 

Skúste sa napríklad vyhnúť tomu, aby ste na psa kričali, pretože to ho ešte viac rozruší. Ukážte vášmu psovi pozitívne a pokojné správanie a on sa vás bude snažiť napodobňovať. Dôležitá je trpezlivosť, pozornosť, a spoločný odpočinok.

 

 

Ako upokojiť hyperaktívneho psa?

Okrem toho, že vášmu psovi poskytnete dostatok fyzickej aktivity primeranej jeho veku a plemenu, môžete jeho mozog zapojiť aj do relaxačných aktivít, ktoré uspokoja jeho psie inštinkty.

 

Čuchanie, olizovanie a žuvanie uvoľňuje v mozgu vášho psa veľa chemických látok, ako serotonín, dopamín a endorfíny, ktoré vyvolávajú dobrý a spokojný pocit.

 

 

Čuchanie

Psí čuch je neuveriteľne silný, oveľa silnejší ako ľudský. Je to hlavný spôsob, akým psy skúmajú svoje okolie. Časť mozgu, ktorá je primárne aktivovaná čuchaním, je tiež časťou mozgu, ktorá uvoľňuje dopamín, chemickú látku dôležitú pri regulácii úzkosti.

 

Čuchanie je tak pre psíka upokojujúce a znižuje stres. Vyskúšajte napríklad hry, pri ktorých si váš pes musí sám vyňuchať a nájsť rôzne dobrôtky, ktoré mu ukryjete po celom byte.

 

Táto hra navyše aktivuje vyhľadávaciu systémovú časť ich mozgu, čo vedie k tvorbe endorfínov!

 

 

Lízanie

Olizovanie u psov uvoľňuje endorfíny a serotonín, ktoré regulujú úzkosť a pomáhajú vášmu psovi cítiť sa pokojne a menej úzkostlivo.

 

Jednou z najobľúbenejších aktivít vášho psa sa tak rýchlo stane podložka na lízanie, ktorú natriete konzervou, arašidovým maslom, gréckym jogurtom alebo banánom.

 

 

Žuvanie

Ak dáte vášmu psovi niečo na žuvanie, rozhodne ho to na chvíľu zamestná. Táto činnosť je pre nich natoľko upokojujúca, že mnohé psy počas žuvania v pelechu aj zaspia.

 

Stačí tak nájsť najbližší zoo obchod a vybrať hračku alebo maškrtu vhodnú na žuvanie.

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda 30 rokov
reklama
Cisárky Sereď
reklama